Na Warmii i Mazurach powołano policyjny zespół pod nazwą „SPEED”, grupa ścigać ma piratów drogowych. W skład zespołu mają wejść również funkcjonariusze drogówki ze Szczytna.
Prędkość – to najczęściej wymieniana przyczyna wypadków drogowych. Wynika to nie tylko z policyjnych statystyk, ale i z obserwacji użytkowników dróg. Aby przeciwdziałać niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom na drodze oraz ograniczyć liczbę wypadków drogowych, na Warmii i Mazurach powołano specjalną grupę o nazwie "SPEED". Jej trzon stanowią doświadczeni policjanci drogówki.
Coraz lepsze auta i coraz lepsze drogi "zachęcają" niektórych kierowców do łamania przepisów prawa. Takie osoby powodują zagrożenie nie tylko dla siebie, ale stwarzają niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia innych uczestników dróg. Do najbardziej zagorzałych zwolenników jazdy z dużą prędkością nie docierają przekazy edukacyjno-profilaktyczne ani informacje o kolejnych tragediach, do jakich dochodzi na drodze.
- Policjanci zespołu „SPEED” będą działali na terenie całego garnizonu warmińsko-mazurskiego, wykorzystując przede wszystkim radiowozy nieoznakowane – mówi Anna Walerzak ze szczycieńskiej policji. - Jednak „piraci drogowi” mogą również zostać namierzeni poprzez pomiary statyczne za pomocą mierników prędkości z wizualizacją.
Funkcjonariusze z grupy „SPEED” maja zostać wyposażeni w najnowocześniejszy sprzęt pomiarowy oraz w nowoczesne, dynamiczne auta. Grupa oficjalnie została powołana 19 lipca. Ma ukrócić karygodne zachowania na drodze i być wszędzie tam, gdzie dochodzi do nielegalnych wyścigów oraz notorycznego przekraczania prędkości.
W skład Zespołu wchodzą policjanci z komórek właściwych do spraw ruchu drogowego z jednostek terenowych Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego oraz policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, posiadających przeszkolenie specjalistyczne w zakresie stosowania przyrządów kontrolno – pomiarowych i mających odpowiednie przygotowanie zawodowe oraz doświadczenie.
Policjanci będą dyslokowani wg. popartych analizą stanu bezpieczeństwa miejsc oraz zgłoszeń z Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa, a także z informacji zaczerpniętych z ogólnodostępnych źródeł internetowych.
Zadaniem Zespołu będzie ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań oraz szczególnie niebezpiecznych wykroczeń między innymi, takich jak: przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie, niewłaściwe zachowanie w obrębie przejść dla pieszych, a także innych przestępstw i wykroczeń mających wpływ na zaistnienie wypadków drogowych.
Kw/ip
Do obywatela
Krajowa Administracja Skarbowa , całodobowy bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000 czeka na zgłoszenia.
Obywatel
Mam pytanie do Pana Komendanta. Kiedy policja zrobi w końcu porządek z handlującymi \"ruskimi fajkami\" przy Manhattanie. Ten proceder trwa już od co najmniej 20 lat, w mieście gdzie znajduje się Wyższa Szkoła Policji, wstyd szanowna Policjo...