W piątek, 20 września, w Urzędzie Miejskim w Wielbarku odbyło się spotkanie dotyczące pozytywnej decyzji Ministerstwa Klimatu i Środowiska o objęciu Szczycieńskiego Klastra Energii bezzwrotnym wsparciem finansowym. Do powiatu ma trafić ponad milion złotych na dokumentację projektową.
Jest to część planu rozwojowego w ramach inwestycji B2.2.2, dotyczącej instalacji OZE, realizowanej przez społeczności energetyczne. Gmina Wielbark została koordynatorem klastra na mocy porozumienia międzygminnego zawartego w ubiegłym roku.
Niejednokrotnie w swoich wystąpieniach wspominał o tym burmistrz Stefan Ochman.
- Rzeczywiście rozmawialiśmy o tej zmianie – mówi Jerzy Szczepanek, burmistrz Wielbarka. - Jeśli będzie taka możliwość prawna i będzie to miało większą korzyć dla mieszkańców powiatu, każdej z gmin w tym oczywiste Wielbarka to nie wykluczam, że to przewodnictwo oddamy miastu Szczytno – dodaje.
Wielbark nie jest przypadkowym liderem, bo to właśnie na terenie tej gminy znajduje się jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce należąca państwowego giganta Grupy Orlen. Farma o łącznej mocy 62 MW osiągnęła pełne zdolności produkcyjne w pierwszym kwartale 2023 roku i jest w stanie zasilić czystą energią ponad 30 tysięcy gospodarstw domowych. Co ciekawe Orlen przymierzał się też do produkcji zielonego wodoru w Wielbarku .
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele większości samorządów powiatu, w tym: Starostwa Powiatowego w Szczytnie, Miasta Szczytno, Gminy Szczytno, Gminy Rozogi, Gminy i Miasta Pasym, Gminy Jedwabno oraz Gminy Wielbark.
Klaster energii to porozumienie między różnymi podmiotami w zakresie wytwarzania i zarządzania energią. Ma na celu rozwój energetyki rozproszonej i poprawę bezpieczeństwa energetycznego, a także ochronę środowiska i wsparcie lokalnej gospodarki. Kluczową rolę w funkcjonowaniu klastra pełni koordynator, który reprezentuje interesy wszystkich członków.
Ciekawe czy prawnicy też zajmą się zakupem wieży ciśnień bo wygląda to na przekręt
Ciekawski
2025-04-23 22:09:15
Zarząd Powiatu i radni powiatu do likwidacji. Komu i do czego to potrzebne?!
Tylko zamieszanie i problemy tworzą.
2025-04-23 14:26:41
Tak jest chyba we wszystkie święta. Jest informacja o dyżurze, ale można tylko klamkę pocałować. Nikt nie otwiera
Beata
2025-04-23 09:50:36
Mieszkańcy wybrali burmistrza z Myszyńca to czego się spodziewają? Trzeba było jechać do Myszyńca tam apteki otwarte.
Tomasz
2025-04-23 08:24:01
Strata pieniędzy jak i czasu, szkolić należy masy ludzi nie jednostki często zmanierowane i upolitycznione.
Anna
2025-04-23 08:18:50
Dramat, nie mogłem kupić tabletek na kaca i prezerwatyw.
Krzyś Pijus
2025-04-23 08:12:05
Niechybnie to ktoś kto dopiero co wyrósł z takich zjeżdżalni bo ma umysł malucha, ale pewnie się fizycznie już nie mieści na zabawkach i z zazdrości to zrobił. A na poważnie, to trzeba by mu i jemu podobnym zadać sporo prac społecznych i wkładu z własnej kieszeni.
Tutejsza
2025-04-22 18:48:18
To po co nam szpital, SOR jeśli zwykły człowiek z receptą nie ma się gdzie udać. Wiem sam bo niby apteka w kauflandzie jest w pewnych godzinach otwarta, ale to mit. Sam tam byłem i sporo ludzi czekało i każdy się pytał jeden drugiego czy otwarta bo według grafiku powinna być. I co i nic grafik grafikiem a miasto powiatowe nie ma apteki nawet w niedzielę. To lepiej jechac do Olsztyna i tam od razu wykupić receptę . Bo co z recepty jak nie ma jej gdzie wykupić.
kibic
2025-04-22 14:18:26
No to Powiat dokonał wiekopomnego czynu prawodawczego. Lepiej radnych nie wpuszczać na salę obrad, bo z nudów wymyślą jeszcze coś bardziej kuriozalnego. W sumie nie wiem, co by to mogłoby być. Jednak, jak to klasyk powiadał: myślał, że osiągnął dno, gdy nagle usłyszał pukanie od spodu.
Taki sobie czytelnik
2025-04-22 11:43:59
A może by napisać artykuł o tym naszym cudownym browarze? Ponoć kasy tam nie wypłacają już od jakiegoś czasu...wolne media by mogły podjąć tak ciekawy temat...
Jan
2025-04-22 04:57:55