Wtorek, 28 Marca
Imieniny: Ernesta, Jana, Marka -

Reklama


Reklama

O racji większości – felieton Jerzego Niemczuka


W powszechnym mniemaniu większość ma rację. Ale co sądzić o większości, która w ogóle nie chce mieć racji, bo jej to nie interesuje? A to przypadek Polski, gdzie w wyborach głosuje niewiele ponad czterdzieści procent uprawnionych.W normalnych krajach funkcjonują wybory powszechne, w naszym funkcjonuje powszechny brak zainteresowania wyborami.

 

Parę dekad temu nieuczestniczenie w wyborach, które nie były przymusowe, ale „obywatelsko obowiązkowe” - o wyniku przesądzonym z góry przez komunistyczne władze - było aktem odwagi i obywatelskiego nieposłuszeństwa, a frekwencja - też zapewne z góry przesądzona – była też przesadzona i wynosiła ponad dziewięćdziesiąt procent. Dopiero w późnych latach osiemdziesiątych, kiedy reżim osłabł, a pojawił się obywatelski ruch kontroli wyborów, frekwencja zmalała do bardziej realnych siedemdziesięciu, a napędzał ją strach i konformizm.

 

Nasza obecna władza nie jest aż tak straszna, jak poprzednia, za którą stały sowieckie czołgi. Jakikolwiek szerszy opór musiał się wówczas liczyć z reakcją Rosji. Dylemat „wejdą – nie wejdą” oznaczał statystyczną przewagę pierwszej ewentualności, a wojna w Ukrainie, która się na naszych oczach toczy, potwierdza to po latach, wprawdzie w innych okolicznościach, ale to ten sam imperialny model działania.

 

- A co to da? – odpowiadają wyborczy negacjoniści, kwestionując najważniejszy akt demokracji, jakim jest powszechne prawo wyborcze. Ci ludzie nieświadomie sami siebie uznają za bezwolną masę, a nie jednostki, od których decyzji przy urnie może zależeć los państwa na najbliższe cztery lata, a może i dłużej. Wyznają wciąż wpajaną w komunizmie wiarę, że jednostka jest niczym. Dzieje się tak w różnym stopniu we wszystkich krajach dawnego bloku wschodniego. Ludzie z postsowieckiego bloku nie przyjęli w pełni demokracji, nie rozumieją jej mechanizmów, gubią się w chaosie sprzecznych przekazów i nie potrafią podjąć decyzji.


Reklama

 

Dzieje się tak z wyjątkiem Ukrainy, która nie do urny podchodzi bezpiecznie, ale od roku walczy heroicznie w nierównym boju o to wszystko, co u nas budzi paraliżującą niepewność. O demokrację właśnie, o przynależność do Unii Europejskiej, o państwo prawa.

 

Ilu z nas się zastanawia, co byłoby, gdyby Ukraina, zgodnie z przewidywaniami ekspertów, uległa w pierwszych dniach wojny, a zachęcona sukcesem Rosja zaczęła poszerzać ekspansję, żeby przywrócić granice dawnego imperium pod hasłem: „kurica – nie ptica, Polsza – nie zagranica”, a Zachód machnąłby ręką na kłopotliwego sąsiada, który prawa unijnego nie ma zamiaru przestrzegać?

 

Czy po raz kolejny w dziejach Polacy podjęliby straceńczą walkę? O co? O „wyimaginowaną wspólnotę” niezgodną z polską konstytucją, o „unijną szmatę”?

 

Czy rząd, który wyznaje podobny jak Putin pakiet „idei”: autorytaryzm, pogardę dla państwa prawa, dla wolności prasy, wyznaje homofobię, ksenofobię, niechęć do Europy i jej wartości, stanie na czele oporu wobec Rosji, tak jak teraz retorycznie wspiera opór Ukrainy? Przecież krzywda by im się nie stała, bo takie państwo buforowe niechętne Zachodowi jest marzeniem Putina.

Reklama

 

Z jakim komunikatem do nich trafić, żeby ich nakłonić do ruszenia się z domu raz na kilka lat? Nie znamy ich wyborczych preferencji, bo ich nie zdradzają. Jedno jest pewne. Im więcej ludzi bierze udział w głosowaniu, tym mocniejszy jest mandat wybranych, tym większa pewność, że wola narodu została wypowiedziana mocnym głosem. Im mniej, tym bardziej wynik jest nieprzewidywalny, tym większa szansa, że skorzystają z tego kandydaci nieobliczalni. Werdykt przeważającej większości będzie prawdopodobnie bliższy temu, co nazywamy zbiorową mądrością.

