Jeszcze do niedawna uważano, że kije trekkingowe przeznaczone są wyłącznie do uprawiania nordic walkingu. Obecnie nie budzi już zdziwienia korzystanie z profesjonalnych kijów podczas długich spacerów oraz wycieczek górskich. Czym kierować się podczas wyboru idealnego modelu? Na co warto zwrócić uwagę?
Dłuższe wyprawy w góry powinny zawsze być planowane przy wykorzystaniu dobrze dobranych kijów trekkingowych. Ich wykorzystanie podczas górskich i wymagających wędrówek znacząco poprawia komfort marszu a także wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa. Najważniejszym zadaniem kijów trekkingowych jest utrzymanie równowagi a także ochrona i odciążenie stawów oraz kolan.
Kije trekkingowe wykorzystywane podczas zejść stanowią niejako podporę, która zapewnia bezpieczeństwo, stanowią także doskonałą podporę która niejednokrotnie ochroni przed zamoczeniem obuwia czy wpadnięciem do wody.
Kije trekkingowe wykorzystywane zimą ułatwią sprawdzenie co kryje się pod śniegiem, latem z kolei zapobiegną ewentualnemu przewróceniu się do przodu, a na błotnistym terenie pomogą sprawić co znajduje się pod rozpulchnioną warstwą błota. Dobrej jakości kije trekkingowe będą służyły przez wiele sezonów a ciekawe modele można znaleźć na https://www.e-horyzont.pl/turystyka/turystyka-gorska/kije-trekkingowe-i-nordic-walking.html.
Podstawowym podziałem kijów trekkingowych jest rozróżnienie ich modeli w zależności od tego z ilu segmentów się składają. Ilość segmentów ma wpływ na rozmiar kijów po ich spakowaniu a także odpowiada za ich wytrzymałość. Z reguły wyróżnia się kije 2-, 3- oraz 4-segmentowe.
Kije 2-segmentowe jak sama nazwa wskazuje składają się z dwóch elementów i stanowią jedną z najprostszych dostępnych na rynku konstrukcji. Odznaczają się dużą stabilnością, jednak ich przenoszenie z miejsca na miejsce z uwagi na wymiary po złożeniu może być dość problematyczne.
Na sklepowych półkach dostępne są także kije 3-segmentowe idealne na długie wędrówki po górskich szlakach. Z kolei dla osób które na pierwszym miejscu stawiają wygodny transport sprzętu idealnym rozwiązaniem będą kije 4-segmentowe.
Wybierając idealne kije trekkingowe na długie spacery koniecznym jest zwrócenie uwagi na materiał z którego zostały wykonane. Większość kijów wykonywana jest z aluminium o różnym stopniu twardości. Materiał ten odznacza się dużą wytrzymałością (niełatwo go złamać) oraz niską wagą. Szukając kijów wykonanych z dobrej jakości stopów aluminium warto szukać oznaczeń AL6000 oraz AL7000 – im wyższa wartość, tym kije będą bardziej trwałe. Drugim materiałem przeznaczonym do produkcji kijów trekkingowych jest włókno węglowe (karbon) który jest bardzo lekki i sztywny, jednak mniej odporny na pęknięcia.
Kluczowe znaczenie dla sprzętu tego typu ma także system blokujący, który pozwala na regulację długości kijów i dopasowanie ich do wysokości użytkownika. Systemy z blokadą zewnętrzną będą łatwe w użytkowaniu oraz bardzo wytrzymałe. Łatwo je też kontrolować oraz konserwować, w przeciwieństwie do systemów blokujących wewnętrznych.
Wybierając kije trekkingowe należy zwrócić też uwagę na materiał z jakiego zostały wykonane rączki. Do polecanych zalicza się najczęściej rączki piankowe, które dobrze niwelują drgania i są dość wytrzymałe. Rączki gumowe są bardziej wytrzymałe jednak nie odprowadzą skutecznie wilgoci.
Kije trekkingowe należy wybierać kierując się własnymi upodobaniami, ważne jest jednak, aby zapewniały one wygodę oraz komfort. Będą skutecznie ułatwiały długie wędrówki, zapewniały bezpieczeństwo oraz chroniły przed uszkodzeniami i kontuzjami jakie mogą zdarzyć się podczas pokonywania górskich tras.
Prawda jest taka, wodociąg musi byc wzmocniony tak aby Natura Mazur - gigantyczny hotel ktory ma gigantyczne zapotrzebowanie na wode niezwlocznie przestał czerpac wode z jeziora na potrzeby biznesu. Ilosci wody które sa tam potrzebne na wszystkie baseny, jacuzzi, prysznice i kąpiele sa niepliczalne i czerpane z studni głębinowej zasilanej wodami jezior. Problem wysychania jeziora nie bez przyczyny nasilił sie wraz z pojawieniem sie tego hotelu. Zmiana klimatu oczywiscie odciska pietno ale przede wszystkim biznesy eksploatują jezioro w największej mierze. Najpierw potrzebny jest silny wodociag i obowiazkowe podlaczenie biznesów a potem domków letniskowych. Wtedy bedzie można narzucić obowiązek podlaczenia sie do wodociągu kazdego z mieszkańców. Bedzie to napewno pierwszy najwazniejszy krok w kierunku uratowania tego pieknego jeziora.
Agata Penell
2025-05-04 14:43:25
Pani Aniu, prawda wcześniej czy później wyjdzie. Firma upadnie, pan Greczycho zniknie, tak szybko jak się pojawił, a Wójt zostanie z ręką w nocniku razem z radnymi.Powodzenia
romek
2025-05-03 15:45:48
A nie można założyć zrzutki??
Tutejsza
2025-05-03 14:38:05
Było jeszcze hasło \"Program Partii programem narodu\". A czemu orkiestra \"lempkowska\" a nie \"lenpolowska\"?
Tutejsza
2025-05-03 14:36:31
Ciekawe, ktoś na ten barak w centrum wydał pozwolenie. A może to budynek tymczasowy?
Gość
2025-05-03 12:59:05
Ale nic nuda, nawet zwykłej potancowki miejskiej nie ma
Boluś
2025-05-03 12:52:14
Było Niech się święci 1-Maja
Gabi
2025-05-03 12:52:00
Budynek siedziby burmistrza Miasta szczytno oraz powiatu szczycieńskiego: instytucja w której w dużej mierze brak należytej kultury osobistej oraz niezależności politycznej. Niestety, ale od pewnego czasu jest to nagminnie zauważalne i nie ma tej Polski uśmiechniętej i czysto krystalicznej mowy. Zastanawiam się tylko jak długo burmistrz będzie jeszcze pudrował stołek na tym urzędzie. Lycka do med allt, vi ses!
Podróżnik
2025-05-03 11:56:43
Co za chore prawo. Człowiek na swojej działce za swoje pieniądze powinien mieć prawo budować co mu się podoba. Powodzenia Panie Krzysztofie
Marek M
2025-05-03 09:55:00
Czyli kierowca sam się zatrzymał skoro dachował.
No i ……
2025-05-03 07:25:53