Napisali do nas: Powrót do szkoły nie zawsze bywa radosny dla uczniów, ale dla uczestników projektu "Tradycyjny Sad"- uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie był pozytywnym zaskoczeniem. W zorganizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, w ramach prozdrowotnego programu „Aktywnie po zdrowie”, ogólnopolskim konkursie edukacyjnym, projekt naszej szkoły pt. "Czereśniowe Skarby Jędrzeja" zajął 1 miejsce w województwie i 7 w kraju.
Głównym celem projektu było poznanie sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie minisadu. Na terenie szkoły posadzono dwie tradycyjne odmiany czereśni: hedelfińską i buttnera czerwoną oraz rośliny towarzyszące. W ramach projektu nawiązano również współpracę z doświadczonym sadownikiem Jerzym Wiszowatym z Julianowa w gminie Dźwierzuty. 17 czerwca grupa młodzieży wraz z opiekunami odwiedziła sad pana Jerzego. Uczestnicy projektu zobaczyli na żywo, jak pielęgnuje się drzewa i jak to wpływa na ich owocowanie.
Dużą część wiedzy teoretycznej młodzież zdobyła z książek o sadownictwie, wydanych w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, udostępnionych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Dźwierzutach.
Po drodze młodzież odwiedziła również zespół Wrzosy z GOK, który koncertował w Środowiskowym Domu Samopomocy w Dźwierzutach i wspólnie zaśpiewała z zespołem i podopiecznymi piosenki o wiśniowym, promując jednocześnie swoją akcję edukacyjną. Te wszystkie działania młodzieży i ich opiekunów wpłynęły na wysoką klasyfikację projektu na ponad 100 zgłoszonych. Jest to niewątpliwie duży sukces prowadzących projekt, jak i osób wspomagających.
Opiekunami Zespołu "Czereśniowe Skarby Jędrzeja" są Ewa Betlejewska oraz Aneta Soliwoda. Zakończenie projektu z wręczeniem dyplomów i podziękowań odbędzie się w listopadzie 2021 r. po zakończeniu trzeciego, nieobowiązkowego etapu.
Ewa Betlejewska
Szczytno
W centrum miasta zrobiono sąd?
Obserwator
Ja tu nie widzę sukcesu , chyba już nie macie o czym pisać