W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbywał się wyjątkowa ciekawa konferencja. Dotyczyła kulis pracy tak zwanego policyjnego Archiwum X, które specjalizuje się w demaskowaniu sprawców przestępstw, którzy nawet przez kilkadziesiąt lat unikali odpowiedzialności za swoje zbrodnie. Taką sprawą z naszego podwórka było na przykład wykrycie morderstwa mieszkańca Kadzidła, którego ciało znaleziono w jeziorze Świętajno w Okolicy Racibora w 2008 roku. Przez 14 lat śledczym nie udało się wykryć sprawcy tego morderstwa. W końcu zajęli się nią policjanci z Archiwum X.
Dzięki ich działaniom udało się zatrzymać 41-letniego mieszkańca Kadzidła, który dokonał tego mordu. Na terenie powiatu szczycieńskiego zostały zatem jeszcze do rozwikłania dwie zbrodnie, których sprawców wciąż nie wykryto. 3 sierpnia 1996 roku w Rekownicy (gmina Jedwabno) zabito kołkiem 22-letnią studentkę. A w nocy z 7 na 8 kwietnia w Połomi (gmina Świętajno) 51-letniej kobiecie podcięto gardło.
Instytut Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, we współpracy z Biurem Kryminalnym Komendy Głównej Policji, zorganizował konferencję naukową pn. „Kulisy Archiwum X - przestępstwa niewykryte w polskiej kryminalistyce”. Patronat honorowy nad konferencją objął Komendant Główny Policji.
Konferencję otworzyła insp. dr hab. Iwona Klonowska Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Pani Komendant-Rektor przywitała wszystkich uczestników oraz podziękowała Komendantowi Głównemu Policji gen. insp. dr. Jarosławowi Szymczykowi za objęcie konferencji patronatem honorowym. Następnie głos zabrał nadinsp. Paweł Dobrodziej, Zastępca Komendanta Głównego Policji, który podziękował za zaproszenie i wyraził nadzieję, że uzyskana podczas konferencji wiedza podniesie dotychczasowe doświadczenia i kompetencje uczestników wydarzenia. Uczestników konferencji przywitał również insp. Grzegorz Napiórkowski, Dyrektor Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, współorganizator spotkania.

Następnie ponownie głos zabrała Pani Komendant-Rektor, która w kilku zdaniach odniosła się do tematyki dzisiejszej konferencji. Insp. dr hab. Iwona Klonowska w swoim wystąpieniu przypomniała genezę powstania pierwszego zespołu do spraw przestępstw niewykrytych, które działają obecnie we wszystkich komendach wojewódzkich Policji. Pierwsza taka komórka w strukturach formacji została utworzona w 2004 r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie po bezprecedensowej w historii polskiej kryminalistyki sprawie odnalezienia w styczniu 1999 r. w Wiśle ludzkiej skóry. Dalej Pani Komendant-Rektor omówiła wydany w grudniu 2017 r. numer specjalny miesięcznika „Policja 997” pn. „Archiwum X”, który w całości został poświęcony problematyce polskich przestępstw nierozwiązanych. Z uwagi na ilość zebranego materiału i złożoność zagadnienia było to pierwsze w historii i jedyne do tej pory ponad stustronicowe wydanie podwójne numeru specjalnego.
Wśród gości honorowych i prelegentów znaleźli się m.in.: dr hab. Dariusz Zuba, prof. IES - Dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie, prof. dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki – Prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, prof. dr hab. dr h.c. Emil W. Pływaczewski - Profesor Katedry Prawa Karnego i Kryminologii Uniwersytetu w Białymstoku, insp. dr Krzysztof Borkowski – p.o. Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.
„Każdy przestępca pozostawia ślad”, to z jednej strony utarte stwierdzenie, ale też inspiracja do działania specjalistów od przestępstw niewykrytych. Analiza spraw z tak zwanego Archiwum X jest pracochłonna, trudna i kosztowna, ale z drugiej strony świeże, nowatorskie spojrzenie zespołów specjalistów oraz dostęp do coraz dokładniejszych metod analitycznych we współczesnej kryminalistyce pozwalają liczyć na wykrycie sprawców dotychczas niewyjaśnionych przestępstw.
Efekty powtórnych analiz wybranych elementów materiału dowodowego przy użyciu najnowszych zdobyczy techniki kryminalistycznej potrafią zaskoczyć nie tylko prowadzących postępowanie, ale również samych biegłych. Pomimo konieczności wytężonej pracy i poniesieniu znacznych kosztów, związanych ze zbadaniem setek jak do tej pory nieprzebadanych śladów, daje wymierne efekty. Zatrzymanie i skazanie prawomocnym wyrokiem unikającego przez lata kary sprawcy daje wyraźny sygnał: nieuchronności odpowiedzialności za popełnione czyny i poczucie sprawiedliwości zarówno wśród najbliższych ofiary jak i ogółu społeczeństwa.
Podczas konferencji poruszono i omówiono m.in. tematykę przestępstw niewykrytych, narzędzi wspomagających, rozwoju nowoczesnych narzędzi w kryminalistyce oraz rolę biegłych z zakresu kryminalistyki w procesie wykonawczym.
Wśród uczestników konferencji znaleźli się przedstawiciele: administracji publicznej, ośrodków naukowych, Instytutu Ekspertyz Sądowych, Komendy Głównej Policji, Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, komend wojewódzkich Policji, Komendy Stołecznej Policji oraz szkół Policji.
Podsumowując konferencję Pani Komendant-Rektor podziękowała członkom komitetu naukowego, organizacyjnego oraz prelegentom za ciekawe i wartościowe tematy. Wyraziła także nadzieję na dalszą współpracę i życzyła wielu sukcesów naukowych i zawodowych.
Źródło tekst i foto: wspol.edu.pl
A kto ten Wilczek, że aż taki artykuł o niej m piszą?
Rafał
2026-06-17 16:58:24
Ten człowiek ma zdolności do likwidacji i zamykania
Bodzio
2026-06-17 09:21:02
Te Spaliny sławne ze złej strony . Wczesniej pedofila złapali , teraz 3, 8 promyka. Szofer
konrado
2026-06-16 22:12:28
Uuuu to w restauracji grota pewnie szambo wybija że zmywarki
Mieszkaniec
2026-06-16 21:22:40
Dzień dobry Państwu. No wreszcie ktoś odważył się powiedzieć to głośno! Pani Radna Malwina Prusińska słusznie „męczy” odpowiednie osoby o temat Dworca PKS, bo — nie oszukujmy się — ten plac wygląda tak, jakby czas zatrzymał się tam w 1981 roku i od tamtej pory nikt nie miał odwagi tam zajrzeć. Wstyd to mało powiedziane. Nie wiem, czy Pan Michał Trusewicz faktycznie był na tym dworcu osobiście, czy tylko widział go na zdjęciu z satelity, ale skoro już rozmawiamy o transporcie, to mam kilka pytań, które aż proszą się o odpowiedź. Może jakaś kompetentna osoba z ratusza pochyli się nad tym postem — choćby na tyle, żeby nie dostać skurczu pleców. Do rzeczy: 1) Kto wydał pozwolenie dla przewoźników EGER, IKEA i całej reszty floty kosmicznej na parkowanie na parkingu przy Andresa/Lipperta? Bo wygląda to jak prywatny terminal lotniczy, tylko bez samolotów. 2) Czy właściciele tych pojazdów płacą za parkowanie? Pytam, bo parking wygląda jak powierzchnia Marsa po gradobiciu — kratery, jeziora po deszczu i dekoracje w postaci pustych butelek. NASA mogłaby tam kręcić dokument o terraformacji. 3) Dlaczego te autobusy jeżdżą przez Lipperta? Mieszkańcy mają tam survival na co dzień, a przejście przez ulicę to jak gra w „Froggera” na poziomie hard. 4) Co z autami lokalnego zbieracza skarbów? Pan został przegoniony spod Starostwa, więc przeniósł się na parking i dalej parkuje swoje rydwany pełne… powiedzmy: „kolekcji”. Czy naprawdę nie ma sposobu, żeby zakończyć tę epopeję? 5) Czy Straż Miejska lub Policja może tu zareagować? W końcu to centrum miasta, a nie strefa wolnego handlu i dowolnego parkowania. 6) I na koniec — hit sezonu. Pseudo‑przystanek na Pasymskiej, vis‑à‑vis Biedronki, na drodze krajowej 53. Autobusy zatrzymują się na jezdni, zatoki brak, linie ciągłe jak mur chiński — wyminąć się nie da, więc rano korek jak w Warszawie, tylko bez metra. Zgodnie z przepisami decyzję o lokalizacji przystanku wydaje zarządca drogi, czyli GDDKiA (albo miasto, jeśli ma zgodę). No i pytanie: kto uznał, że to dobre miejsce? Bo wygląda to jak żart, tylko nikt się nie śmieje.
MilczącyMyśliciel
2026-06-16 14:58:26
Brawo, Kaiser Wilhelm II lubi to!
Klasyk
2026-06-16 14:27:07
Na kolejowej mapie Warmii i Mazur właśnie dzieje się coś, czego mieszkańcy Wielbarka nie widzieli od ponad trzech dekad. Po 34 latach pociągi Intercity znów zatrzymają się w ich miejscowości. - Gwoli sprostowania - spółka PKP IC powstała w 2001 r, więc Wielbark nie mógł czekać na jej pociągi 34 lata
wolf
2026-06-16 11:08:10
gratuluję szczycieńskiej policji brawurowej akcji, teraz czuję się bezpieczniej
20 porcji dilerskich
2026-06-16 10:11:23
Podoba mi się zaproszę żonę na wycieczkę .
Franek66
2026-06-15 07:49:34
Tak to jest, jak brzegi zabudowane. Jezioro ok, ale bylam raz i nigdy więcej.
Gabi
2026-06-14 19:30:23