Sobota, 30 Wrzesień
Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała -

Reklama


Reklama

Legenda hotelarstwa w Szczytnie przestaje istnieć niemal na naszych oczach. Czy budynki Hotelu Leśna dołączą do zabytków w ruinie?


Legenda hotelarstwa w Szczytnie przestaje istnieć niemal na naszych oczach. Budynek Hotelu Leśna został wystawiony na sprzedaż. Chętnych jednak brak. Właściciele obiektu właśnie zwrócili się do miasta o rozwiązanie umowy dzierżawy na grunt oraz budynki sąsiadujące z hotelem, które należą do miasta i przez lata były „użytkowane” przez gości Leśnej. Tę informację potwierdził nam burmistrz Krzysztof Mańkowski.Hotel właściwie od początku pandemii zaprzestał działania. Dzierżawcy zrezygnowali z jego prowadzenia, a właściciele wystawili go na sprzedaż.

 

- Nie była to łatwa decyzja, bo mój mąż włożył ogromnie dużo wysiłku i serca, aby go odbudować – mówiła w grudniu 2020 roku „Tygodnikowi Szczytno” żona właściciela nieruchomości. - To magiczne miejsce i rewelacyjnie położone. Do 2000 roku prowadziliśmy go sami, a w końcu wydzierżawiliśmy naszym pracownikom.

 

Początkowa cena wywoławcza za hotel wynosiła 1 mln 800 tys. zł. Dziś jest to już nieco mniej - 1 mln 700 tys. Taka oferta widnieje na jednym z portali dotyczących sprzedaży nieruchomości.

 

Hotel „Leśna” to kawał historii Szczytna. Swego czasu był najmodniejszym miejscem w naszym powiecie, a nawet województwie. Był to pierwszy hotel w Szczytnie. Odbywały się tu dansingi, potańcówki, było mnóstwo gości, obiady, kolacje, dyskoteki. Miejsce to tętniło życiem i w dzień, i w nocy. Gośćmi byli często znani politycy, na przykład Włodzimierz Cimoszewicz. W 1994 roku odbył się tu też zjazd ambasadorów. Miejscem, lasem, zielenią, położeniem naszego hotelu zachwycony był ambasador Japonii. To tam nocowała na przykład Maryla Rodowicz, czy Trubadurzy....


Reklama

 

Czas niestety nie jest łaskawy dla tego obiektu. Od lat stoi pusty i nieuchronnie idzie w ślady innych atrakcyjnych obiektów, które niszczeją.

 

- Aż trudno w to uwierzyć, że Szczytno, mając taki potencjał zabytkowy, pozwala, aby te perełki zamieniały się w ruiny – mówi nam Czytelnik, który poinformował nas o tym, że właściciele złożyli do miasta pismo z prośbą o rozwiązanie umowy dzierżawy na teren i budynki przyległe do głównego budynku hotelu. - Przykro na to wszystko się patrzy.

 

Te informacje potwierdził „Tygodnikowi Szczytno” burmistrz Krzysztof Mańkowski.

 

- Właściciele Leśnej już parokrotnie składali taki wniosek, potem go wycofywali, ale rzeczywiście, teraz wpłynął do nas chyba na poważnie – przyznaje burmistrz.

 

Budynek główny hotelu ma ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Zajmuje działkę o powierzchni 938 m kwadratowych. Reszta gruntów i budynki to dzierżawa od miasta. Są to trzy budynki o łącznej powierzchni 548 m2, a grunty to 20 000 m2. Łącznie jest tam w tej chwili 75 miejsc noclegowych, sala konferencyjna, bungalow z pokojami do wyjęcia, domek myśliwski, w którym też można nocować, restauracja, klub nocny... Co stanie z tym terenem i budynkami?

Reklama

 

Na to pytanie na razie nikt nie potrafił nam odpowiedzieć.

