Sobota, 20 Kwiecień
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha -

Reklama


Reklama

Nowoczesna kotłownia gazowa Veolii w Szczytnie


Veolia Szczytno, spółka należąca do Grupy Veolia term i samorządu Szczytna, zainaugurowała 4 kwietnia funkcjonowanie kotłowni gazowej, która będzie nowym źródłem ciepła dla mieszkańców miasta. Instalacja na terenie ciepłowni w Szczytnie osiągnie moc prawie 6 MW. Nowa kotłownia przyczyni się do dekarbonizacji, czyli zmniejszy udział węgla w lokalnym miksie energetycznym. Jako niskoemisyjne źródło pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w Szczytnie.


  • Data:

Strategia Veolia term zakłada transformację zarządzanych przez nią sieci w efektywne energetycznie i przyjazne środowisku. Inauguracja funkcjonowania instalacji oznacza zakończenie pierwszego etapu dekarbonizacji systemu ciepłowniczego w Szczytnie.

 

- W dobie obecnych wyzwań klimatycznych, transformacja ekologiczna jest dla Veolii celem nadrzędnym. Ta transformacja musi być jednak przeprowadzona w sposób sprawiedliwy, bezpieczny i dopasowany do lokalnych warunków. Dzisiejsze oddanie do użytku nowej kotłowni gazowej w Szczytnie jest ważnym etapem w realizacji powyższego celu. Zgodnie z naszą przyjętą strategią planujemy odejście od węgla do 2030 roku. Cieszę się, że wspólnie z miastem możemy podejmować działania na rzecz zielonej transformacji. To ważna dla nas inicjatywa, zmniejszająca nasz wpływ na środowisko oraz zwiększająca bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców - mówi Frédéric Faroche, prezes zarządu, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.

 

Transformacja dotychczasowych systemów ciepłowniczych spółek należących do Veolii term na efektywne energetycznie, dostosowanie ich do nowych wytycznych środowiskowych jest istotnym elementem strategii. Dekarbonizacja systemów ciepłowniczych wiąże się z koniecznością dostosowania ciepłowni spółki do nowych standardów emisyjnych, poprzez ich modernizację i zróżnicowanie paliw.

 

- Od początku naszej obecności w Szczytnie inwestujemy w nowoczesne technologie i ekologiczne systemy. Naszym celem jest zmiana systemu miejskiego ogrzewania tak, aby ostatecznie móc całkowicie zlikwidować niską emisję, zmniejszając zużycie węgla w naszym zakładzie. W Szczytnie wykonaliśmy duży krok w tym kierunku – mówi Magdalena Bezulska, prezes zarządu Veolia term. – Nowa instalacja pozwoli zaoszczędzić w ciągu roku 1139 ton węgla oraz zredukować emisję CO2 o 852 tony – dodaje.

 

Strategia dekarbonizacji systemu ciepłowniczego w Szczytnie zakłada kolejne etapy: dalszą modernizację kotłowni i w ciągu najbliższych 8 lat całkowite odejście od spalania węgla.


Reklama

 

- Naszym priorytetem jest poprawa warunków życia mieszkańców Szczytna, na co składa się m.in. ochrona środowiska i zapewnienie niezawodnych dostaw ciepła po stabilnych cenach. Nowoczesność wytwarzania i dystrybucji energii, automatyzacja i modernizacja sieci pozwolą osiągnąć założone cele. Mamy nadzieję na dalszą udaną współpracę w tym zakresie z Veolią - mówi burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski.

