Wtorek, 8 Październik
Imieniny: Brygidy, Loreny, Marcina -

Reklama


Reklama

Mieszkańcy kontra politycy. Który projekt budżetu obywatelskiego wygra?


Na trzy projekty walczące w tegorocznym budżecie obywatelskim tylko jeden jest autorstwa osób niezwiązanych z samorządem. I właściwie tylko ten jeden spełnia warunek ogólnodostępności. Może warto na przekór lokalnej polityce pomóc Agnieszce i Tomaszowi Urbaniakom oraz Robertowi Brzezińskiemu wygrać głosowanie. Ich projekt to - Szczycieński Park Trampolin. Link do głosowania elektronicznego znajduje się tu: https://obywatel.miastoszczytno.pl/projekty/prezentacja/id/41



Projekt obejmuje instalację 12 trampolin ziemnych, które zostaną umieszczone w parku przy Jeziorze Dużym Domowym. Każda trampolina będzie otoczona specjalną nawierzchnią amortyzująca, zaprojektowaną z myślą o maksymalnym bezpieczeństwie użytkowników.

 

- Coś takiego podpatrzyliśmy w Karpaczu – mówi pani Agnieszka. - Korzystali z nich ludzie w różnym wieku. Dzieci, dorośli, a nawet seniorzy – śmieje się. - Seniorzy swoje wnuki przyprowadzali – precyzuje. - Sami bawiliśmy się na nich jak dzieci, mimo że mamy już ponad 30 lat.

 

- Od razu przeszło nam przez głowę, aby przenieść to do Szczytna, budżet obywatelski jest ku temu doskonałą okazją – dodaje Tomasz Urbaniak.

 

- Stworzyliśmy koncepcję i ją zgłosiliśmy – dopowiada Robert Brzeziński, przyjaciel Tomasza i Agnieszki. - Jest to projekt w pełni dostępny dla każdego. W parku przy ulicy Pasymskiej strefa rekreacji fajnie się rozrasta, byłby to kolejny element. Co ważne jest relatywnie tani, bo nasza wersja kosztuje 150 tys. zł.

 

Agnieszka, Tomasz i Robert to „zwykli” mieszkańcy Szczytnie. Nie związani z żadną partią, czy ugrupowaniem samorządowym. Agnieszka to urzędniczka państwowa, Tomasz informatyk, a Robert - pracownik restauracji.

 

Pozostałe dwa projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego Szczytna - Zielona Wyspa, Miejsce Szczęśliwe (infrastruktura sportowo-rekreacyjna dla Szczytna) – mają „za plecami” samorządowców: Karol Furczak to wicestarosta, Adam Przychodko to miejski radny, Arkadiusz Leska to radny powiatowy. Aby być precyzyjnym trzeba dodać, że współautorami projektu Miejsce Szczęśliwe są też Daniel Bryk i Monika Bryk, również nie związani z samorządem. Ale ich projekty oszacowano na 250 tys. zł. Poza tym mają raczej „wady” ogónodostępności – Zielona Wyspa służyłaby głównie mieszkańcom Osiedla Królewskiego, a infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, którą trzeba samemu złożyć i rozłożyć, wypożyczyć raczej indywidualnie nie da się skorzystać.


Reklama

 

- Jeśli ktoś chce wesprzeć nasz projekt to może głosować elektronicznie za pomocą linku: https://obywatel.miastoszczytno.pl/projekty/prezentacja/id/41- mówi Robert Brzezińśki. - Ale jeśli ktoś woli tradycyjną kartę do głosowania to zawsze mam je przy sobie, proszę dzwonić tel. 500 279 393. Podjadę i podrzucę - zachęca.

 

Pomysłodawcy szczycieńskiego parku trampolin nie chcą komentować innych projektów.

 

- Choć nie ukrywamy, że udział w budżecie obywatelskim samorządowców budzi delikatny niesmak wśród mieszkańców – mówią. - Często słyszymy, że po co w to wchodzimy skoro i tak to wszystko jest ustawione, bo samorządowcy przecież znają się z członkami komisji budżetu obywatelskiego. Na szczęście nas te opinie nie zraziły. Działamy. I liczymy, że mieszkańcy pokażą, że są w stanie pokonać te „samorządowe układziki”. Liczymy na wasze głosy!

 

Projekt Szczycieńskiego Parku Trampolin jest potrzebny z kilku kluczowych powodów, które odnoszą się do problemów społecznych, zdrowotnych i rekreacyjnych.

• W naszym mieście brakuje miejsc, gdzie dzieci i młodzież mogą spędzać czas w sposób aktywny i bezpieczny. Projekt zapewnia stworzenie przestrzeni do zabawy, co jest szczególnie ważne w erze, gdy dzieci spędzają dużo czasu przed ekranami komputerów i smartfonów.

• Promocja zdrowego stylu życia. Skakanie na trampolinach to intensywna forma ćwiczeń. To sposób na walkę z problemem otyłości i innych chorób cywilizacyjnych wynikających z braku ruchu.

Reklama

• Projekt oferuje coś innego niż standardowe place zabaw, baseny czy siłownie. To atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu, która może przyciągnąć różnorodne grupy wiekowe i społeczne.

• W przeciwieństwie do wielu innych form aktywności fizycznej, właściwie zamontowane trampoliny pozwalają uniknąć kontuzji (m.in. dzięki matom amortyzującym)

• Budowanie społeczności: park stanie się miejscem spotkań i integracji społecznej poprzez organizowanie wydarzeń grupowych czy zajęć fitness.

• Projekt przyciągnie turystów oraz mieszkańców z sąsiednich miast i miejscowości, co przekłada się na zyski dla lokalnych przedsiębiorstw i rozwój lokalnej gospodarki.

Zagłosuj: https://obywatel.miastoszczytno.pl/projekty/prezentacja/id/41



Komentarze do artykułu

Monika Bryk

Kilka rzeczy należy sprostować: Artykuł zarzuca projektowi Miejsce Szczęśliwe brak dostępności oraz skupia się tylko na jednym wybranym elemencie, czyli boisku wielofunkcyjnym (o nim za chwilę). Zapomniano dodać, że w projekcie są też ogólnodostępne i bezpłatne stoły do tenisa oraz gry w teqball, urządzenia do streetworkout\'u, boiska do badmintona, tor do gry w bule, huśtawka dla dzieci na wózkach oraz parasole plażowe na plażę miejską. Wracając do boiska - boisko rzeczywiście wymaga rozłożenia - jest to niewiele pracy za to, aby mogło służyć przez wiele lat nie niszczejąc i być wykorzystywane na wiele sposobów: na treningi, pokazy, warsztaty, jogę, taniec, karate i co tylko ktoś wymyśli - co czyni go obiektem ogólnodostępnym ???? Do pomysłodawców parku trampolin - Wasz projekt jest spoko, większość projektów jakie były w Szczytnie proponowane było potrzebne i dobre. Nie rozumiem szukania afer i zdobywania głosów poprzez atak na innych. Niech wygra projekt, który mieszkańcy uznają za najlepszy i tyle. Ani ja ani Daniel Bryk nie mamy i nigdy nie mieliśmy nic wspólnego z polityką, w Szczytnie organizowaliśmy imprezy i warsztaty liczone chyba już w setkach i pierwszy raz mi się zarzuca polityczność. Z Arkiem przyjaźnimy się od lat. Powiedział nam o mobilnym boisku, pomysł nam się spodobał, byłoby nie far nie podać nazwiska pomysłodawcy. No cóż... pozostaje się uśmiechnąć i życzyć wszystkiego najlepszego mieszkańcom - bo to dla was te projekty ????

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama