Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie przyłączył się do kolejnej edycji „Dnia Przedsiębiorczości”. W ramach tej akcji uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Szczytnie mogli zrealizowali kilkugodzinne praktyki, by poznać specyfikę pracy m. in. doradców zawodowych, pośredników pracy czy doradców klienta.
Kwestią podkreślaną uczestnikom spotkania, było to, że urząd to nie tylko urzędnicy, którzy rejestrują osoby. To również miejsce gdzie pracują księgowi, osoby zajmujące się wdrażaniem różnych programów aktywizacyjnych, osoby dbające o wizerunek firmy czy tez specjaliści, którzy udzielają pożyczek, dotacji oraz doposażeń na nowe stanowiska pracy, a realizacja wskazanych zadań wymaga od pracowników znajomości dodatkowych przepisów takich jak prawo bankowe, pomoc publiczna, pomoc de minimis czy zamówienia publiczne.
Pracownicy urzędu pracy to osoby kreujące zmianę w życiu wielu ludzi, którzy są na to gotowi i wprost to deklarują. Praca z człowiekiem wymaga wysokich umiejętności interpersonalnych i tego właśnie oczekuje się od osób pracujących w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczytnie. Dodatkowo, należy nie tylko znać przepisy i śledzić bieżące zmiany w tym zakresie ale też posiadać umiejętność ich interpretacji i stosowania. Chodzi tu zarówno o prawo polskie jak i rozporządzenia Unii Europejskiej.
Młodzi ludzie mieli również możliwość poznania specyfiki pracy na stanowisku informatyka, kadrowej, osoby zajmującej się organizacją sekretariatu oraz biura podawczego, a przy okazji poznali też katalog wsparcia ddykowany dla osób zarejestrowanych w urzędzie.
Uczniowie podczas wizyty mieli możliwość zweryfikowania swoich wyobrażeń o pracy w urzędzie i poznania wymagań dla osób aplikujących do pracy na stanowisku samorządowym. Sami uczestnicy dostali również zadanie do realizacji tj. pozyskania jak największej wiedzy nt. stanowiska, gdzie odbywali praktyki. Na zakończenie, każdy z uczniów miał przekazać pozostałym informację zwrotną, jakie kompetencje są wymagane od przyszłego pracownika w danym dziale oraz podstawowe zadania, które są tam wykonywane.
„Praktykanci" zostali również zapoznani z Barometrem Zawodów, stanowiącym jednoroczną prognozę sytuacji w zawodach z podziałem na grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.
Niezwykle cenne okazały się refleksje uczestników po zapoznaniu się z pracą w instytucji, jaką jest Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie, który początkowo kojarzył się im tylko z rejestracją osób, szukaniem pracy i szkoleniami.
Każdy uczestnik podsumował uzyskane informacje dotyczące pracy na danym stanowisku. Doradcy zawodowi prowadzący spotkanie podkreślili, że osoby pracujące w urzędzie pracy muszą posiadać szeroką wiedzę z zakresu różnych przepisów i są odpowiedzialne za ich właściwe stosowanie oraz naliczanie różnych świadczeń pieniężnych czy operowanie bardzo dużymi kwotami i ich odpowiednie księgowanie.
Uczniowie byli zaskoczeni jak wielofunkcyjne są stanowiska pracy, na których od pracownika oczekuje się szerokiej wiedzy, wielu umiejętności, w tym samodzielności czy kreatywności i stosowania nowoczesnych technologii, do tego należy być zawsze miłym i uśmiechniętym – podsumował swoją wypowiedź jeden z uczniów.
Zawsze chętnie przyjmujemy wszystkie młode osoby zainteresowane poznaniem specyfiki pracy w naszym urzędzie, a naszym „praktykantom” życzymy trafnych wyborów w planowaniu dalszej kariery zawodowej – mówi Joanna Ferenc doradca zawodowy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczytnie.
PUP Szczytno/ip
Prawda jest taka, wodociąg musi byc wzmocniony tak aby Natura Mazur - gigantyczny hotel ktory ma gigantyczne zapotrzebowanie na wode niezwlocznie przestał czerpac wode z jeziora na potrzeby biznesu. Ilosci wody które sa tam potrzebne na wszystkie baseny, jacuzzi, prysznice i kąpiele sa niepliczalne i czerpane z studni głębinowej zasilanej wodami jezior. Problem wysychania jeziora nie bez przyczyny nasilił sie wraz z pojawieniem sie tego hotelu. Zmiana klimatu oczywiscie odciska pietno ale przede wszystkim biznesy eksploatują jezioro w największej mierze. Najpierw potrzebny jest silny wodociag i obowiazkowe podlaczenie biznesów a potem domków letniskowych. Wtedy bedzie można narzucić obowiązek podlaczenia sie do wodociągu kazdego z mieszkańców. Bedzie to napewno pierwszy najwazniejszy krok w kierunku uratowania tego pieknego jeziora.
Agata Penell
2025-05-04 14:43:25
Pani Aniu, prawda wcześniej czy później wyjdzie. Firma upadnie, pan Greczycho zniknie, tak szybko jak się pojawił, a Wójt zostanie z ręką w nocniku razem z radnymi.Powodzenia
romek
2025-05-03 15:45:48
A nie można założyć zrzutki??
Tutejsza
2025-05-03 14:38:05
Było jeszcze hasło \"Program Partii programem narodu\". A czemu orkiestra \"lempkowska\" a nie \"lenpolowska\"?
Tutejsza
2025-05-03 14:36:31
Ciekawe, ktoś na ten barak w centrum wydał pozwolenie. A może to budynek tymczasowy?
Gość
2025-05-03 12:59:05
Ale nic nuda, nawet zwykłej potancowki miejskiej nie ma
Boluś
2025-05-03 12:52:14
Było Niech się święci 1-Maja
Gabi
2025-05-03 12:52:00
Budynek siedziby burmistrza Miasta szczytno oraz powiatu szczycieńskiego: instytucja w której w dużej mierze brak należytej kultury osobistej oraz niezależności politycznej. Niestety, ale od pewnego czasu jest to nagminnie zauważalne i nie ma tej Polski uśmiechniętej i czysto krystalicznej mowy. Zastanawiam się tylko jak długo burmistrz będzie jeszcze pudrował stołek na tym urzędzie. Lycka do med allt, vi ses!
Podróżnik
2025-05-03 11:56:43
Co za chore prawo. Człowiek na swojej działce za swoje pieniądze powinien mieć prawo budować co mu się podoba. Powodzenia Panie Krzysztofie
Marek M
2025-05-03 09:55:00
Czyli kierowca sam się zatrzymał skoro dachował.
No i ……
2025-05-03 07:25:53