Od 14 marca obowiązują nowe, surowe przepisy, które pozwolą na skonfiskowanie samochodu kierowcy, który wsiadł za kółko mając ponad 1,5 promila alkoholu we krwi. Samochód może zostać odebrany również wtedy, kiedy spowoduje wypadek w stanie nietrzeźwości.
Nowe przepisy mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Surowsze kary mają odstraszać potencjalnych sprawców i zmniejszyć liczbę wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Przepisy zakładają konfiskatę samochodu – tzw. przepadek samochodu na rzecz skarbu państwa – w kilku przypadkach:
- kierowca będzie prowadził samochód, mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi,
- kierowca spowoduje wypadek, mając minimum 1 promil alkoholu we krwi,
- kierowca zbiegnie z miejsca zdarzenia, nawet jeśli nie znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,
- kierowca jest recydywistą i po raz kolejny zostanie zatrzymany, mając co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi.
W szczególnych przypadkach sąd może zdecydować o rezygnacji z konfiskaty samochodu, ale mają to być rozpatrywane indywidualnie wyjątki od reguły. Co ważne, za prowadzenie pod wpływem narkotyków również można stracić pojazd.
Po zatrzymaniu pojazdu przez policję, pojazd przewożony jest na parking depozytowy. Pozostaje tam do czasu uprawomocnienia się wyroku o przepadku. Po uprawomocnieniu się wyroku, pojazd zostaje przejęty przez Skarb Państwa.
Warto wspomnieć, że jeżeli kierowca nie jest jedynym właścicielem samochodu, pojazd nie zostanie skonfiskowany. W sytuacjach, gdy sprawca będzie jechał autem służbowym lub leasingowanym, będzie musiał zapłacić karę finansową. Kara ta będzie równowartością samochodu określoną w polisie ubezpieczeniowej. Jeżeli samochód nie będzie jej posiadał, kwotą będzie ustalona wartość rynkowa pojazdu.
Samochód nie zostanie również skonfiskowany jeśli za kółkiem "firmowego" pojazdu siedzi kierowca zawodowy, wykonujący swoją prace. W takim wypadku sąd orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Polak
Na szczęście konfiskata auta nie grozi naszym braciom Ukraińcom, chociaż w 2023 roku 70% wszystkich pijanych kierowców stanowili Ukraińcy i Gruzini (dane z PolskaPolicja)