Czwartek, 26 Maj
Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny -

Reklama


Reklama

Święta u baptystów i luteran - rozmowa TSZ


Ekumeniczną rozmowę o znaczeniu Wielkiej Nocy z ks. Andrzejem Sewerynem z Kościoła Chrześcijan Baptystów oraz Adrianem Lazarem z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, przeprowadzili Robert Arbatowski, Krzysztof Nowak oraz Filip Włodkowski. Pełną wersję rozmowy w formie podcastu można będzie usłyszeć i obejrzeć na naszej stronie i fanpage.Jak opowiedzieć o tak ważnym wydarzeniu w Jerozolimie sprzed ponad 2000 lat? Czy ma ono naukowe potwierdzenie?

 

Ks. Andrzej Seweryn (Kościół Chrześcijan Baptystów). Chyba nikt rozsądnie myślący nie podważa dziś faktu, że był taki człowiek z krwi i kości, który miał na imię Jezus i którego nazywano Chrystusem i którego Rzymianie ukrzyżowali, sądząc, że jest jakimś fałszywym nauczycielem czy prorokiem. Zdecydowana większość ludzi, z których nawet część jest sceptycznie ustosunkowani do wiary chrześcijańskiej, uznają historyczność i człowieczeństwo Jezusa Chrystusa, ponieważ wiele źródeł pozabiblijnych świadczy i potwierdza, że takie wydarzenia miały miejsce w Jerozolimie.

 

Ks. Adrian Lazar (Kościół Ewangelicko-Augsburski). Mam wrażenie, że to pytanie wypływa z odwiecznego konfliktu między wiarą a nauką. My chcielibyśmy wszystko namacalnie udowodnić, coś dotknąć albo też zobaczyć. Jest wiele źródeł, które mówią o tym wydarzeniu i Jezusie Chrystusie, choćby ewangelie. Już ojcowie kościoła od I do V wieku rozważali i debatowali właśnie o osobie Jezusa Chrystusa. Gdyby to wydarzenie nie miało miejsca, to przecież chrześcijaństwo, jak i nasza wiara chrześcijańska oraz nasze postrzeganie świata, byłyby bezcelowe.

 

W jaki sposób obchodzi się śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa Kościele Chrześcijan Baptystów oraz Kościele Ewangelicko-Augsburskim?


Reklama

 

Ks. Andrzej Seweryn. Jako baptyści święta związane z pamiątką śmierci Pana Jezusa, a potem Jego chwalebnego zmartwychwstania, uważamy za najważniejsze w roku. Obchodzimy je począwszy od Wielkiego Piątku, odprawiając specjalne nabożeństwa, w czasie których nie ma kazania, a skupiamy się na czytaniu fragmentów Pisma Świętego, związanych z męką, męczeństwem i ukrzyżowaniem Pana Jezusa Chrystusa oraz śpiewamy specjalne pieśni. Podczas wielkopiątkowego nabożeństwa odbywa się Wieczerza Pańska, tzn. komunia, którą przyjmujemy w postaci chleba i wina. Zachęcamy również współwyznawców, aby przez tzw. Wielki Tydzień czytali wybrane fragmenty Pisma Świętego, które opisują te wszystkie wydarzenia, poprzedzające śmierć Pana Jezusa na Golgocie.

 

Ks. Adrian Lazar (Kościół Ewangelicko-Augsburski). Wielki Tydzień jest kulminacyjnym momentem 40-dniowego okresu pokuty i nawrócenia, który się rozpoczyna od tzw. Środy Popielcowej. Najważniejszym dniem w naszym kościele w okresie Wielkiego Tygodnia, jest Wielki Piątek. W tym dniu milczą dzwony, krzyż jest przysłonięty czarnym kirem. W niektórych kościołach ewangelicko-augsburskich na ołtarzu, oprócz Biblii i świec, wystawia się również 7 czerwonych róż na znak siedmiu ostatnich słów wypowiedzianych przez Pana Jezusa tuż przed śmiercią. Dokładnie o godzinie 17.00 czytane są fragmenty Pisma Świętego, opisujące moment Jego śmierci. Jest również wówczas sprawowana komunia pod dwiema postaciami: chleba i wina. W niektórych domach w Wielki Piątek jest przestrzegany post ścisły, czyli nie spożywa się żadnych pokarmów.

Reklama

 

Jak należy kierować swoim życiem, aby dostąpić łaski zmartwychwstania?

 

Ks. Andrzej Seweryn. Zbawienie jest darem od Boga danym człowiekowi nie z powodu zasługi czy z powodu tego, jak on żyje. My przyjmujemy zbawienie, najpierw pokutując za swoje grzechy, a potem odwracając się od naszych grzechów. Bóg czyni cud nowego narodzenia i zaczyna się nasze życie z Chrystusem. Z pomocą Ducha Świętego zaczynamy prowadzić zupełnie inne życie, które jest skutkiem tego, co Bóg zrobił właśnie poprzez Pana Jezusa. Gdyby On za nasze grzechy nie zapłacił, to własnymi siłami nikt nie mógłby się zbawić. My staramy się być jego naśladowcami.

 

Ks. Adrian Lazar. Człowiek jest usprawiedliwiony z łaski przez wiarę i to właśnie wiara decyduje o zbawieniu. Nie poprzez dobre uczynki, które nigdy właściwie nie pokazują, że człowiek jest dobry. Dobry człowiek czyni dobre uczynki, bo taka jest jego wiara. Nie myśli o zasłudze u Boga, tylko czyni dobre uczynki. Tak jak Jezus chciał wesprzeć każdego potrzebującego, tak samo my mamy iść w świat i nieść tą Dobrą Nowinę w duchu miłości.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51
 • Sobieski kończy 70 lat
  W Szczecinku niedawno gościł Donald Tusk. Był kiedyś premierem. Chciał sprzedać Niemcom Lasy Polskie, Możejki Rosjanom a nawet Orlen zdaje się, że Taiwanowi czy tam komuś. Ale nie zdążył. Staruszek w Szczecinku bardzo się obruszył na Kościół, że jeszcze mu pieniędzy nie dali a on musi biedować za te marne 35 tysięcy miesięcznie. Platformiaki zrobią z tym porządek. Kwestia czasu, wybory prawie wygrane, rankingi kłamią. W rzeczywistości PO ma już 70 procent poparcia społecznego.Platforma -powiada: \" wszyscy kłamią\"

  jAMKA LECH


  2022-05-24 13:38:35
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  co dalej?

  xzx


  2022-05-24 07:17:58
 • Szczytno z poważnymi wadami
  Sprytnie autor ominął najczęstszą i najpoważniejszą wadę - otyłość, spowodowaną śmieciowym jedzeniem. Czy rehabilitacja tych maluszków, też będzie finansowana?, bo jeżeli tylko badania i diagnoza, to nie o żadne dobro dzieci tu chodzi, a o dofinansowanie lekarzy, zubożałych po stracie dodatków kowidowych. Ja nie wyrażam zgody, na żadne badania, wystarczy, że mamy najlepszych Lekarzy w Szczytnie, to Państwo Tarasiuk, przy okazji cieplutko tych Prawdziwych Lekarzy pozdrawiam.

  Szczytnianin


  2022-05-23 18:39:24

Reklama