Czwartek, 7 Grudzień
Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława -

Reklama


Reklama

Nietrzeźwi kierowcy wciąż wpędzają w tarapaty - kolizje i zdarzenia ze zwierzętami w centrum uwagi policji


W poniedziałek nietrzeźwy „kierowca” bez uprawnień spowodował dwie kolizje, a we wtorek doszło do trzech zdarzeń drogowych, w tym dwóch z udziałem zwierząt leśnych. Po raz kolejny policjanci apelują o zachowanie uwagi na drodze oraz o zachowanie trzeźwości.


  • Data:

W poniedziałek (06.11.2023 r.) popołudniu mundurowi otrzymali zgłoszenie o tym, że na jednej z ulic w Szczytnie kierowca wjechał samochodem marki Renault w ogrodzenie. Następnie mężczyzna uciekając uderzył w prawidłowo jadący z naprzeciwka samochód marki Volkswagen powodując uszkodzenia obu pojazdów.

 

Policjanci zbadali kierowcę na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. 43 – Letni mieszkaniec gminy Szczytno „wydmuchał” prawie 2,5 promila. Podczas czynności okazało się, że nieodpowiedzialny „kierowca” nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie.

 

Mieszkaniec gminy Szczytno usłyszał już zarzuty kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, spowodowania dwóch kolizji w ruchu lądowym i kierowania pojazdem mechanicznym bez uprawnień.

 

We wtorek (07.11.2023 r.) policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego przy ul. Gizewiusza w Szczytnie. Kierowca samochodu Volkswagen wykonał manewr wyprzedzania na skrzyżowaniu, w wyniku czego uderzył w bok skręcającego w lewo samochodu Fiat. Pojazdem kierowała 36 – letnia mieszkanka gminy Szczytno. Sprawcą kolizji był 48 – letni mieszkaniec województwa mazowieckiego.

 

Mężczyzna został ukarany mandatem i punktami karnymi. Uczestnicy zdarzenia drogowego byli trzeźwi i nie odnieśli żadnych obrażeń.


Reklama

 

Pomimo wielu apeli nadal dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt leśnych. We wtorkowe popołudnie (07.11.2023 r.) szczycieńscy mundurowi pracowali na miejscu zdarzenia w miejscowości Młyńsko, gdzie na drodze krajowej nr 53 kierowca samochodu Ford uderzył w zwierzę leśne, które wtargnęło na jezdnię. 36 – Letni mieszkaniec gminy Biskupiec miał dużo szczęścia, gdyż nie odniósł żadnych obrażeń.

 

Godzinę później policjanci otrzymali kolejne zgłoszenie o zdarzeniu drogowym z udziałem zwierzyny leśnej w miejscowości Szymanki na drodze krajowej nr 57. 44 – Letni mieszkaniec gminy Szczytno jadąc samochodem marki Opel najechał na zwierzę leśne, które przebiegało przez jezdnię.

 

Obaj kierowcy zostali zbadani przez policjantów na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyźni byli trzeźwi.

 

Apelujemy, by patrzeć na znaki i nie lekceważyć tych ostrzegających o dzikich zwierzętach. Oznakowanie z czegoś przecież wynika… Umieszczono je w miejscach, przez które prowadzą drogi migracji zwierzyny i w których w przeszłości dochodziło do kolizji czy wypadków. Przestrzegajmy ograniczenia prędkości na tych odcinkach, zachowajmy ostrożność i obserwujmy pobocze. Ważne, aby na drogach prowadzących przez kompleksy leśne jechać z prędkością pozwalającą na wyhamowanie lub przynajmniej zmniejszenie skutków zdarzenia

Reklama

 

Zwolnijmy też, jeśli warunki nie pozwalają bezpiecznie jechać dozwoloną prędkością. Pamiętajmy, że dozwolona prędkość na danym odcinku drogi nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną.

 

Co robić, jeśli do zdarzenia z udziałem dzikiego zwierzęcia już dojdzie?

 

- zabezpieczyć miejsce zdarzenia,

 

- zjechać na pobocze i wystawić trójkąt ostrzegawczy,

 

- niezwłocznie udzielić pomocy osobom rannym,

 

- o miejscu i okolicznościach zdarzenia powiadomić służby, korzystając z numerów alarmowych (nawet jeśli szkody materialne są niewielkie i nie ma rannych); policjanci sporządzą dokumentację potrzebną ubezpieczycielowi, powiadomią osoby odpowiedzialne za zabranie zwierzęcia z drogi,

 

- nie przemieszczać, nie usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia, nie dotykać go, ponieważ może ono mieć wściekliznę lub nagle zaatakować.

KPP Szczytno/epKomentarze do artykułu

Może ktoś zainteresuje się tym kolarzem jeżdżącym na \"gazie\" drogą powiatową Grom-Jurgi.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama