Czwartek, 6 Październik
Imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda -

Reklama


Reklama

Miasto Szczytno…- mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego


Piszę te felietoniki na łamach szczycieńskiej prasy już od ponad ćwierć wieku i sprawia mi niezmierną satysfakcję, gdy rzadko bo rzadko, ale zdarza się, iż coś, przy czym się w tej pisaninie upieram, zaczyna nabierać jakiegoś realnego kształtu. Nie przypisuję sobie, rzecz jasna, żadnej mocy sprawczej akurat w danej sprawie i uważam za całkowity przypadek, że dosłownie kilka dni po moim poprzednim felietonie ukazała się dziś na facebookowej stronie „Miasto Szczytno” ciekawa ankieta skierowana do mieszkańców.Napisałem bowiem tydzień temu, że podstawową wadą dzisiejszych władz miasta jest tylko w miarę sprawne administrowanie teraźniejszością i brak koncepcji rozwoju miasta sięgającej dalej niż na najbliższy czas. I cóż, przypadek rzecz jasna zdarzył, że dziś rano w poniedziałek na stronie miasta ogłoszono, że rozpoczęto prace nad opracowaniem „Strategii rozwoju Gminy Miejskiej Szczytno na lata 2020 – 2030”.

W związku z tym załączono ankietę, w której mieszkańcy miasta mają się wypowiedzieć, a władze zidentyfikować „mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia rozwoju Miasta Szczytno”. Toż proszę Państwa o nic innego mi od paru lat nie chodzi! Co do poprzedniej władzy nie miałem złudzeń, gdy się rządzi miastem kilkanaście lat wszelkie pytania dotyczące ewentualnych zmian wydają się zawsze bez sensu. Liczyłem po wyborach, że aktualne władze miejskie zaczną od tego swoje urzędowanie i najdalej po paru miesiącach ruszą prace nad takim programem. Przyszło poczekać znacznie dłużej, ale w końcu coś drgnęło.

 

Lepiej późno niż wcale, widocznie sytuacja dojrzała. Mam nadzieję, że taki realny program powstanie nie tylko jako podkładka typu „macie co chcieliście”, ale jako ambitna wizja rozwoju mazurskiego miasta przyszłości. Warto więc zapoznać się z tą ankietą, dokładnie przemyśleć zawarte tam pytania i udzielić szczerej odpowiedzi. Jeżeli komuś zależy na czymś więcej niż utrzymaniu porządku na półce z kapciami w przedpokoju to z pewnością nie straci tych trzydziestu minut jakich wymaga zastanowienie się i udzielenie odpowiedzi.


Reklama

 

Tym bardziej, co z satysfakcją mogę przyznać - ankieta została skonstruowana przynajmniej poprawnie, zgodnie z zasadami sztuki, widoczny jest cel badań, pytania są ze sobą powiązane, mało miejsca pozostawiają przypadkowi. Pozostaje tylko dotrzeć do odpowiedniej liczby respondentów i też poprawnie, zgodnie z przyjętą metodologią badania właściwie zinterpretować wypowiedzi respondentów. Nie będę w tym miejscu omawiał poszczególnych punktów ankiety, to trzeba przeczytać, przemyśleć, uruchomić wyobraźnię i kliknąć, gdzie uważamy za stosowne lub coś rozsądnego naszym zdaniem wpisać.

 

Mając akurat wolny wieczór, najpierw dla regeneracji szarych komórek zrobiłem sobie spacerek wokół dużego jeziora. Dobrze, że obowiązuje nakaz noszenia maseczek, gdyż zadymienie jego brzegów znajdujących się w granicach miasta przekracza dziś wszelkie normy, nawet przez maseczkę dym z diabli wiedzą czego drapie w gardle. Już więc wiedziałem na co będę kładł szczególny nacisk przy wypełnianiu ankiety. Zaparzyłem mocną herbatę ze spadziowym miodem, bo sprawa jest poważna a miód pobudza szare komórki i usiadłem na twardym fotelu, aby się w miarę możności skupić na poważnej kwestii jaką jest „Strategia…”.

 

Tu, jako człek z natury złośliwy, przypomniałem sobie czego uczono mnie w Studium Wojskowym na mojej toruńskiej alma mater. Tam właśnie pan major o wdzięcznej ksywie „Bubu”, wtajemniczając nas w arkana wiedzy wojskowej, wyjaśniał między innym różnice pomiędzy taktyką i strategią. Wprawdzie wiedza na temat strategii jest niezbędna, jak twierdził, wyłącznie dla starszych oficerów, jednak mam nadzieję, iż mieszkańcy Szczytna spokojnie sobie z tymi strategicznymi zagadkami poradzą. Na taktyce powinni się skupić trenerzy przed konkretnym meczem, my dziś myślimy o tym jak ma grać nasza szczycieńska drużyna przez najbliższych dziesięć lat.

Reklama

 

Zabrakło mi w tej ankiecie tylko jednego. Otóż także od wielu lat uważam, że rzeczywisty widoczny rozwój miasta musi być powiązany z równoległymi zmianami w jego otoczeniu. Szczytno dusi się w swoich granicach administracyjnych więc skutecznym pomysłem na pokonanie tego progu może być jedynie utworzenie nowej miejsko – gminnej struktury administracyjnej. Niestety w ankiecie brakuje punktu, w którym można by wypowiedzieć swoje zdanie na ten temat, co niniejszym czynię i uprzejmie proszę o potraktowanie tego jako małego suplementu.

