Poniedziałek, 23 Maj
Imieniny: Emila, Neleny, Romy -

Reklama


Reklama

Pralka z napędem elektrycznym Miele - muzealne eksponaty


Tym razem ze zbiorów Muzeum Mazurskiego w Szczytnie prezentujemy pralkę elektryczną firmy Miele model nr 150, pochodzącą z lat 30. XX w. Pierwsze pralki napędzane elektrycznie pojawiły się w 1899 roku. Pralki z bębnem drewnianym zaczęto produkować w USA w 1907 r., natomiast w Niemczech firma Miele wprowadziła pralkę z silnikiem elektrycznym w 1911 roku.Prezentowany model, który można zobaczyć na ekspozycji w naszym muzeum, posiada bęben wykonany z klepek dębowych z dnem sosnowym. Pod bębnem zamontowany jest silnik w zamkniętej obudowie, chroniącej go przed wnikaniem wody i wilgoci. Przeniesienie napędu od silnika do bębna odbywa się za pomocą specjalnego skórzanego paska klinowego. Pojemność bębna w zależności od wersji wynosiła od 80 do 120 l.

 


Reklama

Wyżymaczkę można było obracać i używać zarówno nad pralką, jak i z boku, a za pomocą prostej przekładni przełączyć ją na obrót w prawo lub w lewo. Rolki wyżymaczki o grubości ok. 70 mm posiadają miękką gumową powłokę, gwarantującą skuteczne wyżymanie oraz zapobiegającą uszkodzeniom np. guzików.

 

Urządzenie było używane w gospodarstwach rolnych, domowych oraz do użytku komercyjnego.

Reklama

Ceny pralki w zależności od wielkości bębna i wyposażenia wynosiły w 1936 r. od 275 do 425 marek niemieckich (przy średnich zarobkach 125-200 marek).

 

Mariusz Nowak, Muzeum Mazurskie w Szczytnie

 

 Komentarze do artykułu

Byłem i widziałem

A ja przed laty byłem na prezentacji darów do muzeum. I o tej pralce powiedziano, że jest podarowana przez rodzinę pani Niny Czerniawskiej (kto jej nie zna?) Dlatego to zapamiętałem. Wtedy też usłyszałem, że silnik elektryczny był \"dorobiony\" do zwykłej ręcznej pralki Miele.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama