Reklama
Reklama
Pięć wniosków o dofinansowanie renowacji zabytków złoży gmina Pasym do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dwa z nich realizować będzie sam samorząd, jeden stowarzyszenie Mazur, kolejne dwa pasymskie parafie.
- Jesteśmy na końcowym etapie przygotowywania dokumentacji – mówi Cezary Łachmański, burmistrz Pasymia. - Mamy nadzieję, że te środki do nas trafią.
Pracami konserwatorskimi mają zostać objęte dwie świątynie. Kościół rzymsko-katolicki oraz kościół ewangelicki to największe przedsięwzięcia. Opracowywane wnioski zakładają, że kwoty wnioskowane mogą przekraczać nawet milion złotych na każdy z nich.
Również wieża ciśnień, którą na co dzień opiekuje się stowarzyszenie „Mazur” ma duże szanse na remont.
Z kolei gmina planuje renowację parku miejskiego oraz cmentarza sąsiadującego z ulicami Tartaczną i Kościuszki.
Reklama
- Nie wyobrażam sobie, aby nie podjąć próby pozyskania tych środków. Program jest bardzo korzystny, ponieważ wkład własny to zaledwie dwa procent wartości inwestycji – wyjaśnia burmistrz. - Zarówno wnioski realizowane przez gminę jak i ten, który realizować będzie stowarzyszenie opiewają na kwoty ok 500 tys. złotych. Do każdego będziemy musieli dołożyć zaledwie po około 10 tys. złotych.
Obecnie gmina przygotuje uchwałę, która w przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia konkursu, pozwoli przekazać środki podmiotom je realizujących. Chociaż samorząd ponosi odpowiedzialność za te środki, burmistrz jest spokojny o ich wykorzystanie przez podmioty zewnętrzne.
Reklama
- Wszyscy mają doświadczenie w pozyskiwaniu środków, również od wielu lat współpracują z urzędem. Jesteśmy z jednego miasta i wszystkim nam zależy na tym aby zmieniało się na plus – zapewnia Cezary Łachmański. - Do tego my jako samorząd i urzędnicy jesteśmy dostępni w każdej sytuacji i będziemy w miarę potrzeb służyć wsparciem i wiedzą.
Termin składania wniosków to obecnie 17 marca (pierwotnie – koniec stycznia).
Reklama
Reklama
Możecie sobie kpić i narzekać a lotnisko ciągle się rozwija i ma przed sobą przyszłość. W przeciwieństwie do Radomia czy mitycznego CPK.
Marian
2023-06-06 09:27:52
Może Pani Kalinowska potrafi to wyjaśnić ?
Beata
2023-06-06 07:36:47
Czy prezes lotniska może wytłumaczyć jakim cudem tyłu radnych miejskich pracuje w porcie lotniczym, bez doświadczenia, bez wykształcenia, bez predyspozycji a na bardzo intratnych stanowiskach?
Dariusz
2023-06-05 16:46:19
Wielki sukces lotniska w szymanach, które miesięcznie odprawia tyle pasażerów co Modlin w dwa dni.
Tomasz
2023-06-05 16:43:17
kto jak kto, ale on na betonie się zna...Droga będzie bezpieczna, bo pod honorowym patronatem KRUSu
wolf
2023-06-05 15:26:18
Miasto zniszczone przez Rosjan...czemu szanowna cenzornia nie wspomniała o tym kto, rozpoczął IWŚ?...z sympatii do Szkopów? ...czy z nienawiści do Rosjan? Przypomnę, że to Rosjanie zapłacili krwią za te tereny, i oddali je Polsce za darmo.
klon
2023-06-05 15:16:56
Do Marty: oczywiście, że rosyjska nawała u samego początku I wojny światowej nie przyniosła miastu żadnych zniszczeń. Nie widzę tu plakatów, ani krzaków. Okiennice - jak widać \"są dobrze zachowane\". W sierpniu 1914 r. w Szczytnie nic się nie stało... Jesteś ruskim trollem, czy niedouczoną absolwentka jednej ze szkół w Szczytnie. Biada tym szkołom i nam - współobywatelom.
Krajan
2023-06-05 11:41:40
Pewnie chciał mieć ładne zdjęcie. Taka ładna słoneczna pogoda.
Taki tam.
2023-06-05 11:08:08
zawracam uwagę na wojenne zniszczenia. zastanawialiście się dlaczego brakuje dachów? pożar? oficjalnie tak ale... dlaczego nie ma osmalonych okiennic? dlaczego papierowe plakaty i banery nie są zniszczone, spalone, dlaczego drzewa i krzaki sa nie popalone a linie energetyczne całe mimo że obok dom został rozbity w pył? tajemnice SkradzionejHistorii....
Marta
2023-06-05 09:23:34
O Pasławskiej Tomasz Ł opowiadał dużo historii jaka to artystka.
Radek
2023-06-04 23:13:12