Piątek, 29 Marca
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona -

Reklama


Reklama

Miód idzie w parze z opłatkiem


Gdy ostatnia pszczoła zginie, to świat szybko przeminie – te słowa przypisuje się Albertowi Einsteinowi – mówi Stanisław Piórkowski ze Świętajna, członek zarządu Rejonowego Koła Pszczelarzy w Szczytnie. - Niestety jest w tym dużo prawdy. Pszczelarze widzą to już bardzo wyraźnie. Pszczoły umierają...


  • Data:

Szczycieńscy pszczelarze spotkali się w Rozogach na corocznym opłatku. Oczywiście nie zabrakło tam rozmów o sytuacji w branży. Uroczystości poprzedziła msza, którą odprawiło aż trzech księży pod przewodnictwem księdza Józefa Grażula z Pasymia.

 

Obecni na spotkaniu byli między innymi Józef Zysk, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, czy Krzysztof Wieczorek - prezes Rejonowego Koła w Olsztynie.

 

Łącznie w uroczystościach wzięło 46 pszczelarzy i gości.

 

 

Nam o pszczołach i sobie co nieco opowiedział:

Stanisław Piórkowski ze Świętajna, członek zarządu Rejonowego Koła Pszczelarzy w Szczytnie.

 

 

Ilu członków liczy szczycieńskie koło?

 

Zrzeszamy 80 osób. Jesteśmy jednym z największych i najprężniej działających kół w województwie.


Reklama

 

Czy rzeczywiście jest coraz mniej pszczół?

 

Z pszczołami jest tragedia. Zatrute środowisko i zmiany pogodowe sprawiają, że pszczoły umierają na potęgę. Jeśli tak dalej pójdzie, to ludzkość nie będzie miała co jeść, pić. Mało kto wie, ale bez pszczół wyginą rośliny. Bez nich nie będzie życia. Przewidział to już Albert Einstein, który podobno powiedział „Gdy ostatnia pszczoła zginie, to świat szybko przeminie”.

 

 

Od jak dawna zajmuje się pan pszczelarstwem?

 

Stosunkowo niedługo, bo 10 lat. Pszczoły stały się moją pasją przypadkowo, przez chorobę. Nie chcę wschodzić w szczegóły, ale byłem poważnie chory i nie bardzo mogłem zajmować się inną pracą. Kolega przyniósł mi pszczoły i tak zacząłem się zajmować nimi. Pośrednio uratowały mi życie.

 

 

W jaki sposób?

 

Dziś traktuję to jako humoreskę, ale wówczas wcale mi do śmiechu nie było. Leczyłem się i czekałem na poważny zabieg. Gdy byłem na konsultacji u lekarza dostałem bardzo odległy termin. Ale że widać było, że lekarz dba o mnie i solidnie opiekuje, to w podzięce, wychodząc, dałem mu słoik własnego miodu. A ten mnie pyta, czy jestem pszczelarzem. To ja mówię mu, że tak. Lekarz zamyślił się i mówi: panie Piórkowski, siądzie pan jeszcze... To kiedy pan chce się operować? Operacje przeszedłem niemal natychmiast.

Reklama

 

Ile ma pan uli?

 

25. W mojej pasiece mam głównie miód wielokwiatowy, spadziowy i lipowy. Czysty, ekologiczny bez domieszki cukru. Średnio z takiej pasieki rocznie można pozyskać około 250 kg miodu. Od razu dodam, że nie jest to biznes, a pasja. Utrzymanie pszczół, pasiek kosztuje. Jak wyjdzie się na zero, to pszczelarz jest zadowolony.

Ale miód to nie wszystko. Z pasieki można też zebrać pyłek pszczeli i pierzgę. Obie substancje wykazują dużo bardziej lecznicze właściwości niż miód.



Komentarze do artykułu

kropidło

To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama