Jest szansa, że w przyszłym roku przy szczycieńskim szpitalu powstanie nowoczesna stacja dializ. Jej utworzenie znalazło się w projekcie przyszłorocznego budżetu Starostwa Powiatowego w Szczytnie. Jest to od lat wyczekiwana inwestycja, bo w tej chwili chorzy muszą korzystać z usług takich punktów w Olsztynie, Mrągowie bądź Ostrołęce.
W naszym powiecie jest około 40 osób, które muszą systematycznie korzystać z dializ. Najbliższe stacje znajdują się w Olsztynie, Mrągowie i Ostrołęce.
- I nie ma co ukrywać, że takie dojazdy są dla tych osób bardzo uciążliwe – mówi Beata Kostrzewa, dyrektor szpitala w Szczytnie. - Tym bardziej, że podłączonym do maszyny trzeba spędzić kilka godzin, nawet 5. Jedna dializa to wyprawa na cały dzień. A niektóre osoby potrzebują takich dializ, aby żyć, nawet codziennie – dodaj dyrektor Kostrzewa.
Władze Starostwa Powiatowego dostrzegły ten problem i w przyszłorocznym budżecie znajdą się pieniądze na budowę stacji. Ma ona powstać w miejscu dzisiejszego oddziału położniczego, który ma się przenieść w miejsce oddziału dziecięcego, a dziecięcy trafić do nowej bryły szpitala.
- Nasza działania uzależnione są jednak od sytuacji z koronawirusem i funkcjonowaniem szpitala tymczasowego w Szczytnie – precyzuje starosta Jarosław Matłach. - Jeśli szpital tymczasowy nie będzie już potrzebny, to zwolni nam się miejsce i ruszą prace. Jeśli nie,będziemy musieli czekać.
Początkowo szczycieńska stacja dializ będzie miała dwa, może cztery miejsca. - Ale w miarę potrzeb będziemy ją rozbudowywali modułowo – zapewnia starosta.
Radek Róziecki
Tak to prawda wyprawa na cały dzień ja ruszam o 10h a wracam grubo po19 a mam o tyle ciężko że jestem osobą po amputacji i spędzać cały dzień w drodze łącznie 4 godziny samej drogi bo trzeba pozbierać po drodze ludzi a sama dializa jest 4 lub 4.5 godziny