W piątek, 20 września, w Urzędzie Miejskim w Wielbarku odbyło się spotkanie dotyczące pozytywnej decyzji Ministerstwa Klimatu i Środowiska o objęciu Szczycieńskiego Klastra Energii bezzwrotnym wsparciem finansowym. Do powiatu ma trafić ponad milion złotych na dokumentację projektową.
Jest to część planu rozwojowego w ramach inwestycji B2.2.2, dotyczącej instalacji OZE, realizowanej przez społeczności energetyczne. Gmina Wielbark została koordynatorem klastra na mocy porozumienia międzygminnego zawartego w ubiegłym roku.
Niejednokrotnie w swoich wystąpieniach wspominał o tym burmistrz Stefan Ochman.
- Rzeczywiście rozmawialiśmy o tej zmianie – mówi Jerzy Szczepanek, burmistrz Wielbarka. - Jeśli będzie taka możliwość prawna i będzie to miało większą korzyć dla mieszkańców powiatu, każdej z gmin w tym oczywiste Wielbarka to nie wykluczam, że to przewodnictwo oddamy miastu Szczytno – dodaje.
Wielbark nie jest przypadkowym liderem, bo to właśnie na terenie tej gminy znajduje się jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce należąca państwowego giganta Grupy Orlen. Farma o łącznej mocy 62 MW osiągnęła pełne zdolności produkcyjne w pierwszym kwartale 2023 roku i jest w stanie zasilić czystą energią ponad 30 tysięcy gospodarstw domowych. Co ciekawe Orlen przymierzał się też do produkcji zielonego wodoru w Wielbarku .
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele większości samorządów powiatu, w tym: Starostwa Powiatowego w Szczytnie, Miasta Szczytno, Gminy Szczytno, Gminy Rozogi, Gminy i Miasta Pasym, Gminy Jedwabno oraz Gminy Wielbark.
Klaster energii to porozumienie między różnymi podmiotami w zakresie wytwarzania i zarządzania energią. Ma na celu rozwój energetyki rozproszonej i poprawę bezpieczeństwa energetycznego, a także ochronę środowiska i wsparcie lokalnej gospodarki. Kluczową rolę w funkcjonowaniu klastra pełni koordynator, który reprezentuje interesy wszystkich członków.
Podoba mi się zaproszę żonę na wycieczkę .
Franek66
2026-06-15 07:49:34
Tak to jest, jak brzegi zabudowane. Jezioro ok, ale bylam raz i nigdy więcej.
Gabi
2026-06-14 19:30:23
Plac zabaw dla dzieci w miejscowości Jurgi do zwiedzania a przewodnikiem będzie sołtys.
Zaproszenie dla pani radnej z tego okręgu wyborczego.
2026-06-14 11:00:25
Generalnie to życzę powodzenia ale najpierw to trzeba by wpompowac naprawdę grube miliony w Pqsym, żeby turysta chciał tu specjalnie przyjechać, a może się mylę...
Romek
2026-06-14 05:29:42
Znam \"przedwojenny Pasym\" ze starych fotografii i marzyłem o powrocie do \"historii\" - BRAWO, BRAWO, BRAWO !!! Dziękuję pięknie i serdecznie pozdrawiam POMYSŁODAWCÓW I REALIZATORÓW!!!
Bogdan Dąbrowski
2026-06-13 23:38:56
Czy na Kalwie nie obowiązuje strefa ciszy?
Czytelnik
2026-06-13 17:26:02
Gratulacje Brawo za pomysł
Joanna
2026-06-13 13:42:31
Tiaaa...Podkarpacie faktycznie jest sławne xd Ukraińcy chyba potrzebują nowych taśm, na polityków.
Polak
2026-06-12 09:05:38
Burmistrz Nowociński, to bliski kuzyn męża Lidii Masłowskiej, tak więc konkurs rozstrzygnięty bezproblemowo ;)
Pasymiak
2026-06-12 02:29:56
Mam nadzieję, że wyciągnie wnioski i pójdzie się leczyć.
Grzegorz
2026-06-11 22:55:03