Jerzy NiemczukKomentarze do artykułu

mieszkaniec

Do szczytniaka: a daj pan spokój z prawnikami, są tak słabo zorganizowani, że aż taki gigant prawniczy jak Ziobro ma pole do popisu

Grot

Najważniejsze jest, by społeczeństwo w końcu zrozumiało, że każdy głos jaki odda, będzie zły, bo wybiera tylko z tego, co im jest podsuwane, czyli wybiera między dżumą a cholerą. Naprawdę nikt nie zauważył, że to jest jedna wielka mafia, że za kulisami to są kumple, którzy istnieją wyłącznie dzięki podziałowi, jakiego dokonali?...\"dziel i rządź\". Nic się nie zmieni jeżeli na Nowogrodzkiej zostanie choć jeden zakłamany tucznik. W 1989roku Polacy pokazali, że potrafią się zjednoczyć, nikt się jednak nie spodziewał, że komuchy nie odejdą, a jedynie się przepoczwarzą, w to co mamy teraz.

Stary radny

Trzeba stworzyć wizję kierunków rozwoju kraju i przedstawić korzyści z tego płynące dla państwa i dla jej obywateli, ich rodzin. Tylko tak można pozyskać wyborców. Trzeba argumentami pozyskiwać wyborców. Obecny program opozycji ******** to za mało. Źródło władzy stanowi wola większości obywateli w systemie demokratycznym. A ich trzeba pozyskać. Rolą obywateli jest ustanowienie władzy w drodze wyborów.

Szczytniak

Panie Jerzy, chyba jednak nie zna Pan poglądów społeczeństwa, obecnie rządzący mają zdecydowane poparcie w gronie osób uczestniczących w wyborach, we wszystkich istotnych aspektach życia (bezpieczeństwo, stan opieki zdrowotnej, sytuacja ekonomiczna przeciętnego Polaka) jest poprawa od 2015 roku, szkoda tylko, że środowisko prawników nie potrafi zrobić porządku w swoim środowisku ...

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie zmienia się w Akademię Policji
  Miliony wyrzucone w błoto, bo pan granatnik koszulkę w młodości nosił Police Akademy i teraz takie zamarzenie ma. Lepiej chłopie poczytaj czegoś o granatnikach poczytaj

  wolf


  2023-03-27 11:12:06
 • Zalewska, Kasznia, Jesionowski, Hydromix, Przyjazne Spychowo, PZN... Jurandy trafiły do wybitnych (zdjęcie)
  Wielkie gratulacje dla Pani Wiesi, pracowałem z Panią w szpitalu, wspaniała Osoba :)

  Krzysiek


  2023-03-27 10:55:36
 • Kardiolog, który stracił serce dla Szczytna. Historia doktora Adama Nagajewskiego
  Cudowny lekarz szkoda że Pan nas opuścił ale nie dziwię się tu nie było szans na rozwój życzę powodzenia i dziękuję

  Aaa


  2023-03-26 21:57:01
 • O szukaniu winnych – felieton Jerzego Niemczuka
  Szanowny Panie Niemczuk. Tekst o uczeniu się pisania w trakcie wypisywania mandatu - stary jak świat. Znam go od dobrych 30 lat, Będąc dość młodym człowiekiem, przewożącym w przepisowej liczbie w maluchu moich przyjaciół w dość sporym mieście o nazwie Toruń z Centrum na Bielany. Lato, szyby opuszczone i ferajna śmieje się do rozpuku z różnych dowcipów. Tylko ze względu na nasz wiek i dobry nastrój niczym nie wzmacniany zostaliśmy zatrzymani przez patrol, który trzepał nas prawie godzinę. Każdego z osobna goszcząc w wiadomym wozie. Reszta czekając samochodzie zastanawiała się, czy uczą się jeszcze pisać i czytać, czy już literują i drukują. Płakaliśmy ze śmiechu, a mandat płaciliśmy zrzutką, W sumie nie wiadomo za co, zdaje się, że stwarzaliśmy swym dobrym humorem zagrożenie na drodze. Może obecnie niektórzy są po studiach np. w Toruniu, ale w innej akademii. Druga rzecz - na pochyłe drzewo każda koza skacze, łatwiej pobić słabszego, niż zmierzyć się z Pietrzykowskim. Ot taka opowiastka. Pozdrowienia

