Piątek, 10 Styczeń
Imieniny: Ady, Jana, Wilhelma -

Reklama


Reklama

Przemoc domowa w liczbach – dramaty rodzin w powiecie szczycieńskim


Wzrost liczby formularzy „Niebieskiej Karty” w powiecie szczycieńskim w 2024 roku jest alarmujący. Zaledwie rok wcześniej było ich 31, a w 2024 roku liczba ta wzrosła do 50. Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie objęli nadzorem aż 115 osób doświadczających przemocy domowej i 50 sprawców. Zjawisko przemocy wciąż istnieje w naszym otoczeniu, ale rosnąca liczba zgłoszeń może świadczyć o wzrastającej świadomości społecznej i gotowości do reagowania.



Oficerowie dyżurni z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie niemal codziennie odbierają zgłoszenia dotyczące przemocy domowej. Wiele z nich pochodzi od świadków, którzy słyszą krzyki, płacz dzieci lub awantury w sąsiedztwie. Jak podkreśla st. asp. Grzegorz Licki, dzielnicowy miasta i gminy Pasym, interwencje bywają trudne:

 

– Sprawcy często próbują manipulować otoczeniem. Czasem wymuszają na dzieciach zapewnienia, że wszystko jest w porządku. To dodatkowy dramat, bo dzieci są zmuszane do zatajenia prawdy – mówi policjant.

 

Z danych wynika, że aż 53 kobiety, 6 mężczyzn i 56 dzieci doświadczyło przemocy w powiecie szczycieńskim w 2024 roku. Sprawcami najczęściej byli mężczyźni – aż 47 przypadków, choć odnotowano również 3 przypadki stosowania przemocy przez kobiety.

 

Przemoc psychiczna była najczęściej zgłaszanym rodzajem przemocy – aż 112 przypadków. Przemoc fizyczna wystąpiła 58 razy, a przemoc ekonomiczna dotknęła 25 osób. Policjanci odnotowali również dwa przypadki przemocy seksualnej oraz przemocy za pomocą środków komunikacji elektronicznej.


Reklama

 

Alkohol, jak się okazuje, często jest czynnikiem wzmagającym agresję – aż 30 sprawców znajdowało się pod jego wpływem w momencie interwencji.

 

 

Policja apeluje do mieszkańców powiatu szczycieńskiego o wrażliwość i reakcję na każdy przejaw przemocy domowej.

 

– Przemoc to przestępstwo, które nie może być tolerowane. Im szybciej zareagujemy, tym większe szanse na pomoc pokrzywdzonym” – mówi starsza sierżant Emilia Pławska, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie.

 

Świadomość społeczna w tym zakresie rośnie, co potwierdza liczba zgłoszeń. W 2024 roku większość interwencji dotyczyła rodzin mieszkających na wsi – 32 przypadki, ale przemoc w miastach wciąż stanowi poważny problem – 18 przypadków.

 

 

Jeśli jesteś świadkiem przemocy lub podejrzewasz, że ktoś w Twoim otoczeniu jej doświadcza, nie bądź obojętny. Zadzwoń na numer alarmowy 112 lub skontaktuj się z najbliższą jednostką policji. Możesz również porozmawiać z dzielnicowym, który podejmie odpowiednie kroki.

Reklama

 

Każda zgłoszona sprawa to szansa na przerwanie cyklu przemocy. Procedura „Niebieskiej Karty” ma na celu monitorowanie sytuacji rodzinnej i zapewnienie bezpieczeństwa osobom pokrzywdzonym.

 

Liczby z 2024 roku pokazują, że przemoc domowa wciąż dotyka wiele osób w powiecie szczycieńskim. Jednak rosnąca liczba zgłoszeń świadczy również o większej gotowości społeczeństwa do reagowania. Przemoc nie może być tematem tabu – to problem, który wymaga naszej wspólnej uwagi i działania.

 

Jeśli widzisz, że ktoś cierpi, zareaguj. Twoja pomoc może uratować komuś życie.

 

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama