Szczytno straciło wyjątkowego mieszkańca. W poniedziałkową noc zmarł Michał Grzymysławski. Miał zaledwie 55 lat. Wspaniały człowiek, przyjaciel, artysta, nauczyciel. - Trudno znaleźć słowa, by opisać tę tragedię – mówi Andrzej Materna, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie, z którym Michał związany był zawodowo.
Spod ręki Michała Grzymysławskiego wychodziły rzeźby wyjątkowe. Każdy, kto chociaż raz zajrzał do jego pracowni wychodził z niej pod wielkim wrażeniem tego co tworzy. Tworzy. Bo dla Michała rzeźba była formą wyrazu.
Przez nią pokazywał jak widzi świat. Piękny, czasami groteskowy, poważny, a nawet z humorem. O tym co robi zawsze opowiadał z pasją. I nią potrafił zarażać innych. Inspirować do szukania swojej artystycznej drogi. Swoją ogromną wiedzą dzielił się bez zastanowienia. To on zainicjował powstanie pracowni rzeźbiarskiej w Domu Kultury, gdzie przez wiele lat kształcił artystycznie młodych ludzi. Dzisiaj zostały w niej piękne wspomnienia i kilka rzeźb Michała, które wrócą do jego ukochanej żony.
Nie da się go sklasyfikować i wpisać w ramy. Pociągała go sztuka ludowa, prosta i czysta, którą inspirował się w swojej twórczości. Chociaż rzeźba była dla niego wiodąca, to również malował i rysował. Był wielkim pasjonatem historii. Można z nim było przegadać miliony godzin i zawsze czuć się dobrze. Można było odnieść wrażenie, że na świat patrzy z czułością.
Michał był niezwykle zaangażowany w rozwój artystyczny miasta. Brał udział w pracach, gdy powstawała koncepcja rewitalizacji ruin zamku krzyżackiego w Szczytnie, zainicjował plener rzeźbiarski, którego efektem są liczne rzeźby widoczne w przestrzeni miejskiej. W końcu jest ojcem części szczycieńskich Pofajdoków, którym nadał ostateczny wygląd.
Jego śmierć zostawi ogromną pustkę w sercach najbliższych i przyjaciół. Jest stratą nie tylko dla lokalnego świata artystycznego, ale również ogólnopolskiego. Bo Michał często uczestniczył w plenerach w różnych miejscach w kraju. I tam zostawiał po sobie cząstkę siebie w postaci sztuki.
Michał Grzymysławski zmarł w wieku 55 lat. Był absolwentem Kolegium Nauczycielskiego w Szczytnie i wydziału sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Jaka cena by nie była to pomysł jest ok z zadaszeniem. Wiem, że Polakom się nie przelewa ale firma jakoś zarobić musi. Młodzież najwyżej odmówi sobie kebaba w miejsce znacznie zdrowszej jazdy na łyżwach. Wydajemy krocie na żarcie więc jak ktoś chce pojeździć to i kupi bilet. No a jak kogoś nie stać to ja jak byłem młody jeździłem po brzegu jeziora na lodzie. Oczywiście dziś zimy są słabsze niż kiedyś ale wszystko zależy od chęci i inwencji.
Kamil
2023-12-06 04:45:15
A miało być za darmo.
Miro
2023-12-05 17:57:05
Lodowisko na drodze a właściciel drogi bezkarny.
Kiedy to się zmieni.
2023-12-05 15:59:52
A kto ma odśnieżać chodniki na wioskach w tej gminie nie wszystkie graniczą z posesjami !?
?
2023-12-05 15:25:05
A co jeśli sąd orzeknie że głosy zostały sfałszowane, czy zostanie ktoś pociągnięty do odpowiedzialności karnej i pokryje poniesione koszty?
Szczytnianin
2023-12-05 14:25:46
Panie autorze niech się pan lepiej nie wypowiada na temat biblii. Oczywiście, żydzi mieli swoje poglądy na temat bliźniego i to poniekąd co pan napisał jest prawdą. Jednak chrześcijanie opierają się na nauce Jezusa, a ten jednoznacznie w Nowym Testamencie określił kto jest bliźnim. Jest takie powiedzenie: „Jeżeli ktoś się zna na wszystkim, to się zna na niczym”. Czytam te pana felietony, ale… zresztą nie będę kończył.
Olek
2023-12-05 07:36:49
A co jeśli sąd orzeknie że głosy nie były fałszowane ? Będą te pieniądze i zaległą realizacja ? Pieniądze powinny leżeć na koncie do czasu wydania orzeczenia.
Ireneusz Chwesiuk Keri76
2023-12-05 06:49:47
Co to będzie jak spadnie 10cm śniegu? Na szczęście mamy globalne ocieplenie i cały czas plus 10....
Tomasz
2023-12-04 21:13:01
Co on pił jak miał tą wizję
Wojtek
2023-12-04 17:50:07
I po zmianie właściciela nadal jest tak drogo na tej stacji a w dodatku stacja jest nieczynna w godzinach nocnych????
Kamil
2023-12-04 10:29:50