Napisali do nas: W 2023 roku na terenie Polski, a także poza jej granicami odbywają się uroczyste obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Nasza szkoła aktywnie włączyła się w promocję polskiego astronoma. Z sukcesem przystąpiliśmy do prestiżowego Programu „Szkoła Przyjaciół Kopernika”. Jego organizatorem był Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Patronat honorowy nad działaniami objęli m.in. Minister Edukacji i Nauki, Muzeum Historii Polski, Centrum Nauki Kopernik, wojewodowie i marszałkowie województw.
Do Programu „Szkoła Przyjaciół Kopernika” przystąpiło 250 szkół z Polski i zagranicy (szkoły polonijne, m.in. z Belfastu, Mediolanu, Nowego Jorku). Certyfikat Kreatywnej „Szkoły Przyjaciół Kopernika” przyznano 11 placówkom oświatowym, które wykonały zadania w sposób kreatywny i innowacyjny. Rozdanie nagród odbyło się 15 września podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który w dniach12-16 września odbywał się w Toruniu.
wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Programu „Szkoła Przyjaciół Kopernika”.
W Sali Mieszczańskiej Muzeum Okręgowego podczas sesji młodzieżowej pt. „Popularyzacja postaci i osiągnięć Mikołaja Kopernika w edukacji” Dyrektor SP Nr 6 w Szczytnie Ewa Bakalarska oraz nauczyciel historii Przemysław Bugaj po uprzednim wysłuchaniu wystąpień m.in. Prezydenta Miasta Toruń i Wojewody Kujawsko-Pomorskiego odebrali z rąk JM Rektora UMK, prof. dr hab. Andrzeja Sokali oraz dr Anny Krygier wspomniany Certyfikat oraz nagrody rzeczowe.
Szereg różnorodnych działań, które przeprowadzono w celu uzyskania Certyfikatu sprawił, że cała społeczność naszej szkoły na nowo poznała postać jednego z najsłynniejszych naukowców w historii. Szkolna mapa drogowa obejmowała m.in. przygotowanie kartek urodzinowych dla Mikołaja Kopernika, przeprowadzenie lekcji na jego temat, nagranie filmów, przygotowanie wystawy „Polacy – bohaterowie nauki”, opracowanie gry o Koperniku.
Udział w Programie stanowił spore wyzwanie, które finalnie okazało się dużym sukcesem. Była to świetna okazja do nawiązania wartościowych kontaktów z prestiżowymi instytucjami naukowymi z całej Polski. Wymienić w tym miejscu można Uniwersytet Jagielloński, Politechnikę Warszawską, czy Polską Akademię Nauk.
Od lewej: Przemysław Bugaj, Dyrektor SP Nr 6 Ewa Bakalarska, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki.
Uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Orła Białego w Szczytnie od samego początku jej istnienia biorą aktywny udział w ambitnych przedsięwzięciach promujących wartości, takie jak: dbałość o dziedzictwo narodowe, poszanowanie tradycji i kultury innych narodów, czy propagowanie dorobku wielkich przodków. Stale inspirujemy naszych wychowanków do poszerzania horyzontów zachęcając do udziału w różnorodnych projektach.
Z całą pewnością można stwierdzić, że podejmowane przez nas działania są skuteczne. Wspieramy młodych ludzi w lepszym zrozumieniu przeszłości naszego państwa, otaczającej nas rzeczywistości i w rezultacie budujemy trwały fundament, na którym z powodzeniem można budować własną przyszłość. Promujemy przy tym kreatywne korzystanie z technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz nieszablonowe i krytyczne myślenie.
Wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy aktywnie zaangażowali się w uroczyste obchody Roku Mikołaja Kopernika serdecznie dziękujemy.
Opracowali:
Przemysław Bugaj – szkolny koordynator Programu
Beata Borowa – członek zespołu
Źródło zdjęcia nr 1: Facebook Światowego Kongresu Kopernikańskiego, autor zdjęć: Mikołaj Kuras
Autor zdjęć nr 2, 3 – Monika Welenc-Łojewska
Źródło zdjęcia nr 1: Facebook Światowego Kongresu Kopernikańskiego, autor zdjęć: Mikołaj Kuras
Autor zdjęć nr 2, 3 – Monika Welenc-Łojewska
Jaka cena by nie była to pomysł jest ok z zadaszeniem. Wiem, że Polakom się nie przelewa ale firma jakoś zarobić musi. Młodzież najwyżej odmówi sobie kebaba w miejsce znacznie zdrowszej jazdy na łyżwach. Wydajemy krocie na żarcie więc jak ktoś chce pojeździć to i kupi bilet. No a jak kogoś nie stać to ja jak byłem młody jeździłem po brzegu jeziora na lodzie. Oczywiście dziś zimy są słabsze niż kiedyś ale wszystko zależy od chęci i inwencji.
Kamil
2023-12-06 04:45:15
A miało być za darmo.
Miro
2023-12-05 17:57:05
Lodowisko na drodze a właściciel drogi bezkarny.
Kiedy to się zmieni.
2023-12-05 15:59:52
A kto ma odśnieżać chodniki na wioskach w tej gminie nie wszystkie graniczą z posesjami !?
?
2023-12-05 15:25:05
A co jeśli sąd orzeknie że głosy zostały sfałszowane, czy zostanie ktoś pociągnięty do odpowiedzialności karnej i pokryje poniesione koszty?
Szczytnianin
2023-12-05 14:25:46
Panie autorze niech się pan lepiej nie wypowiada na temat biblii. Oczywiście, żydzi mieli swoje poglądy na temat bliźniego i to poniekąd co pan napisał jest prawdą. Jednak chrześcijanie opierają się na nauce Jezusa, a ten jednoznacznie w Nowym Testamencie określił kto jest bliźnim. Jest takie powiedzenie: „Jeżeli ktoś się zna na wszystkim, to się zna na niczym”. Czytam te pana felietony, ale… zresztą nie będę kończył.
Olek
2023-12-05 07:36:49
A co jeśli sąd orzeknie że głosy nie były fałszowane ? Będą te pieniądze i zaległą realizacja ? Pieniądze powinny leżeć na koncie do czasu wydania orzeczenia.
Ireneusz Chwesiuk Keri76
2023-12-05 06:49:47
Co to będzie jak spadnie 10cm śniegu? Na szczęście mamy globalne ocieplenie i cały czas plus 10....
Tomasz
2023-12-04 21:13:01
Co on pił jak miał tą wizję
Wojtek
2023-12-04 17:50:07
I po zmianie właściciela nadal jest tak drogo na tej stacji a w dodatku stacja jest nieczynna w godzinach nocnych????
Kamil
2023-12-04 10:29:50