Niedziela, 2 Październik
Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza -

Reklama


Reklama

O hałasie – felieton Jerzego Niemczuka


Próbowałem sobie zrobić sjestę w południe. Słyszę jak z radia coś grzmoci rytmicznie. Myślałem, że to nasze internetowe, które się samoistnie włącza po każdym przepięciu. Nie nasze. Za płotem wykonawca, u płota głośnik na beczce. Wykonawcy nie widać. Widać miał za głośno. Gwizdnąłem, żeby z nim nawiązać kontakt. Nie słyszy. Nie dziwota. Lezę do niego przez chaszcze na sąsiedniej niezabudowanej działce. Wyłączył. Skończył. Robotę. Ulga. Kalifornia zakazała głośnego słuchania muzyki w samochodzie. Kraków stał się na chwilę drugą Kalifornią.Na razie wybiórczo. Para przejeżdżająca samochodem obok demonstracji została ukarana mandatem 500 pln za głośną emisję utworu Cypisa „J***ć PiS”. Jak podejrzewam, chodziło jednak nie o przekroczenie dawki decybeli, ale o repertuar, dla mnie na przykład dopuszczalny. Co innego nadmiar dźwięków, a co innego zamykanie mordy ludowi.

 

Mówiąc zaś serio, hałas staje się coraz większym problemem nie tylko dla mizofoników, czyli osób chorobliwie nadwrażliwych na głośne dźwięki.

 

Parę lat temu na olsztyńskiej premierze „Cichej nocy”, kiedy przyszło do owacji, młoda kobieta obok mnie zwróciła się z prośbą:

 

- Czy mógłby pan nie klaskać tak głośno? Jestem skrzypaczką. Mam nadwrażliwy słuch.

 

Klaskałem bezszelestnie. Ze zrozumieniem i empatią. Niech mi to reżyser, Piotr Domalewski wybaczy, bo zasługiwał na większy z mojej strony aplauz.

 


Reklama

Ostatnio w Sopocie wchodzimy z przyjaciółmi do restauracji. Porozmawiać. Rozmawiać się jednak nie da, bo z głośnika nad naszymi uszami wylewa się kaskada dźwięków. Prosimy o przyciszenie. Prośba przyjęta. Parę minut czekamy na reakcję, ta nie następuje, więc zmieniamy lokal.

 

Galeria handlowa. Z każdego boksu dobiega muzyka. Teorię, że ma to zachęcać klientów do robienia zakupów, wyznają podobno specjaliści od marketingu. Mnie i moją żonę zniechęca. Nie lubię przymierzać butów podskakując i przytupując. Od razu dochodzę do wniosku, że te, co mam, w zupełności mi wystarczą. Nie wiem, ile jest osób, które chętnie wysłuchają wszystkiego, co im do uszu podsuną. Jest z tym raczej jak z jedzeniem. Nie każdy lubi to, co innym smakuje.

 

Hałas jest szkodliwy. W naszym świecie nie można go całkiem wyeliminować. Przejeżdżające pod oknem samochody i tramwaje jeździć nie przestaną. Ale jeżeli w samochodzie radio ryczy, ile fabryka daje, bo kierowca chce się swoimi muzycznymi fascynacjami dzielić ze światem, to robi się problem. Tym większy, że on nie tyle chce się dzielić, co teren znaczyć, jak pies, co obsikuje latarnie.

Reklama

 

Jeśli ktoś chce się muzyką odciąć od otaczającego świata, to ma do dyspozycji słuchawki w przystępnej cenie. Ale i to może się okazać szkodliwe. Przechodząc przez jezdnię, nie będzie słyszał nadjeżdżającego samochodu, a kiedy sam siądzie za kierownicą, to nie dotrą do niego sygnały dźwiękowe ambulansu czy straży pożarnej.

 

Brak empatii jest już niemal normą. Kiedy łagodnie napominam, że za głośno, ludzie reagują zdziwieniem.

 

- Muzyka panu przeszkadza?

 

Bywa, że radzą, żebym sobie zatkał uszy. Czyli mam ograniczać zmysły, bo ktoś nie uznaje dla siebie żadnych ograniczeń.

 

Kiedyś powiadano, że muzyka łagodzi obyczaje. W dzisiejszym świecie obyczaje dziczeją przy akompaniamencie muzyki.

 

Jerzy NiemczukKomentarze do artykułu

ramzes

Oj, autor ma krótką pamięć. Zapomniał już , że za czasów PO bardzo często \"zamykano ludowi mordę\".

KrytykaKrytyczna

Samochody i motocykle z wyjętymi tłumikami policja nie widzi.

dr

Zapraszam na Osiedle Leyka . Okolice kortu tenisowego i sklepów monopolowych. Wrzaski młodzieży i opojów do 2-3 nad ranem. I tak co wieczór i noc. Policja nie potrafi sytuacji uzdrowić.

Obywatel

Ten felieton powinien zostać wysłany do urzędów dających pozwolenia na imprezy , festyny , pikniki i tak można nazywać to pod każdą postacią i robić całe lato a ludzie pracują . Proszę uwierzyć festyn nie kończy się o 22 pijaństwo , muzyka a ludzie mieszkają w pobliżu , pracuja żyją i jak zwrócą uwagę są najgorsi

Gabi

To wydaje się tak oczywiste, że każdy lubi swój rodzaj muzyki i nie chce słuchać jazgotu zza płotu, że aż trudno uwierzyć, że są ludzie, którzy tego nie rozumieją.

hsjd

Wy byłyście ostrzegane. Był czas na powroty na Wschód. Oto już widać, co zrobiłyście.

WSK

Ten felieton powinien być opublikowany we wszystkich mediach, na każdym płocie, zwłaszcza na terenach tzw. działek letniskowych. Już Pana lubię i pozdrawiam serdecznie.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Auto za 130 tys. zł poszło z dymem, spłonęło na polu (zdjęcia)
  wyłudza odszkodowania co jakiś okres . Non stop. I z tego się utrzymuje. Dom buduje właśnie z takich pieniędzy. Ubezpieczyciel powinien się zainstalować mocno tą osobą. Nawet się nie kryje z tym, Miętkie i okolice dobrze wiedzą co to był za ,, nieszczęśliwy\" wypadek . Wali na odszkodowania już nie 1wszy raz. - a dom buduje się co chwilę i coo wypłatę z odszkodowania .

  Unkowb


  2022-10-02 06:34:48
 • Rów na polu stał się śmiertelną pułapką dla zwierząt
  To nie rów stał się śmiertelną pułapką dla zwierząt , dwa psy które polują na łąkach na tę zwierzynę !!! Rów melioracyjny jest już kilka lat i czegoś takiego nie było dopóki psy były na uwięzi , zaatakowany przez psy , dziki zwierzak ucieka na oślep i nic dziwnego że wpada w bagno. Kiedyś już policja zajmowała się psami biegającymi po wsi Dżwiersztyny , widocznie mało skutecznie.

  Mieszańce niebieskookie.


  2022-10-01 21:28:25
 • Zamek Krzyżacki w Szczytnie z nagrodą „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” (zdjęcia, wideo)
  Jak długo jeszcze można się lansować na kontrowersyjnym a w dodatku inspirowanym przez Panią Górską projekcie. Niewątpliwą zasługą Pana Burmistrza w tej mierze jest zgoda na znaczne przekroczenie planowanych kosztów inwestycji. No ale cóż, sukces, znowu sukces o czym świadczy widoczne na zdjęciach uśmiechnięte oblicze Pana Burmistrza.

  dr


  2022-10-01 20:18:21
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do Marian. Gdybyś napisał, że węgiel brunatny wykorzystuje się między innymi w przemyśle chemicznym było by OK , ale Turów – czwarta co do wielkości w Polsce węglowa elektrownia cieplna, kondensacyjna, blokowa z międzystopniowym przegrzewem pary i zamkniętym układem wody chłodzącej, opalana węglem brunatnym. I tu jest ciekawostka gdyż węgiel brunatny nie jest sprowadzany, ani za niego Turów nie płaci, to o ile wzrosły koszty jego wydobycia, że energia wyprodukowana z tego węgla zdrożała o 500%

  Ja to ja


  2022-10-01 15:40:14
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  \" z byłą Ukrainą \" ? ! Człowieku kim ty jesteś?

  Olek


  2022-09-30 16:15:50
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do Marian, mam w doopie do czego był wykorzystywany, istotne jest to, że węgiel brunatny jest mniej kaloryczną alternatywą węgla kamiennego. W obliczu całkowitego zatrzymania elektrowni, czy ciepłowni, należy wykorzystać, wszystko, co jest dostępne. Ty oczywiście ramach solidarności z byłą Ukrainą, możesz sobie zamarznąć, ale ja nie zamierzam. \"Tani węgiel tuż przy granicy z Polską.\" - https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-kryzys-energetyczny/aktualnosci/news-tani-wegiel-tuz-przy-granicy-z-polska-jak-to-mozliwe,nId,6301659


  2022-09-30 14:25:56
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Oprócz wkładu własnego na poziomie 60 tys wnioskodawca będzie musiał wpłacił z góry czynsz za cały rok czyli ponad 10 tys. Razem 70 tys na start. Dojście do własności po około 45 latach. Czytajcie uważnie warunki .

  Ciekawostka


  2022-09-30 12:42:13
 • Szczycieński szpital z nowym oddziałem ratunkowym (zdjęcia)
  Słuszna uwaga. Ale sądzę, że otwarty obiekt zapewne ma służyć jedynie katolikom.

  do XYZ


  2022-09-30 11:12:36
 • Zamek Krzyżacki w Szczytnie z nagrodą „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” (zdjęcia, wideo)
  maniek znowu spija śmietankę po poprzednikach , którzy to rozpoczeli

  Zdzysk


  2022-09-30 08:45:47
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do anonima - węgiel brunatny wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, do produkcji paliw płynnych i gazowych czy do produkcji nawozów. Gratuluję znajomości tematu węgla :)

  marian


  2022-09-30 07:46:27

Reklama