 

Hotel Leśna znany dawniej jako Schützenhaus, został wybudowany w roku 1931 pośród Lasu Miejskiego. Pomysłodawcą jego budowy był ówczesny burmistrz Ernest Mey, który wiele dobrego zrobił dla Szczytna. W roku 1938, pod rządami burmistrza Bruno Armgarda, hotel został rozbudowany i na nowo urządzony. Niestety, w czasie II wojny światowej budynek został całkowicie zniszczony. Udało się go odbudować i rozbudować. W obecnym kształcie obiekt funkcjonuje pod nazwą Hotel „Leśna” i należy do niemieckiego biznesmena z Harsewinkel w Niemczech.Komentarze do artykułu

Alex

Leśna idzie równią pochyla jak całe miasto, wystarczy spojrzeć kto miastem rządzi, ich osiągnięcia życiowe i zawodowe.

Nobody

https://geoportal360.pl/map/#l:53.5599,21.0322,17;p:MjgxNzAxXzEuMDAwNi43Ni8x

Nobody

Te trzy budynki o łącznej powierzchni 548 m2 i grunty wokół hotelu o pow. 20 000 m2 kupię od miasta, a resztę wsadźcie sobie gdzieś.

Mieszko

Kolejny po hamakach sukces Burmistrza Mańkowskiego. Czekamy na wieżę ciśnień obiecaną w wyborach

Tomi

Proponuję otworzyć muzeum libacji mazurskiej! Tylko historia nam w szczytnie została.

do Wybory

Miasto nie może prowadzić działalności, to tak dla informacji żeby trochę umysł oświetlić.

Do wyborow

Co prawda to prawda jedyne co się poprawia w mieście to sytuacja finansowa radnych gdzie radny Łachacz jest tego najlepszym przykładem. Obserwując tą całą miejską politykę nasówa mi się pytanie,,czym pan Tomasz Ł może się pochwalić po 12 latach pracy w radzie miasta co zrobił, jak również czego nie zrobił. Czy moralne jest pobieranie tak wysokiego wynagrodzenia za tak niewiele.....?\"

Kiciuś

Hotel na działce 9arów to na prawdę świetny żart. Sam budynek w tym kształcie jest wart mniej niż cegła użyta do budowy. Mam nadzieję że nie pójdą w ruch łapówki i Miasto Szczytno nie będzie kupcem tej nieruchomości za \"miliony\"

Wybory

Jaki pomysł na biznes może mieć burmistrz wuefista i przewodniczący rady miejskiej nauczyciel? Jak na załączonym obrazku jeśli ludzie w wyborach będą głosować na ludzi tego pokroju bez dorobku życiowego i doświadczenia biznesowego żyjący na państwowym wikcie z wypłatą od 10 każdego miesiąca wszędzie będzie syf i wszystko będzie się rozpadać .

Pan.M

A czemu redaktor wymieniając sławnych gości tego hotelu zapomniał o pewnym Austryjackim malarzu nie jaki Adolf Hitler. Są nawet fotki z tego pobytu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • W drodze do marzeń. Przyszła mieszkanka Rudki walczy o sukces na Mistrzostwach Europy we Fryzjerstwie
  Żenujące. Pani fryzjerka buduje się w Rudce a wiadomo że trzeba mieć pieniądze aby kupić tam działkę....mąż jedzie do Holandii i za jedną tygodniówkę może bez problemu swoje małżonce wysłać 500 euro na bilet do Finlandii... każdy z nas ma marzenia i spełnia je nie licząc na zrzutki czy składki...czy Pani fryzjerka będzie potem dającym jej swoje pieniądze robiła fryzury za darmo? W Szczytnie ludzie składają się na chore dzieci ,pieką ciasta i dają je na licytację a tu kobieta w siłę wieku ,mąż w sile wieku ,oboje mają fach w ręku i proszą o datki? Pani fryzjerka za jeden zabieg na włosach może skasować 400 zł i kobiety które chodzą po salonach fryzjerskich na zabiegi laminacji,saunę czy inne podobne tyle płacą... niektórzy ,a nawet sporo ma marzenie żeby starczyło im na życie od 1-go do 1-go....

  Iga


  2023-09-28 20:19:36
 • Były dziennikarz TVP: idźcie na wybory! Rozmowa z Maciejem Wróblem
  To tzw ślizgacze już wszędzie był.

