Czwartek, 28 Marca
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni -

Reklama


Reklama

O pożytkach czytania – felieton Jerzego Niemczuka


Pojawiły się głosy, że niewspółmierny szum we wszystkich mediach po banalnej z pozoru wypowiedzi Olgi Tokarczuk może mieć tę dobrą stronę, że wywoła on dyskusję poważniejszą na temat czytelnictwa.


  • Data:

Żeby się wypowiadać na temat czytelnictwa kompetencji nie mam. Nie jestem politykiem, który jak wie, to nie mówi, bo „wiedzy nie posiada”, choć wszyscy wiedzą, że wiedzieć musi, tylko nie wie, co powiedzieć. A jak już „wiedzę posiada”, to bredzi. Do tego bezkarnie.

 

O czytelnikach i odbiorcach mogę się wypowiedzieć bez większego ryzyka, bo od czasu do czasu się z nimi spotykam. W tym roku miałem spotkań kilka i wszystkie były bardzo udane choć na ogół kameralne. Ale ku mojej satysfakcji najliczniejsza frekwencja zdarzyła się w Szczytnie, gdzie do biblioteki przyszło ponad pięćdziesiąt osób.

 

Parę lat temu zaproponowałem swoją nową powieść jednemu z największych polskich wydawnictw. Recenzje były pochlebne, ale jak mi napisano, jest problem. Nie wiadomo, do kogo jest ona adresowana, bo z jednej strony literacko wyrafinowana, z drugiej akcja wartko się toczy, postacie wyraziste i wiadomo, o co chodzi, więc z pewną satysfakcją czytać ją może czytelnik mniej wybredny.

 

Czyli zarówno intelektualista, jak i czytający idiota w tym obszernym przedziale się zmieści. W krzywdzącym uproszczeniu, bo wzdragałbym się przed nazwaniem któregokolwiek z czytających ze zrozumieniem, choćby niepełnym, podstawowym czy średnim, idiotą. Dobra literatura oferuje naddatek treści. Poza akcją, fabułą, dialogami jest także gra literacka z tradycją, aluzje do innych utworów, są wplecione rozpoznania socjologiczne, polityczne i psychologiczne.


Reklama

 

Czytelnik skupiony wyłącznie na fabule przejdzie przez nie suchą stopą tak jak dzieci przechodzą w lekturach szkolnych nad opisami przyrody. Dla literacko wtajemniczonych będą one źródłem dodatkowej satysfakcji. W tym sensie literatura bywa po części ekskluzywna. Nie powinno to budzić oporów. W grach komputerowych mniej z nimi obyci też rzadko wchodzą na najwyższy level.

 

Ciekawe obserwacje na temat odbiorców poczyniłem przy okazji „Rancza”, które zostało obwołane serialem 25-lecia. Z jednej strony było ono źródłem powszechnej uciechy z przyczyny „ławeczki”, na której paru meneli, nieskrępowanych wiedzą i oczytaniem, dzieliło się refleksjami, z drugiej więcej było na temat tego filmu rozpraw socjologicznych niż recenzji, a z powodu diagnozy społecznej do jego fanów należało wiele znakomitych postaci.

 

Najcelniej ten problem rozstrzyga napis, który pojawił się na „potykaczu” jednej z księgarń: Nie sprzedajemy książek dla idiotów, ale jak się pojawi idiota, to też mu sprzedamy.

 

Na moich spotkaniach z czytelnikami pojawiają się przeważnie osoby w wieku zaawansowanym. Ze zdecydowaną przewagą kobiet. Być może kobietom do bibliotek bliżej, a to one organizują spotkania z pisarzami, a mężczyźni kupują książki i się do tego nie przyznają.

Reklama

 

W naszej szczycieńskiej bibliotece tytuł najlepszej czytelniczki zdobyła parę lat temu pani ponad dziewięćdziesięcioletnia. Teraz już nie porusza się o własnych siłach, książki dla niej wypożycza córka. Znamienne, że starzejąc się ludzie zarzucają czytanie fikcji na rzecz literatury faktu, bo z wiekiem pojawiają się braki zapamiętywania, które nie pozwalają im swobodnie śledzić losów postaci i czytając błądzą po paru stronach.

 

Nie wiem, jakie są lekturowe wybory naszej najlepszej czytelniczki. Wiem z całą pewnością, że książki towarzyszą jej przez całe długie życie, potrzebuje ich i może także dzięki nim jest w umysłowej formie do dzisiaj.

Jerzy Niemczuk



Komentarze do artykułu

Jurek

Z taką twarzą nie robi się aż takich zbliżeń...

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama