Czwartek, 21 Listopad
Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka -

Reklama


Reklama

Siedem zabytków do renowacji. Dźwierzuty przymierzają się do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków


Aż siedem zadań ratowania zabytków na terenie gminy Dźwierzuty chce zrealizować gmina Dźwierzuty w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Koszt prac może sięgać nawet 5 mln zł. Co ważne, program może finansować zadania nawet w 98 procentach. Wnioski może składać tylko samorząd. Termin ich składania upływa 31 stycznia. - Jestem po szkoleniu z tego programu i wygląda na to, że ten termin ostanie wydłużony – mówi wicewójt gminy Barbara Trusewicz.



Na jakie inwestycje gmina złoży wnioski? Jest ich siedem: renowacja elewacji kościoła ewangelickiego w Dźwierzutach (wartość projektu 1 mln 326 tys. zł), pełna konserwacja stropu polichromowanego kościoła ewangelickiego w Dźwierzutach (882 tys. zł), renowacja Grobu Pańskiego w kościele katolickim w Dźwierzutach (wartość zadania do 100 tys. zł), renowacja elewacji na kościele ewangelickim w Rańsku (koszt jeszcze nie ustalony), usunięcie szkodników, owadów z zabudowy drewnianej kościoła katolickiego w Targowie (koszt jeszcze nie ustalony), wybudowanie kamiennego traktu przy kościele w Targowie (koszt jeszcze nie ustalony), remont tak zwanej organistówki znajdującej się przy ulicy Grunwaldzkiej w Dźwierzutach (koszt jeszcze nie ustalony).


Reklama

 

- Zdecydowaliśmy się na te inwestycje, ponieważ gotowe są dokumentacje - wyjaśnia wójt Marianna Szydlik. - Inne obiekty, które znajdują się we wspólnotach na terenie gminy, nie mają takich dokumentów, dlatego takie jak szkoła w Sąpłatach czy budynek pałacowy w Orzynach, muszą poczekać na opracowanie takich dokumentów i dopiero w kolejnych edycjach tego programu będziemy starali się o środki finansowe – zapowiada.

 

Reklama

Rządowy program w ogólnych założeniach przewiduje, że każdy z zainteresowanych samorządów może złożyć aż dziesięć wniosków, obejmujących inwestycje w trzech grupach dotyczących wysokości nakładów: do 100 tysięcy złotych, do 500 tysięcy oraz do 3,5 mln zł.



Komentarze do artykułu

Mieszkaniec

Idą wybory…zabytki kościelne dodadzą wielu głosów wyborczych. Niezależnie od wyznania :) czy to rzymsko, czy ewangelicki czy inny jakiś :) prosimy redaktora o informowanie jakiej wiary kościół cały czas. Wywalają pedofilie w kościele, a to nie rzymskokatolicki, a protestancki. Jest ogromna różnica!!!!

Wiesław Bąkała

Aż trudno uwierzyć, że na terenie gminy nie ma świeckich obiektów do renowacji? Czy Kościół w jakiś sposób będzie partycypował w renowacji obiektów sakralnych?

Robert

Nie ma w gminie ani jednego \"cywilnego\" zabytku do renowacji? To jest rządowy a nie kościelny program ochrony zabytków. Chyba, że już do Konstytucji wpisano, że jesteśmy państwem wyznaniowym a nie zdążyłem tego zauważyć.

Kamila

Na to kasa jest ale na busa żeby ludzi dowoził do pracy czy do lekarza to już nie ma!

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama