Niedziela, 16 Czerwiec
Imieniny: Aliny, Anety, Benona -

Reklama


Reklama

Światło nadziei dla rodziców. Wtorkowe spotkanie w PCPR w Szczytnie dotyczące depresji u dzieci


Na wtorek, 26 września zaplanowano w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Szczytnie kolejne spotkanie dla rodziców dzieci dotkniętych depresją. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16:30 w siedzibie PCPR w Szczytnie, które znajduje się przy ulicy konopnickiej 70.

 

- Zajęcia są bezpłatne i może w nich wziąć udział każdy rodzic mieszkający na terenie naszego powiatu – mówi Marta Ziółek, dyrektor placówki. - Z rodzicami spotyka się psycholog i nasi pracownicy, jest tam mnóstwo ciekawej wiedzy. Warto z niej skorzystać.

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Konopnickiej 70, 12-100 Szczytno. TEL: 89 624 97.10

 


Depresja u dzieci i młodzieży

Depresja polega na zaburzeniach nastroju. Na jej rozwój wpływa postęp społeczny i cywilizacyjny. Przeczytaj, jak się objawia i jak można jej przeciwdziałać

    Dane WHO mówią, że depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Według prognoz do 2030 r. może być na pierwszym miejscu.

Jak się objawia depresja

Depresja u dzieci i młodzieży jest coraz bardziej powszechna. Jej rozwojowi sprzyja pandemia COVID-19, a zwłaszcza towarzyszące jej poczucie zagrożenia i zdalne nauczanie. Dlatego rodzice, opiekunowie i nauczyciele powinni jeszcze uważniej niż zazwyczaj obserwować dzieci.


Reklama

O depresji mogą świadczyć takie objawy, jak:

    obniżenie nastroju, utrata chęci do życia, smutek na twarzy, ataki płaczu
    obniżenie poczucia własnej wartości, zwiększenie poczucia winy
    krzyk, trzaskanie drzwiami, kłótnie z domownikami
    objawy towarzyszące: zaburzenia żywienia, bezsenność.

Przede wszystkim powinny zaniepokoić nas zmiany w codziennym zachowaniu, które utrzymują się co najmniej przez dwa tygodnie.

    Bądźmy uważni i słuchajmy dzieci. W ich wypowiedziach możemy odnaleźć skrywany ból, zmianę postrzegania świata, zwątpienie w sens życia.

Jak leczyć depresję

Aby właściwie zdiagnozować chorobę, należy umówić się na wizytę u psychiatry. Dobierze on leczenie psychoterapeutyczne i ewentualnie farmakologiczne.

    Do psychiatry i psychologa dzieci nie potrzebują skierowania.

Znajdź poradnię zdrowia psychicznego blisko domu (wybierz z listy odpowiednią specjalizację).

Metody leczenia różnią się w zależności od nasilenia choroby. Wyróżnia się trzy stopnie nasilenia depresji:

    łagodną – wówczas wystarczające jest leczenie psychoterapeutyczne
    umiarkowaną – mogą być stosowane również leki przeciwdepresyjne
    ciężką – mogą być stosowane również leki przeciwdepresyjne.

Reklama

Leczenie farmakologiczne jest stosowane u dzieci i młodzieży z zachowaniem szczególnej ostrożności.
Jak zapobiegać depresji

Działania profilaktyczne w zakresie zdrowia psychicznego są równie ważne, jak dbanie o zdrowie fizyczne. Opierają się na podobnych zasadach, jak na przykład:

    właściwa ilość snu
    prowadzenie aktywnego trybu życia
    zdrowe odżywianie
    ograniczenie stresu.

Ważnym krokiem w profilaktyce zdrowia psychicznego jest świadomość, że depresja jest chorobą. Nie powinna być tematem tabu ani powodem do stygmatyzacji. Rozpoczęcie leczenia na wczesnym etapie wpłynie na sprawniejsze wyjście z choroby.Komentarze do artykułu

markiza

Jedną w bardzo wielu przyczyn depresji u dzieci jest to, że chowamy je \"pod kloszem\". Załatwiamy za nie wszystkie sprawy. Dziecko samo powinno radzić sobie z drobnymi problemami , a rodzice w razie potrzeby, winni służyć pomocą i wsparciem. Nie da się dzieci ochronić przed światem, bo tutaj żyją i dorastają. Przypomniał mi się bardzo mądry cytat: \"usuwając kamienie z drogi dziecka sprawisz, że później będzie potykało się o drobne kamyczki.

Polak

Główną przyczyną depresji tych maluszków jest kowidowa paranoja jakiej doświadczyły, izolacja, przymus noszenia szmaty na buzi, stały stan zagrożenia. Przed nami wybory, jeżeli chcemy rozliczyć BYDLAKÓW, którzy do tego celowo doprowadzili, i z pełną premedytacją zniszczyli psychiki tych małych ludzi, należy pamiętać, że PIS-PO-LEWICA-KONFEDERACJA, to jedna i ta sama junta zbrodniarzy i ludobójców. Stańmy ponad ich podziałami. Ruch Dobrobytu i Pokoju.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama