W piątek, 20 września, w Urzędzie Miejskim w Wielbarku odbyło się spotkanie dotyczące pozytywnej decyzji Ministerstwa Klimatu i Środowiska o objęciu Szczycieńskiego Klastra Energii bezzwrotnym wsparciem finansowym. Do powiatu ma trafić ponad milion złotych na dokumentację projektową.
Jest to część planu rozwojowego w ramach inwestycji B2.2.2, dotyczącej instalacji OZE, realizowanej przez społeczności energetyczne. Gmina Wielbark została koordynatorem klastra na mocy porozumienia międzygminnego zawartego w ubiegłym roku.
Niejednokrotnie w swoich wystąpieniach wspominał o tym burmistrz Stefan Ochman.
- Rzeczywiście rozmawialiśmy o tej zmianie – mówi Jerzy Szczepanek, burmistrz Wielbarka. - Jeśli będzie taka możliwość prawna i będzie to miało większą korzyć dla mieszkańców powiatu, każdej z gmin w tym oczywiste Wielbarka to nie wykluczam, że to przewodnictwo oddamy miastu Szczytno – dodaje.
Wielbark nie jest przypadkowym liderem, bo to właśnie na terenie tej gminy znajduje się jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce należąca państwowego giganta Grupy Orlen. Farma o łącznej mocy 62 MW osiągnęła pełne zdolności produkcyjne w pierwszym kwartale 2023 roku i jest w stanie zasilić czystą energią ponad 30 tysięcy gospodarstw domowych. Co ciekawe Orlen przymierzał się też do produkcji zielonego wodoru w Wielbarku .
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele większości samorządów powiatu, w tym: Starostwa Powiatowego w Szczytnie, Miasta Szczytno, Gminy Szczytno, Gminy Rozogi, Gminy i Miasta Pasym, Gminy Jedwabno oraz Gminy Wielbark.
Klaster energii to porozumienie między różnymi podmiotami w zakresie wytwarzania i zarządzania energią. Ma na celu rozwój energetyki rozproszonej i poprawę bezpieczeństwa energetycznego, a także ochronę środowiska i wsparcie lokalnej gospodarki. Kluczową rolę w funkcjonowaniu klastra pełni koordynator, który reprezentuje interesy wszystkich członków.
Brawo dla Banku Spółdzielczego. Brawo dla Ewy i Roberta. Tak trzymać.
Jans
2025-05-18 11:35:29
Tak szczerze mówiąc to komu ten budynek przeszkadza? Wykonany estetycznie, będzie tam sklep. Może niech radni popatrzą na miasto i zrobią coś że starymi budynkami w centrum miasta. One nie szpecą? Szpeca durne napisy na całym mieście wykonywane przez jakąś naćpana mlodziez na murach wielu budynków. Może czas za to się wziąć a nie za to, że ktoś stworzy miejsca pracy? Akurat ten budynek nie odstaje stylistyka od naszych galerii miejskich, od dużego sklepu przy rynku.
Kamil
2025-05-18 08:09:33
Na minimum 30 lat ciężkich prac społecznie użytecznych! Żeby zarobił na więzienny lub szpitalny chleb.
Tutejsza
2025-05-17 21:31:32
Na terenie gminy Rozogi jest dużo żwirowni.Zaoraszamy
Taak
2025-05-17 15:09:31
Trzeci raz piszę komentarz do tego artykułu. I jakoś nie może się ukazać. Piękny ten dworzec, piękny, i jaki pojemny, ile poczekalni w nim i przed zimnem i wiatrem można się schronić, I toalety dla jednych i drugich. I nazwa - Żabka z Mazurami się kojarzy. No żyć, nie umierać. I nie będę już pisał, kto na to pozwolił.
jans
2025-05-17 13:53:47
Ciekawe dlaczego prokuratora jeszcze tym się nie zainteresowała
Ciekawski
2025-05-17 13:30:21
Z aptekami jak i z każdym innym rodzajem usług sprawa jest prosta. Praca w wolne dni i w nocy musi się aptekarzom po prostu opłacać. Prywatyzacja \"służby\" zdrowia i usług medycznych trwa w najlepsze. Jeżeli będą na tym zarabiać to zaczną walczyć o możliwość pracy w niedzielę. Sami tego chcieliśmy to mamy.
deszczowy
2025-05-17 08:41:32
A gdzie na spotkaniu wyborcy antmana byli? Tak tylko pytam i nie mam niestrawności...
Kamil
2025-05-17 05:21:45
do @Szczytno - No jak to kogo...oszołomy wybrały uśmiechniętego przedstawiciela PO-PISowej mafii, bo przecież poprzedni burmistrz, mieszkaniec Szczytna, był dla nich bleeee, bo zbyt wiele dobrego zrobił dla miasta.
Polak
2025-05-16 10:44:24
Szczytno cała naprzód to chyba hasło wyborcze jego kumpla Rafała Czosnkowskiego...
Tytus
2025-05-16 05:10:51