 

- Dostosowanie się do nowych standardów emisyjnych wiąże się z koniecznością modernizacji ciepłowni i dalszych działań eliminujących węgiel z wykorzystaniem mniej emisyjnych paliw. Nasze plany obejmują m.in. wprowadzanie biomasy czy wykorzystanie paliw alternatywnych. Będziemy wdrażać rozwiązania, które zwiększają bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców i niosą korzyści dla otaczającego nas środowiska – mówi Marek Kaszkowiak, prezes zarządu spółki Veolia Szczytno. – Zwiększamy wykorzystanie miejskiej sieci. W ostatnich dwóch latach przyłączyliśmy do niej ok. 11 budynków, których zapotrzebowanie na moc oscyluje wokół 1,1 MW. To skala odpowiadająca mniej więcej tysiącowi indywidualnych odbiorców ciepła. Dalsze inwestycje w rozwiązania takie jak automatyzacja węzłów cieplnych czy budowa preizolowanych sieci ciepłowniczych pozwolą nam na łączną redukcję o 1500 GJ zapotrzebowania na ciepło w mieście. W konsekwencji pozwoliłoby to na zmniejszenie emisji CO2 o dalsze 3 tys. ton rocznie. To ambitne cele, ale jesteśmy zdeterminowani, by zmniejszać niską emisję w Szczytnie – podsumowuje Marek Kaszkowiak.

 

 

***

 

Grupa Veolia w Polsce dąży do tego, by stać się wzorcową firmą w obszarze transformacji ekologicznej. Od 25 lat jest sprawdzonym partnerem miast i przemysłu na terenie całego kraju. Opierając się na wiedzy i doświadczeniu oferuje innowacyjne usługi dostosowane do potrzeb Klientów. Inwestując w rozbudowę i modernizację swojej infrastruktury produkcyjnej i dystrybucyjnej, a także rozwijając działalność w zakresie efektywnego zarządzania energią, gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej zapewnia najwyższą jakość usług. Wpisując się w model gospodarki o obiegu zamkniętym tworzy i wdraża rozwiązania efektywne ekonomicznie i przyjazne dla środowiska przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju miast i przemysłu.

Reklama

 

Grupa Veolia w Polsce zatrudnia 4 600 pracowników, których misją jest odnawianie zasobów świata. Prowadzi działalność w 123 miejscowościach, w 58 miastach zarządza sieciami ciepłowniczymi. Działa poprzez spółki operacyjne: Veolia Energia Polska (holding), Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Łódź, Veolia Energia Poznań, Veolia term, Veolia Energy Contracting Poland, Veolia Industry Polska, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach oraz ich spółki zależne. www.veolia.pl

 

 

Veolia term, poprzez swoje spółki zależne, jest dostawcą ciepła systemowego dla klientów w 60 miastach w Polsce. Realizując założenia polityki zrównoważonego rozwoju Grupy Veolia w Polsce, tworzy i wdraża rozwiązania efektywne energetycznie i optymalne dla środowiska i społeczności lokalnych. Veolia term wchodzi w skład Grupy Veolia w Polsce od 2008 r.

 

Grupę Veolia term tworzy 6 spółek: Veolia Północ, Veolia Szczytno, Veolia Wschód, Veolia Południe, Veolia Zachód oraz Veolia term. Jest właścicielem 63 ciepłowni, 2 elektrociepłowni i 4 silników kogeneracyjnych. Dostarcza efektywne rozwiązania energetyczne dla budynków użyteczności publicznej, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, obiektów przemysłowych, biurowców, centrów handlowych oraz klientów indywidualnych. 

 

 

 



Komentarze do artykułu

markiza

Po raz kolejny potwierdza się, że burmistrz nie ma pojęcia o gospodarce i ekonomii. Co trzeba mieć w głowie , żeby w aktualnej sytuacji uruchamiać kotłownię gazową??? Ten człowiek nie nadaje się nawet do \"otwierania\" nowych inwestycji, bo - delikatnie mówiąc - reprezentacyjny też nie jest. Porażka.

idz Pan w

wszystko pieknie wyglada, ale kto za to ostatecznie zaplaci, bo raczej nie proekofullnatura Veolia!!!

Zniesmaczony

Czy wy nas mieszkańców chcecie wraz z tym nie trafionym burmistrzem puścić z torbami gazowe chyba żeście się na głowy z tyłkiem pozamieniali. Odchodzić trzeba od taniego gazu z Rosji a sprowadzany z innych kierunków jest droższy co spowoduje podwyżki ogrzewania. Tragedia.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama