Sobota, 28 Maj
Imieniny: Amandy, Jana, Juliana -

Reklama


Reklama

Komora hiperbaryczna już w Szczytnie. Komu pomoże? Jak działa? Sprawdź...


W Szczytnie pojawiła się pierwsza w powiecie komora hiperbaryczna. Można z niej skorzystać w Centrum Rehabilitacji przy ulicy Moniuszki 10. Kacper Stepokura, fizjoterapeuta i szef Centrum wytłumaczyły nam, jakie są zalety terapii hiperbarycznej. Kto powinien ją stosować? Co daje taki zabieg, ile trwa oraz jak często należy poddawać się terapii? Komora to idealne rozwiązanie w przypadku rehabilitacji pocovidowej, ale nie tylko...Kacper Stepokura, fizjoterapeuta, właściciel Centrum Rehabilitacji w Szczytnie.

 

Czy korzystał pan już osobiście z komory hiperbarycznej ?

 

Tak, miałem dwa zabiegi i przyznam, że jest to naprawdę rewelacyjne urządzenie. Mam krzywą przegrodę nosową więc naturalnie wdycham mniej tlenu. Po 45-minutowym zabiegu poczułem, że mój organizm złapał potężny oddech. Dotlenił się właściwie. Człowiek ma więcej energii, radość. Czuje się, że organizm jest zrelaksowany, odprężony i wypoczęty.

 

 

Takie doznania już po jednym zabiegu?

 

Dokładnie tak. Naprawdę czuć to już po jednej sesji.

Komora hiperbaryczna.

 

Czy to, że kupił pan taki urządzenie do swojego Centrum Rehabilitacji, to kwestia własnego doświadczenia, skorzystania z takiej formy terapii?

 

I tak, i nie. O zakupie komory hiperbarycznej bardziej zadecydowały opinie naszych pacjentów. Wielokrotnie podczas rozmów mówili, że korzystali z takich urządzeń w Gdańsku, Warszawie, czy w najbliższej lokalizacji w Olsztynie. Ale sam też musiałem to sprawdzić. I naprawdę działa to doskonale. Dlatego postanowiłem wzbogacić naszą ofertę o zabiegi w komorze hiperbarycznej.

 

Na czym polega sama terapia?

 

 

Komora hiperbaryczna to szczelne pomieszczenie skonstruowane na potrzeby terapii hiperbarycznej. Polega to na poddaniu pacjenta leczniczym właściwościom 100% tlenu pod dużym ciśnieniem atmosferycznym. Terapia hiperbaryczna znajduje wiele zastosowań nie tylko w medycynie. Założeniem takiej terapii jest wspomaganie naturalnych mechanizmów gojenia i procesów naprawczych. Terapię tlenem hiperbarycznym uznaje się za skuteczną metodę leczniczą lub wspomagającą leczenie wielu chorób dotyczących różnych układów. Jest ona najbardziej efektywnym sposobem dostarczania tlenu do wszystkich komórek ciała, ponieważ ciśnienie wyższe niż atmosferyczne ułatwia przenikanie tlenu przez fizjologiczne bariery tkanek. Dzięki temu może on być dostarczony tam, gdzie nie jest to możliwe w warunkach fizjologicznych i skutecznie nasyca tkanki tlenem. Korzystne działanie terapii hiperbarycznej obejmuje między innymi:

 

regenerację tkanek;

neowaskularyzację;

skurcz naczyń i zmniejszanie obrzęków;

proliferację fibroblastów;

hamowanie rozwoju bakterii beztlenowych;

zmniejszanie stanów zapalnych;

poprawę gojenia się ran.

Połączenie klasycznej terapii z leczeniem w komorze hiperbarycznej umożliwia pacjentowi sprawniejszy powrót do zdrowia i życiowej aktywności. Dodatkowo znacznie obniża koszty ponoszone z tytułu wielokrotnego powtarzania rutynowych procedur medycznych.

Tak wygląda wnętrze komory hiperbarycznej.

 

Jakie mogą być odczucia po pierwszym zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej?

 

Po jednym zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej odczucia nie są intensywne, aczkolwiek mogą być odczuwalne, co na własnej skórze sprawdziłem. Niektórzy od razu mogą dostać porządny zastrzyk energii, pacjenci wspominają, że czują się jak po solidnej kawie. Część osób może odczuć już po pierwszym zabiegu reakcję Łukasiewicza-Jarischa-Herxheimera (popularnie określaną jako „herx”). To reakcja organizmu na wydzielane toksyny. Może objawiać się bólem głowy i zmęczeniem. Jest to jednak chwilowy efekt. Najczęściej jednak po pojedynczym zabiegu nie odczuwa się żadnego efektu, dlatego też zalecana jest seria zabiegów.

 

Jakie są wskazania do hiperbarii tlenowej?

 

Głównymi wskazaniami do terapii hiperbarycznej są:

 

choroba dekompresyjna;

zatorowość powietrzna;

zatrucie tlenkiem węgla;

zator naczyń siatkówki;

owrzodzenia, odleżyny i oparzenia, głównie oparzenia termiczne;

martwicze zakażenia tkanek miękkich;

nagła głuchota idiopatyczna lub utrata słuchu po urazie akustycznym;

zakażenia ran pourazowych;

ropnie;

martwica kikuta po amputacji;

zespół stopy cukrzycowej;

urazy wielonarządowe.

 

Czy z takiej komory mogą korzystać tylko dorośli.

 

Ależ skąd! To terapia bezpieczna i skuteczna także dla dzieci. A – co bardzo ważne – komora jest tak skonstruowana, że podczas zabiegu wraz z dzieckiem może w niej przebywać także rodzic.

 

Czy komora pomaga też w walce z koronawirusem?

 

To idealne rozwiązanie w rehabilitacji pocovidowej. Wspomaga szybszy powrót do zdrowia, do pełni sił. Na więcej pytań chętnie odpowiem każdemu, kto będzie chciał skorzystać z komory. Zapraszam do Centrum Rehabilitacji.

Zapraszamy na zabieg tlenoterapii: oddychasz czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia, regeneracja i nasycenie organizmu tlenem, świetna terapia po chorobie Covid19, leczy migreny i depresje, spowalnia proces starzenia się skóry i narządów wewnętrznych, regeneracja organizmu sportowca po treningu, wspomaga leczenie nadwagi, otyłości i niepłodności...

 

 

Jaki jest koszt takiego zabiegu?

 

Koszt 45-minutowego zabiegu to około 100 zł.Komentarze do artykułu

Straciłam węch po cowid ,czy komora może pomóc w odzyskaniu ?

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama