Czwartek, 7 Grudzień
Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława -

Reklama


Reklama

Don Kichot z La Manchy – eksponaty Muzeum Mazurskiego w Szczytnie


W dniu dzisiejszym prezentujemy ze zbiorów Muzeum Mazurskiego w Szczytnie słynne arcydzieło literatury światowej a mianowicie: „Vida y Hechos Del Ingenioso Cavallero Don Quixote De La Mancha” - Życie i fakty zaradnego rycerza Don Kichota z La Manchy z 1662 r. autorstwa Miguela de Cervantesa (1547-1616).

 


  • Data:

Prezentowany stary druk to druga część powieści wydana w Brukseli przez Jana Mommarta a zarazem pierwsze wydanie ilustrowane w j. hiszpańskim drugie po niderlandzkim tłumaczeniu opublikowanym w Dordrechcie w 1657 r. To również pierwsze wydanie pod nowym tytułem „Vida y hechos”. (niestety prezentowany stary druk został pozbawiony ilustracji).

 

Zawiera 649 ponumerowanych stron oraz 7 stron ze spisem rozdziałów. Wewnątrz dwa grawerowane tytuły. Twarda oprawa ze skóry cielęcej, tłoczony grzbiet ze złoceniami.


Reklama

 

Za życia autora powieść ukazała się w dwóch częściach w latach 1605 (I część) oraz w 1615 (II część).

 

Pierwsze polskie tłumaczenie powieści Cervantesa z języka francuskiego ukazało się w 1786 r. w Warszawie i nosiło tytuł „Historya czyli dzieie i przygody przedziwnego Don Quiszotta z Manszy”. Był to przekład autorstwa hrabiego Franciszka Podoskiego, kasztelana mazowieckiego. Dopiero w 1937 r. wyszedł polski przekład powieści Cervantesa dokonany z oryginału – był to „Przedziwny hidalgo don Kichot z Manczy”.

Reklama

Mariusz NowakKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama