Sobota, 22 Czerwiec
Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza -

Reklama


Reklama

Łączą dekanaty, jest nowy dziekan. Zmiany w Kościele


Dekanaty Pasym i Szczytno zostały właśnie połączone. Parafia w Gromie może stać się filią parafii w Pasymiu. Zbiegło się to z wyborami nowego dziekana. Został nim, na kolejną kadencję, ksiądz Andrzej Wysocki. W tajnym głosowaniu pokonał księdza Andrzeja Adamczyka. Zaledwie o... jeden głos. Oficjalną decyzję kuria w tej sprawie ogłosiła w piątek.


  • Data:

Wybory nowego dziekana odbyły się w czwartek, 22 września. Zarządził je arcybiskup. Kadencja dziekana trwa 5 lat. Wybory zbiegły się z decyzją o połączeniu dekanatów Pasym i Szczytno.

 

- Reorganizacja była potrzebna, aby lepiej skoordynować działania parafii – wyjaśnia ksiądz dziekan Andrzej Wysocki. - Tak to tłumaczył nam ksiądz arcybiskup. Jego zadnim dekanatów było po prostu zbyt wiele. Ksiądz arcybiskup wydał taki dekret i mieliśmy rok, aby się do tego przygotować.

 

Łączenie dekanatów i parafii to też efekt coraz mniejszej liczby księży. Sami duchowni mówią o tym coraz głośniej. W tym roku do seminarium duchownego w Olsztynie przyjęto tylko jednego kandydata na księdza. Na wszystkich latach jest ich zaledwie 12. A olsztyńskie seminarium może kształcić jednocześnie nawet 120 przyszłych duchownych.

 

Decyzją arcybiskupa w tym roku łączą się dekanaty Szczytno i Pasym. W ramach tej reorganizacji dziekanowi ze Szczytna „podległe” będą też parafie z Pasymia, Jedwabna, Gromu, Dźwierzut i Targowa. Łącznie to 12 parafii, w których obecnie posługuje 22 księży, w tym proboszczów, wikariuszy i rezydentów.

 

Niewykluczone, że to nie koniec zmian. Bo wszystko wskazuje na to, że parafia w Gromie może stać się filią parafii w Pasymiu, co oznacza, że nie będzie tam na stałe ani proboszcza, ani wikarego. Ksiądz dojeżdżałby z Pasymia.


Reklama

 

- Ale w ty konkretnym przypadku decyzja jeszcze nie zapadła – dodaje ksiądz dziekan Wysocki. - Choć myślę, że patrząc na obecną tendencję, liczbę księży, to będziemy szli w kierunku kościoła macierzystego i kościołów filialnych. Niestety.

 

Na razie wolny od zmian jest dekanat Rozogi. Pozostaje odrębny.

 

W wyborach na dziekana dekanatu Szczytno wzięło udział dwóch kandydatów – obecny dziekan ksiądz Andrzej Wysocki i nowy proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie ksiądz Andrzej Adamczyk. W tajnym głosowaniu wygrał ks. Andrzej Wysocki, na którego zagłosowało 11 duchownych. Na kandydaturę księdza Andrzeja Adamczyka oddano 10 głosów.

 

Wicedziekan ksiądz Piotr Jagiełka z Pasymia.

 

Podczas spotkania wybrano też wicedziekana, którym został ksiądz Piotr Jagiełka z Pasymia. Ojcem duchownym dekanatu został Mirosław Rudoman z parafii Chrystusa Króla w Szczytnie.

 

Reklama

Ojciec  duchowny ks. Mirosław Rudoman z parafii Chrystusa Króla w Szczytnie.

 

Oficjalne wyniki wyborów zostały ogłoszone w piątek przez arcybiskupa. Nowi dziekani odebrali też dekrety.

 

Dziekan, ks. Andrzej Wysocki.

 

Ksiądz Andrzej Wysocki kapłanem jest od 1985 roku. Jego pierwszą parafią była parafia w Elblągu pw. Świętego Wojciecha. Potem trafił do Szczytna.

 

- Jestem tu od 32 lat – mówi. - Budowałem od początku kościół Świętego Krzyża, plebanię. Co było najtrudniejsze w pierwszej kadencji mojego dziekanowania? Starałem się zintegrować środowiskowo duchownych. Jakichś szczególnie trudnych spraw nie było. Nasi księża są zdyscyplinowani – dodaje z uśmiechem. - Rola dziekana to bardziej taka rola administratora. Dużo papierkowych działań.Komentarze do artykułu

Śmieszek

\"Na razie wolny od zmian jest dekanat Rozogi. Pozostaje odrębny\" - z Kurpiami nikt nie zadrze, nawet Święty Piotr.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama