Sobota, 27 Kwiecień
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty -

Reklama


Reklama

Legenda hotelarstwa w Szczytnie przestaje istnieć niemal na naszych oczach. Czy budynki Hotelu Leśna dołączą do zabytków w ruinie?


Legenda hotelarstwa w Szczytnie przestaje istnieć niemal na naszych oczach. Budynek Hotelu Leśna został wystawiony na sprzedaż. Chętnych jednak brak. Właściciele obiektu właśnie zwrócili się do miasta o rozwiązanie umowy dzierżawy na grunt oraz budynki sąsiadujące z hotelem, które należą do miasta i przez lata były „użytkowane” przez gości Leśnej. Tę informację potwierdził nam burmistrz Krzysztof Mańkowski.



Hotel właściwie od początku pandemii zaprzestał działania. Dzierżawcy zrezygnowali z jego prowadzenia, a właściciele wystawili go na sprzedaż.

 

- Nie była to łatwa decyzja, bo mój mąż włożył ogromnie dużo wysiłku i serca, aby go odbudować – mówiła w grudniu 2020 roku „Tygodnikowi Szczytno” żona właściciela nieruchomości. - To magiczne miejsce i rewelacyjnie położone. Do 2000 roku prowadziliśmy go sami, a w końcu wydzierżawiliśmy naszym pracownikom.

 

Początkowa cena wywoławcza za hotel wynosiła 1 mln 800 tys. zł. Dziś jest to już nieco mniej - 1 mln 700 tys. Taka oferta widnieje na jednym z portali dotyczących sprzedaży nieruchomości.

 

Hotel „Leśna” to kawał historii Szczytna. Swego czasu był najmodniejszym miejscem w naszym powiecie, a nawet województwie. Był to pierwszy hotel w Szczytnie. Odbywały się tu dansingi, potańcówki, było mnóstwo gości, obiady, kolacje, dyskoteki. Miejsce to tętniło życiem i w dzień, i w nocy. Gośćmi byli często znani politycy, na przykład Włodzimierz Cimoszewicz. W 1994 roku odbył się tu też zjazd ambasadorów. Miejscem, lasem, zielenią, położeniem naszego hotelu zachwycony był ambasador Japonii. To tam nocowała na przykład Maryla Rodowicz, czy Trubadurzy....


Reklama

 

Czas niestety nie jest łaskawy dla tego obiektu. Od lat stoi pusty i nieuchronnie idzie w ślady innych atrakcyjnych obiektów, które niszczeją.

 

- Aż trudno w to uwierzyć, że Szczytno, mając taki potencjał zabytkowy, pozwala, aby te perełki zamieniały się w ruiny – mówi nam Czytelnik, który poinformował nas o tym, że właściciele złożyli do miasta pismo z prośbą o rozwiązanie umowy dzierżawy na teren i budynki przyległe do głównego budynku hotelu. - Przykro na to wszystko się patrzy.

 

Te informacje potwierdził „Tygodnikowi Szczytno” burmistrz Krzysztof Mańkowski.

 

- Właściciele Leśnej już parokrotnie składali taki wniosek, potem go wycofywali, ale rzeczywiście, teraz wpłynął do nas chyba na poważnie – przyznaje burmistrz.

 

Budynek główny hotelu ma ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Zajmuje działkę o powierzchni 938 m kwadratowych. Reszta gruntów i budynki to dzierżawa od miasta. Są to trzy budynki o łącznej powierzchni 548 m2, a grunty to 20 000 m2. Łącznie jest tam w tej chwili 75 miejsc noclegowych, sala konferencyjna, bungalow z pokojami do wyjęcia, domek myśliwski, w którym też można nocować, restauracja, klub nocny... Co stanie z tym terenem i budynkami?

Reklama

 

Na to pytanie na razie nikt nie potrafił nam odpowiedzieć.

 

Hotel Leśna znany dawniej jako Schützenhaus, został wybudowany w roku 1931 pośród Lasu Miejskiego. Pomysłodawcą jego budowy był ówczesny burmistrz Ernest Mey, który wiele dobrego zrobił dla Szczytna. W roku 1938, pod rządami burmistrza Bruno Armgarda, hotel został rozbudowany i na nowo urządzony. Niestety, w czasie II wojny światowej budynek został całkowicie zniszczony. Udało się go odbudować i rozbudować. W obecnym kształcie obiekt funkcjonuje pod nazwą Hotel „Leśna” i należy do niemieckiego biznesmena z Harsewinkel w Niemczech.



Komentarze do artykułu

Alex

Leśna idzie równią pochyla jak całe miasto, wystarczy spojrzeć kto miastem rządzi, ich osiągnięcia życiowe i zawodowe.

Nobody

https://geoportal360.pl/map/#l:53.5599,21.0322,17;p:MjgxNzAxXzEuMDAwNi43Ni8x

Nobody

Te trzy budynki o łącznej powierzchni 548 m2 i grunty wokół hotelu o pow. 20 000 m2 kupię od miasta, a resztę wsadźcie sobie gdzieś.

Mieszko

Kolejny po hamakach sukces Burmistrza Mańkowskiego. Czekamy na wieżę ciśnień obiecaną w wyborach

Tomi

Proponuję otworzyć muzeum libacji mazurskiej! Tylko historia nam w szczytnie została.

do Wybory

Miasto nie może prowadzić działalności, to tak dla informacji żeby trochę umysł oświetlić.

Do wyborow

Co prawda to prawda jedyne co się poprawia w mieście to sytuacja finansowa radnych gdzie radny Łachacz jest tego najlepszym przykładem. Obserwując tą całą miejską politykę nasówa mi się pytanie,,czym pan Tomasz Ł może się pochwalić po 12 latach pracy w radzie miasta co zrobił, jak również czego nie zrobił. Czy moralne jest pobieranie tak wysokiego wynagrodzenia za tak niewiele.....?\"

Kiciuś

Hotel na działce 9arów to na prawdę świetny żart. Sam budynek w tym kształcie jest wart mniej niż cegła użyta do budowy. Mam nadzieję że nie pójdą w ruch łapówki i Miasto Szczytno nie będzie kupcem tej nieruchomości za \"miliony\"

Wybory

Jaki pomysł na biznes może mieć burmistrz wuefista i przewodniczący rady miejskiej nauczyciel? Jak na załączonym obrazku jeśli ludzie w wyborach będą głosować na ludzi tego pokroju bez dorobku życiowego i doświadczenia biznesowego żyjący na państwowym wikcie z wypłatą od 10 każdego miesiąca wszędzie będzie syf i wszystko będzie się rozpadać .

Pan.M

A czemu redaktor wymieniając sławnych gości tego hotelu zapomniał o pewnym Austryjackim malarzu nie jaki Adolf Hitler. Są nawet fotki z tego pobytu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama