Napisali do nas: Pierwsza pasterka w Rumach odbyła się 39 lat temu i została przygotowana przez nastoletnie mieszkanki Rum pod kierunkiem Maryny Okęckiej- Bromkowej. Okolicznościowa szopka miała swój początek związany z wprowadzeniem stanu wojennego, gdzie wiele osób musiało pożegnać się ze swoją pracą. Tak było w przypadku dziennikarki olsztyńskiego radia (Maryny Okęckiej- Bromkowej), która w pobliskich Sąpłatach miała letniskowy dom.
Nowo powstała parafia Bartołty Wielkie, do której przyłączono graniczną mazurską wieś Rumy zaczęła swoje religijne życie z proboszczem Henrykiem Darasewiczem. Dwoje zaangażowanych i otwartych na nowe doświadczenia ludzi dało impuls do powstania grupy teatralnej, której pierwszym przedstawieniem była bożonarodzeniowa szopka z elementami aktualnej sytuacji społeczno-politycznej. Kolejne lata przynosiły mniej lub bardziej rozbudowane formy świętowania Bożego Narodzenia w rumowskiej kaplicy, co zawsze wzbudzało zainteresowanie mieszkańców i gości. Tak było i tym razem.
Pandemia, ograniczenia i odejścia bliskich osób zostało odzwierciedlone w programie muzyczno-poetyckim zaprezentowanym podczas pasterki przez zespół Rumianki. Wyjątkowo wśród tradycyjnych kolęd zabrzmiały świąteczne utwory „Nadziei blask” i „Kolęda dla nieobecnych”, które wyraziły stan ducha zgromadzonych osób, zasmuconych „szaleństwem dni” i realnym pustym miejscem przy stole. Ale jak to bywa od lat zawsze pojawia się „nadziei blask” zwłaszcza, gdy podczas pasterki zjawia się Mikołaj i zabawnie rozdaje prezenty, a w tym roku przeszedł samego siebie.
Przy kolędzie „Przybieżeli do Betlejem pasterze” aniołki rozdawały cukierki licznie przybyłym uczestnikom nocnej mszy. Rumowska pasterka szczególnie jest wyjątkowa dla osób, które po raz pierwszy biorą w niej udział ciesząc się jej swoistym klimatem i szczerym zaangażowaniem jej organizatorów. Udział w niej biorą osoby, które kultywują tą tradycję od lat, jak i nowe pokolenia dzieci i młodzieży.
W świątecznej scenerii zaprezentowali się: Danuta Kuchcińska, Joanna Kubicka, Adrianna Kubicka, Bogdan Dudziński, Amelia Gwiazda, Milena Żarnoch, Ola Bruderek, Emilia Więcek, Agnieszka Gwiazda, Jerzy Świederski. Nowo wybudowana szopka i odnowione figurki to zasługa Zbigniewa Więcka i Magdy Załuckiej-Dąbrowskiej.
dk
Uważam, że to zły pomysł z kilku powodów. Turbiny wiatrowe mogą zaszkodzić lokalnym zwierzętom, szczególnie ptakom. Hałas z turbin może również zakłócać życie dzikich zwierząt i wpływać na zdrowie mieszkańców. Koszt budowy farmy wiatrowej jest ogromny, a nie jest jasne, kto pokryje te wydatki. Miasto może otrzymywać pieniądze z farmy, ale koszty inwestycji i utrzymania mogą przewyższać korzyści finansowe. Żywotność turbin wynosi około 20-25 lat, a łopaty wirników, które są trudne do przetworzenia, muszą być wymieniane co 10-15 lat, co generuje dodatkowe koszty. Budowa farmy wiatrowej wiąże się z dużą ingerencją w naturalne środowisko, w tym wycinką drzew i zmianą krajobrazu. Proces produkcji i instalacji turbin wiatrowych generuje również emisje CO2, co może negatywnie wpływać na środowisko. Energia wiatrowa jest jedną z najdroższych form energii odnawialnej, a koszt budowy instalacji wiatrowych w Polsce wynosi od 5 do 7 milionów złotych za 1 MW. Po 30 latach, kiedy turbina już nie nadaje się do użytku, właściciel gruntu zostaje z problemem sam. Jak można zauważyć u naszych sąsiadów, firmy odpowiedzialne za farmy wiatrowe często przestają istnieć po 30 latach, pozostawiając właścicieli gruntów z problemem utylizacji turbin. A jak ktoś nie daje wiary w to, co mówię, to proszę kliknąć w link poniżej. Jest tam wykład profesora Bartoszewicza, proszę obejrzeć do końca i samemu wyciągnąć wnioski. I teraz proszę się zastanowić, co po 30 latach zostawiamy dla swoich dzieci... https://www.facebook.com/wolna.brama.morawska/videos/941672928092394/ Jak link nie diala, to prosze skopiowac i wkleic w Goole.
Mariusz
2025-05-09 09:37:38
Odciąć prąd, niech przy lampach naftowych siedzą, wtedy będzie ekologicznie!!!!!!!
Jan
2025-05-08 11:31:47
Szkoda że wójt nie był taki bystry w działalności stowarzyszenia \"Helper\".
kozaostra
2025-05-08 06:28:24
W dziesiątkę Kozaostra, świetnie to napisałeś. W całym tym gronie, tzw. polskich kandydatów, jest tylko jeden Polak, i na niego właśnie zagłosuję. Zapewne wówczas \"rządzący wspólnie z miłościwie nam panująca UE, zorganizuje nam wariant Rumuński, ale już będzie po ptakach, jak w Rumunii. Szczęść Boże.
Polak
2025-05-07 21:18:42
a może wybieg dla kotów ?
goofi
2025-05-07 20:52:39
musze kupic bilety na koncerty na plazy czy na wejscie w ktorakolwiek ze stref?
MatiS
2025-05-07 20:42:53
a może na łące przy drodze wylotowej na Rozogi więcej miejsca i za miastem hałas
zdysk
2025-05-07 08:34:48
Prawdziwy kandydat na prezydenta będzie straszony sądami i więzieniem. Bo tak będą się bali rządzący tego zwycięstwa jego. Tu jest Polska!
kozaostra
2025-05-07 07:46:28
Wybór na kryterium najniższej ceny? To jak ten amfiteatr wykonają?...
Jan
2025-05-07 04:58:06
Mam nadzieję że nie znajdą chętnego. Chcą nam zniszczyć taki fajny park. W sezonie ludzie robią sobie tam pikniki, ćwiczą no i co najważniejsze zabetonują kolejny teren zielony.
Stop amfiteatrowi
2025-05-06 21:31:01