  Anegdota


  2023-03-26 17:07:19
 • Mazurskie Malediwy zostaną bez wody i mieszkańców? (Rozmowa z wójtem gminy Jedwabno Sławomirem Ambroziakiem)
  Piękne lasy i jeziora nie wystarczą do godnego życia. Jakość życia stałych mieszkańców systematycznie się pogarsza. Jesteśmy wyłączeni komunikacyjnie. Tragedia jest w służbie zdrowia. Nie ma od lat stomatologa. Kiedyś dojeżdżał ginekolog, okulista. Teraz mamy tylko lekarza rodzinnego i zrujnowany budynek, zaniedbaną posesję ośrodka zdrowia. Tak źle nie było od lat.Pan Wójt remontuje i buduje kluby na wsiach a nie dba o zdrowie mieszkańców, zęby dzieciaków i wygląd miejscowości gminnej.Podatki, wszystkie opłaty mamy najwyższe w powiecie. Nasze dzieci nie chcą tu wracać. Również młodzi ludzie z dużych miast nie myślą o budowie tutaj domów na okres lata. Jest brak infrastruktury przyciagającej młodych ludzi. Jest dużo domków letniskowych, które zostały pobudowane dawno. Młodzi szukają atracji sportowych, ścieżek rowerowych. Gmina chce zarabiać na turystach nie oferując nic w zamian. Kanalizacja, wodociągi są niezbędne dla rozwoju turystyki. Ale to obecnie standart. Trzeba czegoś więcej. Brak miejsc pracy też wyklucza powrót dzieci po ukończeniu nauki w rodzinne strony. Oni już nawet na urlop nie chcą tu przyjeżdżać, tłumacząc to brakiem jakichkolwiek atrakcji. Okropnie wyglądają obskurne punkty handlowe i gastronomiczne w Warchałach. Młodzi ludzie planujący rodzinę nie widzą w Jedwabnie perspektyw rozwoju swoich dzieci. Brak jest zajeć pozalekcyjnych, rozwijających zainteresowania, na dodatkowe zajęcia językowe, sportowe trzeba dzieci dowozić do miasta. Koszty utrzymania są wyższe niż w mieście. Ostatnio GOK bardzo rozwinął działalność. Jednak nie jest w stanie zatrudnić specjalistów prowadzących na wysokim poziomie zajęcia tematyczne. Ożywili się emeryci i bardzo dobrze, że wyszli ze swoich czterech ścian. Jednak to nie gwarantuje rozswoju gminy. W stosunku do ościennych gmin zostaliśmy poważnie w tyle. Nawet mieszkania oferowane za 40 % ceny mieszkania o takim standardzie w Olsztynie nie znajdują nabywców. JeślI powstanie poligon to również rozwój turystyki w gminie będzie zagrożony. Nie wiem jak wygladaja wpływy z podatków od turystyki, domków letniskowych w stosunku do pozostałych wpływów. Uważam jednak, że nic za te pieniądze nie zrobiono dla turystów. Brak parkingów w Warchałach, niesprzątana plaża w Nartach, brak koszy na śmieci w miejscach publicznych to tylko ułamek zaniedbań. Z roku na rok obserwuję coraz mniej młodszych turystów odwiedzających naszą piękną ale bardzo zaniedbaną gminę. Przyjeżdżaja starsi ludzie szukający ciszy, majacy tu swoje, już często podniszczone domy.

  Mieszkaniec


  2023-03-26 10:46:07
 • Ekstremalna Droga Krzyżowa w Szczytnie: 33 km modlitwy, ciszy i trudów w poszukiwaniu spotkania z Bogiem
  Ja myślę, że JPII mniej potrzebuje takich jak \"szczytnianin od zawsze\", Grot przynajmniej nie pluje na niego nienawiścią i jadem.

  Anna


  2023-03-26 10:26:41
 • Wielbark szykuje się na przyjęcie tysięcy żołnierzy?! Wojsko rozpoczyna promocję powstania nowej jednostki wojskowej w tej gminie
  Nie Kuba, nie wystarczy, żeby powróciła normalność, trzeba wszystkich z Nowogrodzkiej pogonić na zbite ryje, nie zapominaj, że jest to doskonale zorganizowana mafia.


  2023-03-26 10:18:59
 • Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie zaprasza w podróż po świecie mangi - czwartek, 30 marca
  Manga to każdy komiks wydany w Japonii, nie istnieje też coś takiego jak styl mangowy. Poza Japonią mangą nazywamy komiks japońskiego autora (bez względu na styl, w jakim został stworzony). Tutaj co najwyżej mamy do czynienia z komiksem.

  pcela


  2023-03-24 19:06:16
 • Trwają policyjne działania pn. Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego
  Lepiej zainteresować się tymi co mają sądowy zakaz kierowania autami , bo czują się bezkarni.

  cojest


  2023-03-24 14:11:05
 • Lokalna mapa potrzeb już działa. Skorzystaj! Pomóż rozwinąć swoje miasto, gminę
  Lans jak lans - jeden szyty subtelnie, a inny grubymi nićmi. Tak niewiarygodnego człowieka, co to w radzie siedzi od iluś lat, a teraz dopiero szuka pomysłów u mieszkańców - to rzadko się spotyka. Niektórzy to jeszcze umieją trochę udawać, a on idzie na rympał.

  Krajan


  2023-03-24 11:26:18

Reklama