Sobota, 20 Kwiecień
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha -

Reklama


Reklama

Rumowska pasterka - 39 lat historii


Napisali do nas: Pierwsza pasterka w Rumach odbyła się 39 lat temu i została przygotowana przez nastoletnie mieszkanki Rum pod kierunkiem Maryny Okęckiej- Bromkowej. Okolicznościowa szopka miała swój początek związany z wprowadzeniem stanu wojennego, gdzie wiele osób musiało pożegnać się ze swoją pracą. Tak było w przypadku dziennikarki olsztyńskiego radia (Maryny Okęckiej- Bromkowej), która w pobliskich Sąpłatach miała letniskowy dom.


  • Data:

Nowo powstała parafia Bartołty Wielkie, do której przyłączono graniczną mazurską wieś Rumy zaczęła swoje religijne życie z proboszczem Henrykiem Darasewiczem. Dwoje zaangażowanych i otwartych na nowe doświadczenia ludzi dało impuls do powstania grupy teatralnej, której pierwszym przedstawieniem była bożonarodzeniowa szopka z elementami aktualnej sytuacji społeczno-politycznej. Kolejne lata przynosiły mniej lub bardziej rozbudowane formy świętowania Bożego Narodzenia w rumowskiej kaplicy, co zawsze wzbudzało zainteresowanie mieszkańców i gości. Tak było i tym razem.


Reklama

 

 

Pandemia, ograniczenia i odejścia bliskich osób zostało odzwierciedlone w programie muzyczno-poetyckim zaprezentowanym podczas pasterki przez zespół Rumianki. Wyjątkowo wśród tradycyjnych kolęd zabrzmiały świąteczne utwory „Nadziei blask” i „Kolęda dla nieobecnych”, które wyraziły stan ducha zgromadzonych osób, zasmuconych „szaleństwem dni” i realnym pustym miejscem przy stole. Ale jak to bywa od lat zawsze pojawia się „nadziei blask” zwłaszcza, gdy podczas pasterki zjawia się Mikołaj i zabawnie rozdaje prezenty, a w tym roku przeszedł samego siebie.

Reklama

Przy kolędzie „Przybieżeli do Betlejem pasterze” aniołki rozdawały cukierki licznie przybyłym uczestnikom nocnej mszy. Rumowska pasterka szczególnie jest wyjątkowa dla osób, które po raz pierwszy biorą w niej udział ciesząc się jej swoistym klimatem i szczerym zaangażowaniem jej organizatorów. Udział w niej biorą osoby, które kultywują tą tradycję od lat, jak i nowe pokolenia dzieci i młodzieży.

 

W świątecznej scenerii zaprezentowali się: Danuta Kuchcińska, Joanna Kubicka, Adrianna Kubicka, Bogdan Dudziński, Amelia Gwiazda, Milena Żarnoch, Ola Bruderek, Emilia Więcek, Agnieszka Gwiazda, Jerzy Świederski. Nowo wybudowana szopka i odnowione figurki to zasługa Zbigniewa Więcka i Magdy Załuckiej-Dąbrowskiej.

dk



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama