Wtorek, 6 Czerwiec
Imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera -

Reklama


Reklama

Powalczą o środki na remonty zabytków (zdjęcia)


Pięć wniosków o dofinansowanie renowacji zabytków złoży gmina Pasym do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dwa z nich realizować będzie sam samorząd, jeden stowarzyszenie Mazur, kolejne dwa pasymskie parafie.- Jesteśmy na końcowym etapie przygotowywania dokumentacji – mówi Cezary Łachmański, burmistrz Pasymia. - Mamy nadzieję, że te środki do nas trafią.

 

Pracami konserwatorskimi mają zostać objęte dwie świątynie. Kościół rzymsko-katolicki oraz kościół ewangelicki to największe przedsięwzięcia. Opracowywane wnioski zakładają, że kwoty wnioskowane mogą przekraczać nawet milion złotych na każdy z nich.

 

Również wieża ciśnień, którą na co dzień opiekuje się stowarzyszenie „Mazur” ma duże szanse na remont.

 

Z kolei gmina planuje renowację parku miejskiego oraz cmentarza sąsiadującego z ulicami Tartaczną i Kościuszki.


Reklama

 

- Nie wyobrażam sobie, aby nie podjąć próby pozyskania tych środków. Program jest bardzo korzystny, ponieważ wkład własny to zaledwie dwa procent wartości inwestycji – wyjaśnia burmistrz. - Zarówno wnioski realizowane przez gminę jak i ten, który realizować będzie stowarzyszenie opiewają na kwoty ok 500 tys. złotych. Do każdego będziemy musieli dołożyć zaledwie po około 10 tys. złotych.

 

Obecnie gmina przygotuje uchwałę, która w przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia konkursu, pozwoli przekazać środki podmiotom je realizujących. Chociaż samorząd ponosi odpowiedzialność za te środki, burmistrz jest spokojny o ich wykorzystanie przez podmioty zewnętrzne.

Reklama

 

- Wszyscy mają doświadczenie w pozyskiwaniu środków, również od wielu lat współpracują z urzędem. Jesteśmy z jednego miasta i wszystkim nam zależy na tym aby zmieniało się na plus – zapewnia Cezary Łachmański. - Do tego my jako samorząd i urzędnicy jesteśmy dostępni w każdej sytuacji i będziemy w miarę potrzeb służyć wsparciem i wiedzą.

 

Termin składania wniosków to obecnie 17 marca (pierwotnie – koniec stycznia).Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama