Prezentujemy ze zbiorów Muzeum Mazurskiego w Szczytnie obiekt pochodzący z przełomu XVIII i XIX w. – metalową skrzynię – skarbczyk.
Ta niezwykła skrzynia wykonana jest z grubej, kutej blachy żelaznej, otwierana i zamykana od góry wiekiem posiadającym zamaskowany otwór na klucz. Dla dodatkowego zabezpieczenia wyposażono ją również we wrzeciądze ze skoblami do mocowania kłódek.
Skrzynia jest przykładem prawdziwego arcydzieła dawnego kunsztu kowalskiego. Zachwyt budzi tu bogate zdobnictwo ściany czołowej, na której wybijają się misternie kute kwiaty – kampanule, kratki – typowe dla ornamentu regencyjnego, charakterystycznego dla sztuki późnego baroku. Także uchwyty zamocowane na ściankach bocznych są finezyjnie wykonane, zintegrowane z dekoracją ornamentalną całej skrzyni.
Pierwotnie tego typu skrzynie najczęściej pełniły funkcję skarbców (sejfów) magistrackich. Z czasem powstawały skrzynie coraz piękniejsze, bardziej zdobne i wymyślne. Było to zajęcie czasochłonne, jak również wymagające od rzemieślnika niemałych umiejętności, co wiązało się z wysoką ceną. Tak duże koszty powodowały, iż skrzynie zaczęły pełnić funkcje ozdobnych mebli - głównie na dworach, zamkach i pałacach.
Anna Stancel
Wicehrabia
Przeczytałem i jestem ubawiony po pachy. Kłania się - jak żywy - Julian Tuwim ze swoim - nomen omen \"Ślusarzem\". Gratulacje za technikę komunikacyjną prezentowana przez muzeum.
Hrabia
A gdzie klejnoty z wnętrza