Maciej Rokus, pełnomocnik wojewody warmińsko-mazurskiego ds. bezpieczeństwa, od wielu już lat prowadzi kampanię edukacyjną szkoląc dzieci i młodzież w zakresie bezpiecznych zachowań w wodzie i nad wodą, tak latem, jak i zimą. Jednym z elementów tej kampanii była przeprowadzona w Urzędzie Wojewódzkim konferencja dla dzieci i młodzieży. Tematem przewodnim konferencji było "Bezpieczeństwo młodzieży przebywającej na terenie województwa Warmińsko-Mazurskiego" z zakresu przebywania na akwenach i uprawiania sportów wodnych".
W prezentacji, przedstawionej uczniom podczas tej konferencji (17 maja) mowa była m.in. o statystyce utonięć. Stan na rok 2019 wynosił zero. I zanim na dobre konferencja się zakończyła, już na południu Polski przypadek utonięcia został odnotowany. - Niestety, umiejętność radzenia sobie podczas wypadków w wodzie wciąż nie jest zadowalająca – mówi Maciej Rokus. - Wielu z tych zgonów można by uniknąć, gdyby zarówno sama ofiara, jak i świadkowie zdarzenia znali choćby podstawowe zasady ratownictwa. O kampanii edukacyjnej, a głównie o tym, co najważniejsze – o bezpieczeństwie nad wodą rozmawiamy.
To nie była pierwsza taka konferencja. Jaki jest ich cel?
Przede wszystkim wykształcenie prawidłowych odruchów w sytuacji zagrożenia życia, umiejętność obsługi sprzętu ratunkowego, asekuracyjnego, techniki samoratowania oraz prawidłowe wezwanie pomocy. Przewodnim celem spotkania z młodzieżą jest podniesienie świadomości z zakresu bezpieczeństwa oraz zmniejszenie statystyki wypadków i utonięć wśród młodzieży. Bo to jest grupa najbardziej zagrożona. Młodzi ludzie, zwykle pełni brawury i pewności siebie, tracą na rozwadze. Ważne jest więc, by jak najwięcej wiedzieli na temat zdarzeń, jakie w wodzie mogą zaistnieć i jak na nie reagować. Konferencja zrealizowana została w oparciu o prezentacją multimedialną pokaz filmów edukacyjnych, sprzętu asekuracyjnego, ratunkowego oraz technik samoratowania.
Czy tylko brak rozwagi u młodych jest powodem ich edukowania?
Nie tylko. Po prostu to, czego nauczą się teraz dzieci i młodzież, będzie owocowało przez wiele lat, także w ich dorosłym życiu. Będą mogli swoją wiedzę wykorzystać podczas własnego pobytu nad wodą , chociaż – oczywiście – najlepiej by było, by do takich sytuacji nie dochodziło, a w przyszłości przekazywać ją swoim własnym dzieciom, ograniczając w ten sposób ryzyko nieszczęścia w rodzinach.
Co każdy użytkownik kąpieliska powinien wiedzieć?
Powinien znać przynajmniej podstawowe zasady bezpieczeństwa. Trzeba wiedzieć, że najczęściej powodem utonięć jest wstrząs termiczny. On powoduje zasłabnięcie w wodzie i w ostatecznym efekcie utonięcie. Dlatego absolutnie nie wolno spontanicznie wskakiwać do wody, często znacznie zimniejszej od temperatury powietrza. Trzeba zanurzać się powoli, pozwolić ciału, szczególnie w jego najbardziej wrażliwych miejscach (stopy, łydki, pachwiny, pachy) do tego, by się przyzwyczaiło do zimnej wody
Dlaczego jest to takie ważne?
Przy gwałtownej zmianie temperatury naczynia krwionośne kurczą się, serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi, a to powoduje osłabienie i omdlenie, przy którym człowiek po prostu bezwładnie idzie na dno. A później dopiero zachłystuje się wodą i tonie.
Czego jeszcze unikać?
Właściwie wszelkiej spontaniczności. Skakania do wody bez sprawdzenia jej głębokości i stabilności dna. Nie należy kąpać się w rzekach, gdzie niebezpieczny jest nurt i właśnie niestabilne zazwyczaj dno. Nie wolno wchodzić do wody co najmniej pół godziny po posiłku. I nie warto się... wstydzić, lecz brać ze sobą do wody bojki asekuracyjne czy kamizelki. Nie ma co udawać, że jest się doskonałym pływakiem, a nawet tym doskonałym, przy zbyt dużej pewności siebie, zdarzają się wypadki. Właśnie z powodu tego nadmiernego zaufania do własnych umiejętności, bo organizm może nas zaskoczyć i zareagować w sposób nieprzewidywalny.
