Rząd uchwalił zmiany do ustawy o pomocy społecznej. Wśród nowych zapisów pojawia się hasło „odpłatna pomoc sąsiedzka”. Oznacza ono, że możliwe będzie świadczenie usług opiekuńczych na rzecz swoich sąsiadów, za co zapłacą ośrodki pomocy społecznej.
W ustawie z 28 lipca tego roku pojawiają się informacje o odpłatnej pomocy sąsiedzkiej. To nowa forma pomocy seniorom. Mogą zostać nią objęte te osoby, które samotnie gospodarują, nie pozostają w związku małżeńskim i nie posiadają wstępnych i zstępnych.
Warunkiem jej realizacji jest to, że osoba wspierająca będzie pełnoletnia, ukończy kurs pierwszej pomocy, będzie mieszkać w bliskim sąsiedztwie osoby wspieranej, która zaakceptuje ją w tej roli.
Głównym założeniem przedsięwzięcia jest aktywizowanie takich osób oraz przeciwdziałanie ich społecznemu wykluczeniu. Sąsiedzi opiekunowie będą mogli pomagać w drobnych zabiegach higienicznych, nie wymagających fachowej wiedzy, robieniu zakupów czy sprzątaniu, a nawet po prostu być: posiedzieć, porozmawiać czy wspólnie wyjść na spacer. Za wszystko zapłacą samorządy.
- Znamy założenia nowej ustawy, wiemy, że wprowadza ona taką formę pomocy – mówi Hanna Bojarska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczytnie. - Czekamy na więcej szczegółowych informacji.
Dyrektor przyznaje, że zastanawiają się jak takie świadczenia mogłyby funkcjonować w realnym życiu. Zakładając, że to na barkach ośrodków pomocy spocznie koordynowanie, nadzór i rozliczanie takich usług, może dojść im sporo pracy.
- Na ten moment nie otrzymaliśmy jeszcze zapytań od mieszkańców o tę formę opieki. Jest to temat nowy i wymaga analizy – dodaje.
Zgodnie z założeniami ustawy sąsiedzka pomoc może być realizowana już od 1 listopada.
Obecnie szczycieński MOPS świadczy usługi opiekuńcze na rzecz mieszkańców miasta. Zatrudnia 22 opiekunki domowe, które pod opieką mają 150 osób.
- Wszystkie zatrudnione przez nas opiekunki są przeszkolone i przygotowane do tej trudnej pracy – mówi Hanna Bojarska. - Kwalifikacja podopiecznych odbywa się na podstawie zaświadczenia, które wydaje lekarz.
Jak pokazują te dane zapotrzebowanie na wsparcie jest duże. Dopiero po uszczegółowieniu zapisów ustawy urzędnicy będą w stanie ustalić procedurę pomocy sąsiedzkiej.
- Czekamy na te informacje, spodziewamy się, że będą organizowane szkolenia. Wtedy będziemy w stanie powiedzieć więcej – dodaje dyrektorka.
Kolejna szopka. Jedna smerfowa rodzina. Za duże pieniądze z podatków Obywateli, Cyrk.
Benny
2024-11-12 23:46:51
No gdyby był to rabin żydowskich to zaraz kulsony by skakały aby złapać a kasta safowa aby ukarać sprawce. Olejnimi z mediow wyły by 24h o antysemityzmie w Polin... a że to katolicki ksiądz, no cuż
Tommy
2024-11-12 23:44:16
To się w pale nie miesci. Najpierw dostali za darmo mieszkania po Niemcu. Przez 80 lat palcem nie kiwneli a teraz reszta zrobi zrzutkę na remont. Won.
Benny
2024-11-12 23:39:44
Tatuś, a co ci przeszkadza, że burmistrz ratuje miejską kaskę. Może i na nowe lampy też wystarczy?
Leonek
2024-11-12 13:44:16
Jestem zainteresowany mieszkaniem
Zygfryd Plesniak
2024-11-11 15:23:50
Aż miło się robi, że lokalna społeczność tak dba o swój teren
Gość
2024-11-11 10:04:34
Jak duży może być taki piesek?
Kazimierz Wróblewski
2024-11-11 09:33:08
Jestem głęboko poruszona i zaniepokojona. Tak nie może być !!! Wyrażam sprzeciw wobec takich wypadków. To niedopuszczalne !!! Panie Jezu ufam Tobie. Najgłębsze wyrazy współczucia. Wieczny odpoczynek racz mu dac Panie i miej nas w Swojej Opiece
Izabela Ryczek
2024-11-11 00:18:38
Co Wy tak ciągle promujecie tego burmistrza? Może napiszecie o tym, że w Szczytnie uluce ciemne wieczorami i lampy nie swieca? To nie jest ciekawy temat???
Tata
2024-11-10 18:18:42
Niech ta bestia zgnije w więzieniu, ale najlepszą karą dla dla bestii powinna być egzekucja.
Adam
2024-11-10 11:53:50