Niedziela, 2 Październik
Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza -

Reklama


Reklama

Kolejny GS upada. Kończy się pewna era


Smutny prezent na 75 lat istnienia szykuje sobie Gmina Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Jedwabnie. W środę, 21 września odbyło się walne zebranie w sprawie likwidacji. Spółdzielnię dobiły drastyczne podwyżki cen ciepła oraz prądu. Pracę może stracić 19 osób.W tej chwili spółdzielnia zarządza dwoma skalpami w Jedwabnie oraz piekarnią. Łącznie zatrudnia 19 osób. Spółdzielnię Samopomoc Chłopską w Jedwabnie powołano w 1947 roku. Kiedyś prosperowała doskonale.


Reklama

 

Reklama

Swoje sklepiki miała niemal w każdej gminnej wsi. W latach 90. sklepy stopniowo przechodziły w prywatne ręce. Spółdzielnia musiała zmierzyć się też z rosnąca prywatną konkurencją.

 

- Od lat balansowaliśmy na granicy opłacalności – mówi Ryszard Dunajski, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia pracy zawodowej, prezesem GS Jedwabno jest 32 lata. Na niewielki rynek gminy Jedwabno, który liczy około 3500 mieszkańców (samo Jedwabno około 1000) wpuszczono wielkie sicie sprzedażowe Stokrotkę, Żabkę, w budowie jest Dino. - Trudno z takim kapitałem rywalizować – komentuje prezes Dunajski. - Ale dotychczas jakoś dawaliśmy radę. Dobiły nas podwyżki opłat za ciepło, wzrosły o 450 procent i szykujące się podwyżki cen energii. Tona węgla kosztuje dziś 3500 zł. W przeliczeniu na kilogramy węgiel jest droższy niż mąka do naszej piekarni. Poza tym brakuje fachowców do pracy w piekarni. To też ogromny problem – dodaje. - Balansowanie na granicy opłacalności mija się z sensem.

 

W środę, 21 września odbyło się walne zebranie członków spółdzielni. To tam zapadła decyzja, czy Spółdzielnię postawić w stan likwidacji.

 

Co z pracownikami? 3 osoby są już na emeryturze, dwie kolejne wejdą w wiek przedemerytalny. Pozostałe osoby są dużo młodsze. Prezes Dunajski liczy, że znajdą one prace w innych punktach handlowych znajdujących się na terenie Jedwabna.

 

Likwidacją GS w Jedwabnie zmartwiony jest wójt Sławomir Ambroziak.

 

- Co prawda gmina nie jest udziałowcem spółdzielni, ale niedobrze, że takie firmy, z tak ogromną tradycją znikają z naszego rynku - mówi. - Przez lata GS budował lokalny rynek handlu w naszej gminie. Ma piekarnię ze znakomitym chlebem, który cieszy się ogromną popularnością. Decyzja GS to bardzo smutna informacja.

 

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno".Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do Marian, mam w doopie do czego był wykorzystywany, istotne jest to, że węgiel brunatny jest mniej kaloryczną alternatywą węgla kamiennego. W obliczu całkowitego zatrzymania elektrowni, czy ciepłowni, należy wykorzystać, wszystko, co jest dostępne. Ty oczywiście ramach solidarności z byłą Ukrainą, możesz sobie zamarznąć, ale ja nie zamierzam. \"Tani węgiel tuż przy granicy z Polską.\" - https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-kryzys-energetyczny/aktualnosci/news-tani-wegiel-tuz-przy-granicy-z-polska-jak-to-mozliwe,nId,6301659


  2022-09-30 14:25:56
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Oprócz wkładu własnego na poziomie 60 tys wnioskodawca będzie musiał wpłacił z góry czynsz za cały rok czyli ponad 10 tys. Razem 70 tys na start. Dojście do własności po około 45 latach. Czytajcie uważnie warunki .

  Ciekawostka


  2022-09-30 12:42:13
 • Szczycieński szpital z nowym oddziałem ratunkowym (zdjęcia)
  Słuszna uwaga. Ale sądzę, że otwarty obiekt zapewne ma służyć jedynie katolikom.

  do XYZ


  2022-09-30 11:12:36
 • Zamek Krzyżacki w Szczytnie z nagrodą „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” (zdjęcia, wideo)
  maniek znowu spija śmietankę po poprzednikach , którzy to rozpoczeli

  Zdzysk


  2022-09-30 08:45:47
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do anonima - węgiel brunatny wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, do produkcji paliw płynnych i gazowych czy do produkcji nawozów. Gratuluję znajomości tematu węgla :)

  marian


  2022-09-30 07:46:27
 • ŻYĆ PEŁNIĄ ŻYCIA – Leszek Mierzejewski i moje Szczytno z tygodnia na tydzień
  Dziękuję za to wspomnienie i opowiedzenie o historii jak to było po wojnie. Mało osób o tym wie ilu ludzi(szabrowników) wywoziło ze Szczytna i okolic co się dało.

  Iga


  2022-09-29 20:03:15
 • Będzie przebudowa drogi Szczytno- Olsztyn
  Oby się udało i wyprawa do Olsztyna była normalnym wyjazdem, a nie drogą wśród krzyży.

  Gabi


  2022-09-29 18:51:13
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Przecież to Morawiecki zapewnił nam takie ceny energii, rezygnując z tanich ruskich surowców, przecież taki właśnie był plan, a \"podmioty\" do niego apelują!!!???... wam naprawdę na mózgi padło? W Czechach jest tani węgiel brunatny, APELUJĘ do podmiotów, by ruszyły dupę i go przywiozły...nie tylko mieszkańcom, ale i elektrowniom, bo za miesiąc w ogóle energii nie będzie.


  2022-09-29 15:19:54
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Społeczny, dla tych, co nie mogą dostać kredytu z banku, ale muszą mieć min. 50 tyś zł już wkładu i potem 1500 zł czynszu, plus rachunki. Może jeszcze z 500 na czynsz, bo ogrzewanie w górę. Ta Bańkowska i ten Mańkowski jaki mają iloraz inteligencji, czy chociaż dwucyfrowy? Litości...

  Poje Bao


  2022-09-29 14:32:51
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Nie dziwi mnie małe zainteresowanie. Udział w budowie wynosi 20% wartości mieszkania więc na początek trzeba wpłacić od około 40tys do 60tys zł wkładu. Cena budowy 1 metra mieszkania 5500zł, przy założeniu że koszty te nie wzrosną. Taniej już sprzedają deweloperzy w naszym mieście. Większość osób żeby mieć na udział w partycypacji będzie musiała zaciągnąć pożyczkę rata takiej pożyczki to około 1000zł dodatkowo czynsz który wyniesie nawet 1500zł. Deweloperzy oferują mieszkania za cenę w granicach 5tys zł za metr i w tym mają wliczony już zysk z każdego mieszkania natomiast spółka wydaje mi się że powstała w celu oferowania mieszkań osobom nie mającym zdolności kredytowej a z tego co widzę to chyba ktoś to buduje w celu osiągnięcia zysku ze sprzedaży, pomimo statusu not for profit. Wszystko ładnie pięknie dopóki nie przejdzie się do szczegółów.

  Sceptyk


  2022-09-29 13:04:58

Reklama