Zapowiada się na to, że Szczytno dłuższy czas pozostanie miastem bez basenu. To spora komplikacja, zwłaszcza dla szkółek pływackich oraz nowej szkoły sportowej, w której pływanie ma być jedną z dyscyplin dominujących. Basen Wyższej Szkoły Policji wymaga remontu. - Czekamy na decyzję sanepidu, jaki zakres prac musimy wykonać – mówi insp. dr hab. Iwona Klonowska, Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Sprawę komplikuje dodatkowo pandemia koronawirusa.
Komendant rektor zapewnia, że zależy jej na dobrych kontaktach z miastem i jego mieszkańcami, którzy do tej pory licznie korzystali z obiektów sportowych policyjnej uczelni, między innymi z basenu właśnie.
- Nie chciałabym tego zmieniać – mówi inspektor Iwona Klonowska. - Dobre relacje służą obu stronom. Dlatego na przykład dopinamy szczegóły korzystania przez miasto z naszego stadionu piłkarskiego przy ulicy Ostrołęckiej. Myślę, że umowa wkrótce zostanie podpisana i da więcej swobody w tym zakresie właśnie cywilnym mieszkańcom Szczytna, klubom, czy samorządowi.
„Tygodnik Szczytno” rozmową ze Sławomirem Szczerbalem wywołał temat policyjnego basenu, z którego do tej pory korzystały szkoły, szkółki pływackie oraz cywile. W marcu, gdy ogłoszono pandemię, obiekt został zamknięty i do tej pory go nie uruchomiono. To bardzo duża komplikacja dla szkółek pływackich, czy utworzonej szkoły sportowej, w której pływanie jest jedną z wiodących dyscyplin.
- W Szczytnie, w tej sytuacji, nie ma miejsca do prowadzenia zajęć pływackich – ubolewa Sławomir Szczerbal, trener pływacki. - Najbliższe baseny to Pasym, Chorzele i Olsztyn. Chyba czas zmobilizować naszych samorządowców do budowy takiego obiektu w Szczytnie.
Basen w Wyższej Szkole Policji nie działa z kilku powodów. Ma już swoje lata, skończył 21. Po pierwsze, w trakcie corocznej wakacyjnej przerwy technologicznej, kiedy przechodził przegląd i drobne remonty wykryto, że potrzebuje on większych napraw. Pęknięta jest na przykład niecka, jest też sporo wycieków.
- Obiekt obejrzał inspektor sanitarny. Zalecił szereg poważnych napraw, które wiążą się między innymi z panującą pandemią koronawirusa – mówi podinspektor Marcin Piotrowski, rzecznik policyjnej uczelni. - Zdaniem inspektora należy się też zastanowić, czy jest zasadne uruchamianie w tym czasie sauny i jakuzzi, bowiem nie ma technicznych możliwości właściwej dezynfekcji takich obiektów.
Władze uczelni czekają na decyzję sanepidu dotyczącą zakresu napraw. Niewykluczone, że remont będzie tak dalece poważny, że trzeba będzie ogłosić przetarg na wykonawstwo. A to oznacza kolejne długie tygodnie, a być może i miesiące bez basenu.
Druga rzecz to panująca pandemia koronawirusa. Cywilne obiekty działają.
- Ale poza wodą nie mają one nic wspólnego z naszym obiektem – mówi rzecznik policyjnej uczelni. - Czas koronowirusa sprawił, że wprowadziliśmy szereg rygorystycznych środków ostrożności, specjalnych procedur, które mają chronić przez zakażeniem naszych słuchaczy, pracowników, ale też i mieszkańców Szczytna. Zastanawiamy się, w jaki sposób udostępnić basen po remoncie, aby nikogo nie narażać na zakażenie koronawirusem. Nie jest to proste.
Procedury, które wprowadziła policyjna uczelnia, to na przykład ośmiodniowa kwarantanna dla uczestników kursów.
- Każdy słuchacz, który do nas trafia, obligatoryjnie poddany jest kwarantannie, a także dwukrotnym testom na obecność koronawirusa – mówi podinspektor Piotrowski. - Dopiero gdy wykluczymy jego obecność, słuchacze zwalniani są z kwarantanny i mogą rozpocząć zajęcia. Ale i tak przez cały czas trwania szkolenia nie mogą opuszczać uczelni. Systematycznie badani są nasi wykładowcy i pracownicy. Odkażane są sale wykładowe, budynki oraz teren uczelni. Od marca wydaliśmy na te działania 485 tys. zł. Do końca roku wydamy co najmniej drugie tyle.
W przypadku uruchomienia basenu rygorystycznym procedurom WSPol musieliby zostać poddani wszyscy, którzy chcieliby korzystać z tego obiektu. To rodzi ogromne koszty oraz jest ryzykowne pod względem epidemiologicznym. - Rozumiemy potrzeby mieszkańców i nadal chcemy z miastem współpracować i udostępniać nasze obiekty, ale w sytuacji, w której się znajdujemy, nie możemy świadomie narażać na niebezpieczeństwo słuchaczy oraz mieszkańców. Mamy nadzieję, że po ustaniu pandemii wszystko wróci do normalności i basen będzie ponownie dostępny dla mieszkańców Szczytna - dodaje rzecznik.
stefan
remont został wymyślony na siłę stan tego basenu jest lepszy niż większość basenów w Polsce .Mówienie o chęci współpracy to wyżyny hipokryzji