 

Wiesław Mądrzejowski (wiemod@wp.pl)Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Panie Połukord, podobno Pan też posiada herb. Czy może się Pan nim pochwalić publicznie?

  Ciekawy


  2022-10-05 17:07:00
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  A miałem nadzieję, że p. Połukord nie stanie do walki z opinią publiczną. Ale skoro tak, to zabiorę głos po raz drugi. Być może nie zrobiłbym tego, gdyby p. Połukord nie przytoczył przykładu herbu Szczytna na powtarzalność pewnych motywów herbowych. A zatem. Proszę mieć pretensję do publikatora, który nazwał Pana autorem herbu Rekownicy. Można byłoby sprostować od razu, że to nie herb, a logo (wówczas nie byłoby dyskusji). I tu jest właśnie to, co mnie zdetonowało. Jak można porównywać historycznie ukształtowane herby - naszego miasta, czy też innych miast wymienionych przez Pana, które posiadają herby podobne do naszego (proszę zwrócić uwagę, gdzie są one położone) - do produkowanych obecnie \"herbów znaków\" miejscowości, które dość świeżo uzyskały status miasta, a w związku z tym czerpią motywy z herbów już istniejących. Niemniej - czy to logo, czy to herb Rekownicy - nie jest to oryginalny projekt, z czym Pan się może zgadzać, albo nie. PS. jednak umie Pan szukać obrazem.

  Taki sobie czytelnik


  2022-10-05 15:56:12
 • Policjanci „wyłapują” narkotyki w Wielbarku
  Nareszcie się za to wzięli. Może już przestaną przymrużac oczy na to co się tu dzieje

  Wielbarszczanka


  2022-10-05 14:52:57
 • Czy grozi nam powtórka Czarnobyla? Do Szczytna dotarły tabletki z jodkiem potasu
  elektrownie ukraińskie sa oddalone ponad 1000km, Czarnobyl był blisko. są to reaktory zupełnie inne niż tamten. sianie paniki. żeby ludzie nie widzieli szwindla z węglem.

  Waldi


  2022-10-05 10:20:16
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Kilka słów wyjaśnienia. To był konkurs na logo (ZNAK GRAFICZNY) z następującym wymogiem: logo musi być tematycznie powiązane z rybami, z rybołówstwem. Pisał o tym TSz: https://tygodnikszczytno.pl/Rekownica_chce_miec_logo-n11341.html?fbclid=IwAR3Y7WP_C6U1MEkI1SLhjDKC5EyA0i-NQIkR1BLlu7Zd4CeQN8G-c0PWxvY Zwyciężył znak graficzny o formie, czyli wyglądzie - herbu, powtarzam ZNAK GRAFICZNY. „Imć Pan Zagłoba” skopiował i wkleił ogólnie dostępny tekst nie mający zastosowania do znaków graficznych, a dotyczący heraldyki. Panowie (Panie) „O ja” i „ja też” wyjaśniam Wam: wiele symboli powtarza się w herbach, ryba jest w np. herbie Kobylanki, a czy jest takich herbów aż 20 to nie wiem, była prośba o przesłanie tych pozostałych 19 i nie została do tej pory zrealizowana. Powtarzanie się elementów w herbach jest normalnością. Przykładowo herb Szczytna z racji zawierania jelenia podobny jest do herbu Złotowa, Piły, Jeleniej Góry, Rzepina, powiatu brodnickiego, Nowej Słupi itd. Dlaczego zaprojektowałem taki ZNAK GRAFICZNY? Wymagano, aby zawierał elementy związane z rybactwem. W moim projekcie rybactwo symbolizuje ryba (płoć) i woda jednego z trzech jezior położonych wokół Rekownicy (Konik, Rekowe, Głęboczek) o kolorze niebieskim. Dodałem do tego trzy świerki symbolizujące lasy roztaczające się wokół Rekownicy, umieszczając je na tle słonecznego nieba (żółte tło). Próbowałem jeszcze umieścić symbole grzybów z których słyną lasy wokół Rekownicy, ale burzyło to kompozycję i powodowało chaos graficzny i dlatego odstąpiłem od tego. Aż dziwne, że sprawa na pozór banalna, a wywołała tyle komentarzy - emocji. Czyżby komentarz „Anny” był zasadny ? Pozdrawiam Panią i wyjaśniam czemu nie spotykamy się: sunia nie może odbywać takich spacerów jak dawniej ze względu na stan zdrowia.

  Krzysztof Połukord


  2022-10-05 09:59:41
 • Czy grozi nam powtórka Czarnobyla? Do Szczytna dotarły tabletki z jodkiem potasu
  Ja tam jestem rozczarowany, liczyłem na jakieś szczepionki Pfizera chroniące w 100% przed promieniowaniem.

  ehhh


  2022-10-04 21:38:42
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Komentarz Nick Cage do Anny: to nie wypada aby mężczyzna, mający kobiety w domu córkę i żonę, zachowywał się tak niestosownie wobec kobiety, przeginasz Panie T.S.

  Obserwator


  2022-10-04 21:02:53
 • Basen ruszy we wrześniu. Kto będzie mógł z niego korzystać?
  Do Macx; To jedź a nie się unosisz

  Kuba


  2022-10-04 18:01:06
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Anka weź polopirynę, tylko już nie doodbytniczo a normalnie. Nie pomoże, ale będziesz miała co robić.

  Nick Cage


  2022-10-04 15:49:23
 • Dino i Biedronka wbijają się do Dźwierzut (zdjęcia)
  A te prywatne grunty to kogo? Szydlika czy kogoś z radnych? :)

  marian


  2022-10-04 13:46:27

Reklama