Środa, 6 Grudzień
Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja -

Reklama


Reklama

Od stycznia autobusy komunikacji miejskiej jeżdżące po Szczytnie i gminie Szczytno będą za darmo (wideo)


Od stycznia autobusy komunikacji miejskiej jeżdżące po Szczytnie i gminie Szczytno będą za darmo. Dla wszystkich. Taką informację podali burmistrz Krzysztof Mańkowski, wójt gminy Szczytno Sławomir Wojciechowski oraz prezes ZKM Karol Włodkowski. Ale to nie koniec zmian. - Pomysł pana burmistrza i pana prezesa był na tyle interesujący, że nie miałem wątpliwości, by do niego przystąpić, bo to korzyść dla każdego mieszkańca oby samorządów – dodaje Wojciechowski.


Informację o darmowych przejazdach komunikacją miejską samorządowcy podali we wtorek, 17 października.

 

- Przymierzaliśmy się do tej decyzji dość długo, cieszę się, że pan wójt Sławomir Wojciechowski przyłączył się do tego projektu, bo płyną z niego same korzyści – mówi burmistrz Krzysztof Mańkowski. - Liczymy, że mieszkańcy częściej będą korzystali z przejazdów komunikacją miejską, co przełoży się na mniejsze korki, miejsca parkingowe, czy ekologię... - wylicza.

 

Co ciekawe koszty utrzymania ZKM wcale aż tak drastycznie nie wzrosną z powodu darmowych przejazdów.

 

- Roczny, dodatkowy koszt dla miasta to około 120 tys. zł, a dla gminy Szczytno 80 tys. zł – mówi Karol Włodkowski, prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej w Szczytnie. - Choć może być to jeszcze niższa kwota, bo stale obniżamy koszty funkcjonowania naszej spółki. Mamy ekonomiczniejsze autobusy, w drodze są kolejne dwa elektryczne, własną fotowoltaikę... Po prostu jest nas w tej chwili stać na to, aby mieszkańcom Szczytna i gminy zaproponować darmowe przejazdy i to robimy.

 

Od kosztów ZKM odejdą też utrzymanie kasowników, kontrolerów, druk biletów...

 

Ale to nie koniec zmian. ZKM na razie dysponuje trzema liniami na terenie miasta i gminy. Niewykluczone, że powstanie czwarta.

 

- Rzeczywiście rozmawiamy na ten temat – zdradza nieco wójt Sławomir Wojciechowski. - W tej chwili autobusy ZKM jeżdżą do Szczycionka, Kamionka, Rudki, Prusowego Borku, lotniska w Szymanach, a zastanawiamy się nad kursami do Płozów i Wawroch. Jest to możliwe, ale to przyszłość – dodaje.

 

Darmowe przejazdy mają ruszyć już od stycznia. Pomysł muszą jednak zaakceptować jeszcze radni obu samorządów, bo wiąże się to jednak z dodatkowymi środkami w budżecie. Obaj samorządowcy burmistrz i wójt mówią, że nie powinno być z tym jednak problemu. Ile zaoszczędzą sami mieszkańcy?

 

- A to zależy już od tego, kto ile jeździł – śmieje się Karol Włodkowski - Bo bilety i tak były u nas w symbolicznych kwotach od 1,2 zł do 2,8 zł.

 

Z danych ZKM wynika, że w skali roku z przejazdów korzystało około 250 tysięcy osób.

 

- Ale nie są to unikalni użytkownicy – zastrzega Włodkowski. - Ktoś mógł korzystać z naszych usług wielokrotnie. Głównie z przejazdów korzystają dzieci, młodzież szkolna i seniorzy. - Liczymy, że to się jednak od stycznia zmieni i z przejazdów będą korzystali też inni mieszkańcy miasta i gminy – mówi Włodkowski. - Tym bardziej, że przewóz zwierząt, czy bagażu też będzie za darmo.

 

Darmowa komunikacja działa w Mrągowie, czy Kętrzynie i Lidzbarku Warmińskim.

 

- To kwestia ekologii, bezpieczeństwa i wygody mieszkańców – mówi Krzysztof Mańkowski. - Liczymy, że darmowy transport przypadnie do gustu mieszkańcom obu samorządów – mówi z uśmiechem.

 

Komunikacja gminno-miejska działa do poniedziałku do piątku. Częstotliwość przejazdów w godzinach szczytu do 25 minut, poza szczytem 50-60 minut. Dziennie autobusy na wszystkich trasach przejeżdżają 686 km. W skali roku na terenie gminy to 51 tys. kilometrów, a w mieście 180 tys. kilometrów.

 

Karol Włodkowski, prezes ZKM w Szczytnie:

 

 

Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna:

 

 

 

Sławomir Wojciechowski, wójt Gminy Szczytno:

Reklama

ReklamaKomentarze do artykułu

elegancki

to w szczytnie mamy jeszcze bezdomnych? rozumiem ze w warszawie sie utrzymają, ale u nas?? co na to straz miejska? a moze zamiatanie ulic jak kiedys??

kowal69

Wreszcie bezdomni będą mieli gdzie mieszkać :D Wygonicie ? No nie. Powie jeden z drugim że chciałby dojechać np. na Szczycionku. Na Szczycionku powie że zmienił plany i jednak chciałby do Prusowego Borku :D

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama