Piątek, 26 Kwiecień
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda -

Reklama


Reklama

Młodzi przedsiębiorcy z „jedynki” w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczytnie (zdjęcia)


Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie przyłączył się do kolejnej edycji „Dnia Przedsiębiorczości”. W ramach tej akcji uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Szczytnie mogli zrealizowali kilkugodzinne praktyki, by poznać specyfikę pracy m. in. doradców zawodowych, pośredników pracy czy doradców klienta.


  • Data:

Kwestią podkreślaną uczestnikom spotkania, było to, że urząd to nie tylko urzędnicy, którzy rejestrują osoby. To również miejsce gdzie pracują księgowi, osoby zajmujące się wdrażaniem różnych programów aktywizacyjnych, osoby dbające o wizerunek firmy czy tez specjaliści, którzy udzielają pożyczek, dotacji oraz doposażeń na nowe stanowiska pracy, a realizacja wskazanych zadań wymaga od pracowników znajomości dodatkowych przepisów takich jak prawo bankowe, pomoc publiczna, pomoc de minimis czy zamówienia publiczne.

 

Pracownicy urzędu pracy to osoby kreujące zmianę w życiu wielu ludzi, którzy są na to gotowi i wprost to deklarują. Praca z człowiekiem wymaga wysokich umiejętności interpersonalnych i tego właśnie oczekuje się od osób pracujących w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczytnie. Dodatkowo, należy nie tylko znać przepisy i śledzić bieżące zmiany w tym zakresie ale też posiadać umiejętność ich interpretacji i stosowania. Chodzi tu zarówno o prawo polskie jak i rozporządzenia Unii Europejskiej.

 

Młodzi ludzie mieli również możliwość poznania specyfiki pracy na stanowisku informatyka, kadrowej, osoby zajmującej się organizacją sekretariatu oraz biura podawczego, a przy okazji poznali też katalog wsparcia ddykowany dla osób zarejestrowanych w urzędzie.


Reklama

 

Uczniowie podczas wizyty mieli możliwość zweryfikowania swoich wyobrażeń o pracy w urzędzie i poznania wymagań dla osób aplikujących do pracy na stanowisku samorządowym. Sami uczestnicy dostali również zadanie do realizacji tj. pozyskania jak największej wiedzy nt. stanowiska, gdzie odbywali praktyki. Na zakończenie, każdy z uczniów miał przekazać pozostałym informację zwrotną, jakie kompetencje są wymagane od przyszłego pracownika w danym dziale oraz podstawowe zadania, które są tam wykonywane.

 

„Praktykanci" zostali również zapoznani z Barometrem Zawodów, stanowiącym jednoroczną prognozę sytuacji w zawodach z podziałem na grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.

 

Niezwykle cenne okazały się refleksje uczestników po zapoznaniu się z pracą w instytucji, jaką jest Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie, który początkowo kojarzył się im tylko z rejestracją osób, szukaniem pracy i szkoleniami. 

Każdy uczestnik podsumował uzyskane informacje dotyczące pracy na danym stanowisku. Doradcy zawodowi prowadzący spotkanie podkreślili, że osoby pracujące w urzędzie pracy muszą posiadać szeroką wiedzę z zakresu różnych przepisów i są odpowiedzialne za ich właściwe stosowanie oraz naliczanie różnych świadczeń pieniężnych czy operowanie bardzo dużymi kwotami i ich odpowiednie księgowanie.

Reklama

 

Uczniowie byli zaskoczeni jak wielofunkcyjne są stanowiska pracy, na których od pracownika oczekuje się szerokiej wiedzy, wielu umiejętności, w tym samodzielności czy kreatywności i stosowania nowoczesnych technologii, do tego należy być zawsze miłym i uśmiechniętym – podsumował swoją wypowiedź jeden z uczniów.

Zawsze chętnie przyjmujemy wszystkie młode osoby zainteresowane poznaniem specyfiki pracy w naszym urzędzie, a naszym „praktykantom” życzymy trafnych wyborów w planowaniu dalszej kariery zawodowej – mówi Joanna Ferenc doradca zawodowy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczytnie.

 

PUP Szczytno/ip



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama