Michał Haratyk okazał się lepszy od Konrada Bukowieckiego w pierwszym mityngu pchnięcia kulą 4Move Jurand Cup. Impreza odbyła się w Szczytnie i tak naprawdę to właśnie nasze miasto wygrało te zawody.
Takiego wydarzenia sportowego nie było jeszcze w Szczytnie. Dzięki Mityngowi 4Move Jurand Cup po raz pierwszy w naszym mieście można było zobaczyć, jak na żywo pcha kulą nasz olimpijczyk, mistrz Europy Konrad Bukowiecki. Wraz z nim do Szczytna przyjechało siedmiu innych najlepszych kulomiotów Europy, z aktualnym mistrzem Starego Kontynentu Michałem Haratykiem. W zawodach wziął też udział junior ze Szczytna Karol Kijewski.
Nawet wieża ratuszowa przy najlepszych kulomiotach Europy wydawała się jakaś mała. Na zdjęciu Konrad Bukowiecki.
Tłumy oglądały kulomiotów
Impreza przyciągnęła tłumy. I z tego powodu zadowolony był nasz mistrz, mieszkaniec Szczytna – Konrad Bukowiecki.
- Spełniło się właśnie takie małe moje marzenie – śmieje się w rozmowie z dziennikarzem „Tygodnika Szczytno” Konrad, który w ostatnich tygodniach zdobył dwa ważne złote medale, najpierw na uniwersjadzie w Neapolu, a następnie na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Szwecji. - Bardzo zależało mi, aby takie zawody odbyły się w moim rodzinnym mieście. Nie spodziewałem się tak fajnej atmosfery i tylu kibiców. Bardzo fajnie się tu startowało.
Najmłodszy uczestnik rywalizacji, mieszkaniec Szczytna Karol Kijewski.
Rywalizują, ale się przyjaźnią
W podobnym tonie wypowiadał się Michał Haratyk, aktualny mistrz Europy.
Michał Haratyk, aktualny Mistrz Europy.
- Takie małe miasteczka mają swoją magię – mówi. - Bardzo lubię uczestniczyć w takich zawodach. Dziś byłem lepszy ja, ale wiem, że kibice trzymali kciuki za Konrada. Prywatnie przyjaźnimy się, ale podczas zawodów uczciwie rywalizujemy. Szczytno to fajne miasteczko. Widać, że ludzie żyją tu sportem, bo rozpoznawali mnie na ulicy, rozdałem też kilka autografów.
Oprócz Bukowieckiego i Haratyka w zawodach wzięli udział też: Jakub Szyszkowski, Rafał Kownatke, Andrzej Naszko, Sebastian Łukszo i Andrzej Gudro.
Sebastian Łukszo.
Konkurs miał wprawdzie towarzyski charakter, ale zawodnicy potraktowali rywalizacje bardzo serio, o czym świadczą światowe wyniki. Zwyciężył Michał Haratyk – 21.38 m, drugi był Konrad Bukowiecki – 20.95 m, a trzeci Jakub Szyszkowski – 19.50 m.
Andrzej Naszko.
Gwardziści gonią czołówkę
Miłą niespodziankę sprawił zawodnik miejscowej Gwardii Andrzej Naszko, który ustanowił rekord życiowy – 19.33 m. Sebastian Łukszo (Gwardia) osiągnął 18.64, a najmłodszy w stawce Karol Kijewski (Gwardia) - 14.14 i jest to najlepszy wynik w kraju w jego roczniku.
Plac pod zawody przygotowywano pod czujnym okiem trenera Ireneusza Bukowieckiego.
- Cieszę się, że kibice ze Szczytna mieli w końcu okazję zobaczyć gwiazdy polskiej lekkoatletyki na żywo – mówi Ireneusz Bukowiecki, trener i mieszkaniec Szczytna. - Dzięki dobrej współpracy z panem burmistrzem Mańkowskim mam nadzieję, że ten mityng zagości w naszym mieście na stałe. Ale muszę dodać, że takie rzeczy, niestety, kosztują. Bez pieniędzy i wsparcia sponsorów nie da się tego zorganizować. Zawody były certyfikowane przez Polski Związek Lekkoatletyki, a wyniki uznawane na świecie. Sędziowie, obsługa, ci ludzie nie mogę pracować przecież za darmo.
Uważam, że to zły pomysł z kilku powodów. Turbiny wiatrowe mogą zaszkodzić lokalnym zwierzętom, szczególnie ptakom. Hałas z turbin może również zakłócać życie dzikich zwierząt i wpływać na zdrowie mieszkańców. Koszt budowy farmy wiatrowej jest ogromny, a nie jest jasne, kto pokryje te wydatki. Miasto może otrzymywać pieniądze z farmy, ale koszty inwestycji i utrzymania mogą przewyższać korzyści finansowe. Żywotność turbin wynosi około 20-25 lat, a łopaty wirników, które są trudne do przetworzenia, muszą być wymieniane co 10-15 lat, co generuje dodatkowe koszty. Budowa farmy wiatrowej wiąże się z dużą ingerencją w naturalne środowisko, w tym wycinką drzew i zmianą krajobrazu. Proces produkcji i instalacji turbin wiatrowych generuje również emisje CO2, co może negatywnie wpływać na środowisko. Energia wiatrowa jest jedną z najdroższych form energii odnawialnej, a koszt budowy instalacji wiatrowych w Polsce wynosi od 5 do 7 milionów złotych za 1 MW. Po 30 latach, kiedy turbina już nie nadaje się do użytku, właściciel gruntu zostaje z problemem sam. Jak można zauważyć u naszych sąsiadów, firmy odpowiedzialne za farmy wiatrowe często przestają istnieć po 30 latach, pozostawiając właścicieli gruntów z problemem utylizacji turbin. A jak ktoś nie daje wiary w to, co mówię, to proszę kliknąć w link poniżej. Jest tam wykład profesora Bartoszewicza, proszę obejrzeć do końca i samemu wyciągnąć wnioski. I teraz proszę się zastanowić, co po 30 latach zostawiamy dla swoich dzieci... https://www.facebook.com/wolna.brama.morawska/videos/941672928092394/ Jak link nie diala, to prosze skopiowac i wkleic w Goole.
Mariusz
2025-05-09 09:37:38
Odciąć prąd, niech przy lampach naftowych siedzą, wtedy będzie ekologicznie!!!!!!!
Jan
2025-05-08 11:31:47
Szkoda że wójt nie był taki bystry w działalności stowarzyszenia \"Helper\".
kozaostra
2025-05-08 06:28:24
W dziesiątkę Kozaostra, świetnie to napisałeś. W całym tym gronie, tzw. polskich kandydatów, jest tylko jeden Polak, i na niego właśnie zagłosuję. Zapewne wówczas \"rządzący wspólnie z miłościwie nam panująca UE, zorganizuje nam wariant Rumuński, ale już będzie po ptakach, jak w Rumunii. Szczęść Boże.
Polak
2025-05-07 21:18:42
a może wybieg dla kotów ?
goofi
2025-05-07 20:52:39
musze kupic bilety na koncerty na plazy czy na wejscie w ktorakolwiek ze stref?
MatiS
2025-05-07 20:42:53
a może na łące przy drodze wylotowej na Rozogi więcej miejsca i za miastem hałas
zdysk
2025-05-07 08:34:48
Prawdziwy kandydat na prezydenta będzie straszony sądami i więzieniem. Bo tak będą się bali rządzący tego zwycięstwa jego. Tu jest Polska!
kozaostra
2025-05-07 07:46:28
Wybór na kryterium najniższej ceny? To jak ten amfiteatr wykonają?...
Jan
2025-05-07 04:58:06
Mam nadzieję że nie znajdą chętnego. Chcą nam zniszczyć taki fajny park. W sezonie ludzie robią sobie tam pikniki, ćwiczą no i co najważniejsze zabetonują kolejny teren zielony.
Stop amfiteatrowi
2025-05-06 21:31:01