I o tym była mowa podczas konferencji?
Też. Ale prelegentem była też Patrycja Plewka, psychotraumatolog. Mówiła o tym, że dla osoby, która ulegnie wypadkowi, utonięciu – wszystko się kończy. Zostają jednak rodziny i dla nich wszystko się dopiero zaczyna: szok, żal, trauma, z którą najczęściej nie mogą się już uporać do końca własnego życia. Patrycja mówiła o tym, że młodzi zwykle o śmierci nie myślą. Ale warto, by mieli na uwadze swoich bliskich i pomyśleli o tym, jak bardzo mogą skrzywdzić i unieszczęśliwić swoje rodziny.
Jaka jest skuteczność takich spotkań i konferencji?
Po prelekcjach i prezentacjach „pracujemy” z młodzieżą bezpośrednio. Sprawdzamy ich wiedzę. Zadajemy pytania, oczekujemy odpowiedzi. I młodzież wtedy się udziela, widać, że nasze nauki trafiły na podatny grunt. Może aktywizują ją nagrody, bo za poprawne odpowiedzi dawaliśmy nagrody w formie kamizelek asekuracyjnych i ratunkowych. Ale najważniejsze jest to, że tych poprawnych odpowiedzi nie brakowało.
Zarząd Powiatu i radni powiatu do likwidacji. Komu i do czego to potrzebne?!
Tylko zamieszanie i problemy tworzą.
2025-04-23 14:26:41
Tak jest chyba we wszystkie święta. Jest informacja o dyżurze, ale można tylko klamkę pocałować. Nikt nie otwiera
Beata
2025-04-23 09:50:36
Mieszkańcy wybrali burmistrza z Myszyńca to czego się spodziewają? Trzeba było jechać do Myszyńca tam apteki otwarte.
Tomasz
2025-04-23 08:24:01
Strata pieniędzy jak i czasu, szkolić należy masy ludzi nie jednostki często zmanierowane i upolitycznione.
Anna
2025-04-23 08:18:50
Dramat, nie mogłem kupić tabletek na kaca i prezerwatyw.
Krzyś Pijus
2025-04-23 08:12:05
Niechybnie to ktoś kto dopiero co wyrósł z takich zjeżdżalni bo ma umysł malucha, ale pewnie się fizycznie już nie mieści na zabawkach i z zazdrości to zrobił. A na poważnie, to trzeba by mu i jemu podobnym zadać sporo prac społecznych i wkładu z własnej kieszeni.
Tutejsza
2025-04-22 18:48:18
To po co nam szpital, SOR jeśli zwykły człowiek z receptą nie ma się gdzie udać. Wiem sam bo niby apteka w kauflandzie jest w pewnych godzinach otwarta, ale to mit. Sam tam byłem i sporo ludzi czekało i każdy się pytał jeden drugiego czy otwarta bo według grafiku powinna być. I co i nic grafik grafikiem a miasto powiatowe nie ma apteki nawet w niedzielę. To lepiej jechac do Olsztyna i tam od razu wykupić receptę . Bo co z recepty jak nie ma jej gdzie wykupić.
kibic
2025-04-22 14:18:26
No to Powiat dokonał wiekopomnego czynu prawodawczego. Lepiej radnych nie wpuszczać na salę obrad, bo z nudów wymyślą jeszcze coś bardziej kuriozalnego. W sumie nie wiem, co by to mogłoby być. Jednak, jak to klasyk powiadał: myślał, że osiągnął dno, gdy nagle usłyszał pukanie od spodu.
Taki sobie czytelnik
2025-04-22 11:43:59
A może by napisać artykuł o tym naszym cudownym browarze? Ponoć kasy tam nie wypłacają już od jakiegoś czasu...wolne media by mogły podjąć tak ciekawy temat...
Jan
2025-04-22 04:57:55
Jaki dworzec tak TELEKOMUNIKACJA kandydata Pana M. tu nic się nie zmieni....ciągle rządzili ,rządzą i będą rządzić czerwone pająki...tylko patrzą, która partia ma przewagę i czmych pod skrzydełka nowej żeby dalej rządzić.
Hans
2025-04-21 22:43:32