  Artur Ansjon


  2023-09-28 17:46:40
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Marian, przyszła jesień czas na wykopki. Przestań zajmować się sprawami o których nie masz pojęcia. Środki z dofinansowania biorą się z programów jakie są dostępne, a więc jeżeli jest program na remont czy modernizację to nie wybudujesz z nich nowego budynku. Można nie brać pieniędzy na remont i czekać tak jak proponujesz na programy związane z budową nowych budynków i to nie mieszkalnych ale takich programów chyba nawet nie było więc nie byłoby nigdy budynku dla seniorów. Bierze się to co można, a to co by się chciało nie zawsze jest dostępne. Przypominam że część bezradnych radnych niedawno chciało remontować ten obiekt ze swoich tzn. miejskich funduszy. Dobrze że do tego nie doszło.

  ja


  2023-09-28 07:16:28
 • Wojenka o działki nad Marksobami
  Najpiękniejsze jest to, że \"Letnicy\" sami wykupili działki (w Marksewie) w taki sposób, że do jeziora tam praktycznie nie dojdziesz, a protestują, że sprzedaż jednej \"małej\" działeczki \"zabierze\" dostęp do jeziora - dla mnie czysta hipokryzja (w myśl zasady \"ja mam, a Tobie nie dam\" - patrz nie pozwolę, buhahahaha) Skądinąd Pan Wójt musi mieć środki na inwestycje, więc ... sprzedaje nieruchomości. Co w tym dziwnego? ... No fakt, dziwne jest jednak to, że w miejscu gdzie leży \"kość niezgody\" nie sprzedano działki już jakieś 40 lat. No, a jeszcze ciekawsze jest to, że np. do innej wioski wodociąg doprowadzony był np. za środki \"pozyskane w ramach programu\" i dofinansowanie było np. 90%\", a w Marksewie woda jest/będzie za środki \"samej wioski\" (tu nie trzeba się wysilić, żeby podanie napisać, coby dostać dofinansowanie, itp., tu można zwyczajnie sprzedać, patrz dofinansowanie 0,00%, buahahahahaha) - czysta ekonomia, buahahahaha. Swoją drogą prawie 500 zł za metr kwadratowy to prawie jak na Manhattanie. Kończąc, trzeba powiedzieć jasno, chcieliście mieć wodę w Marksewie, to macie wodę, ale do \"wody\" nie dojdziecie.

  Wyborca z wyboru


  2023-09-28 04:46:40
 • „Bitwa o remizy” – rząd sfinansuje modernizację remiz strażackich. Najważniejsze kryterium? Frekwencja w nadchodzących wyborach
  I tak wam rozdawnictwo naszych pieniędzy, podła zmino nic nie pomoże, mamy was już serdecznie dosyć!!!!!

  Polak


  2023-09-27 19:02:36
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  To może Burmistrz Mańkowski pochwali się co konkretnie robił aby pozyskać środki? Ten człowiek tylko dużo gada a nic nie robi. Szkoda tylko że seniorzy jak pokazuje doświadczenie są tak łatwowierni i wierzą jemu oraz tym dziwnym radnym. Kolejna fatalna decyzja tego całego grona. Zamiast postawić od podstaw nowy parterowy budyneczek dla seniorów i innych organizacji będą klecić starą ruderę!!! Czy nikt w tym mieście nie potrafi logicznie myśleć!!! Tragedia!

  marian


  2023-09-27 13:53:49
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Ale sukces straży Rybackiej że aż trzeba w prasie się tym pochwalić. Dziadka \"wielkiego przestępcę\" na rybach dorwali, który kilka rybek na obiad chciał złowić gdyż mizerna emerytura nażycie nie wystarczała. Wnioskuję by do prezydenta o ordery wystąpić!!!

  emryt


  2023-09-27 12:36:06
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Bandziora nie mogą złapać , ale dziadka z wędką to proszę bardzo aż artykuł powstał

  Ona


  2023-09-27 12:35:03
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Ucieszyła mnie bardzo ta wiadomość że może wreszcie coś się ruszy w tym zakresie. Jednocześnie dziwi mnie że mimo tylu prub pozyskania środków na w/w remont, nigdy nie było pieniędzy. Raptem przed samymi wyborami kasa się znalazła i to w pokaźnej kwocie (kiełbasa wyborcza), to może niech wybory będą co roku. Dziwny jest ten świat, jak śpiewał Czesław Niemen. Pozdrawiam.

  senior


  2023-09-27 10:46:14
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Zuchy! Dziadka złapać to jest sztuka...

  wolf


  2023-09-27 08:33:51

Reklama