Reklama
Reklama
Tkactwo wiejskie tak jak wiele innych rzemiosł tradycyjnych było najczęściej zajęciem sezonowym, pracowano w zimie, latem obrabiając ziemię. Tradycyjnie było ono przypisane kobietom, ale na wsi byli także zawodowi tkacze – mężczyźni. Podstawowymi surowcami do wyrobu tkanin był len i konopie oraz wełna owcza.
Przed tkaniem należało przygotować do pracy warsztat tkacki, który na co dzień przechowywano na strychu domu lub w stodole.
Obróbka włókna wymagała wielu zabiegów zanim uzyskało się przędzę do tkania. Najpopularniejszym surowcem do wyrobu tkanin stosowanym na Mazurach był len, jego obróbka polegała na oddzieleniu główek z nasionami od łodyg za pomocą „raf” po czym na międlicach i cierlicach łamano łodygi lnu w celu oddzielenia paździerzy od włókna.
Po tym procesie szczotkami oczyszczano włókno z resztek paździerzy, a czyste przędło się za pomocą wrzeciona z przęślicą lub na kołowrotku. Uzyskaną przędzę zwijano na motowidle w motki. Przed rozpoczęciem tkania przędzę nawijano na wał podawczy warsztatu tkackiego.
Reklama
Na zdjęciu prezentujemy warsztat tkacki poziomy z początku XX w. Zbudowany jest on z ramy zwanej staciwem, na której zamontowane są elementy odpowiadające za proces tkania, połączone klinami umożliwiającymi szybkie składanie i rozkładanie.
W ramie zamontowany jest wał podawczy z nawiniętą osnową i wał odbiorczy, na który nawijana jest gotowa tkanina. Pomiędzy wałami rozpięte są nitki osnowy. Nici osnowy są przewleczone przez nicielnice i płochę, które odpowiadają za określone sploty tkackie.
Tkanie na warsztacie tkackim polega na przeplataniu nitki zwanej wątkiem nad i pod nitkami osnowy. Po uruchomieniu nicielnic pomiędzy rozsuniętymi nitkami tworzy się przerwa, przez którą przesuwa się czółenko z nitką wątku. Nitka przyciskana jest do płótna uderzeniem płochy. Utkane płótno na ubrania poddawano bieleniu, a następnie farbowaniu lub nakładano na nie wzory. Mazurskie tkaczki poza tkaniem płótna na ubrania, wyrabiały również m.in. nakrycia - płachty, dywany dwuosnowowe, dywany strzyżone, a z resztek szmatek, chodniki – szmaciaki.
Reklama
Warsztat do zobaczenia na wystawie poświęconej kulturze materialnej Mazurów.
Mariusz Nowak, Muzeum Mazurskie w Szczytnie
Reklama
Reklama
Do zobaczenia Waciu w lepszym świecie, do którego już odeszłaś. Byłaś dla mnie inspiracją w podjęciu decyzji o wybraniu tego zawodu. Pozostaniesz w moim sercu na zawsze. Wyrazy współczucia dla całej Rodziny i Bliskich ....
Barbara Macoch
2023-06-06 13:56:01
Tomasz, raczej skąd miasto weźmie 4 miliony? Bo tyle będzie kosztowała hala a ministerstwo da pieniądze albo nie.
Dock
2023-06-06 11:30:45
To nie jest dofinansowanie, tylko obietnica dofinansowania. W umowie jest napisane, że gmina dostanie dofinansowanie o ile będą pieniądze w budżecie. Minister może rozwiązać umowę a gminie nie przysługuje żadne odszkodowanie
Dock
2023-06-06 11:28:28
aha...panie Marianie, lotnisko w Szymanach tak się gwałtownie rozwijało, że przed przejęciem go przez Olsztyn, było na skraju bankructwa. Jak już właściwe osoby napchają sobie portfele, znowu będzie lament, że lotnisko plajtuje.
widz
2023-06-06 10:26:38
znowu cenzura, zapytam raz jeszcze - Mieszkańcy dostali maksymalną 40%ową podwyżkę, co Komitet Obrony Praw Mieszkańców osiągnął?...o ile procent, ta bandycka podwyżka będzie zmniejszona? Bo z tego pustego słowotoku wynika, że Komitet nie wskórał kompletnie nic.
2023-06-06 10:17:54
Możecie sobie kpić i narzekać a lotnisko ciągle się rozwija i ma przed sobą przyszłość. W przeciwieństwie do Radomia czy mitycznego CPK.
Marian
2023-06-06 09:27:52
Może Pani Kalinowska potrafi to wyjaśnić ?
Beata
2023-06-06 07:36:47
Czy prezes lotniska może wytłumaczyć jakim cudem tyłu radnych miejskich pracuje w porcie lotniczym, bez doświadczenia, bez wykształcenia, bez predyspozycji a na bardzo intratnych stanowiskach?
Dariusz
2023-06-05 16:46:19
Wielki sukces lotniska w szymanach, które miesięcznie odprawia tyle pasażerów co Modlin w dwa dni.
Tomasz
2023-06-05 16:43:17
kto jak kto, ale on na betonie się zna...Droga będzie bezpieczna, bo pod honorowym patronatem KRUSu
wolf
2023-06-05 15:26:18