Czwartek, 21 Listopad
Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka -

Reklama


Reklama

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez nowych pracowników?


Jeśli poszukujesz nowej pracy, lub dopiero co podjąłeś zatrudnienie w nowej firmie, z pewnością zmagasz się z olbrzymim stresem. Pamiętaj, że jest to całkowicie zrozumiałe. Aby nieco wspomóc Cię w pozyskaniu pierwszych doświadczeń związanych z pracą zarobkową, przygotowaliśmy listę kilku błędów, których jako nowy pracownik danej firmy powinieneś kategorycznie unikać.


  • Data:

Niedocenienie przedstawicieli starszego pokolenia

Niezależnie od tego, jaka praca dla Ciebie w Szczytnie okaże się odpowiednia, pamiętaj, aby zawsze podchodzić z należnym szacunkiem do osób o dłuższym stażu pracy. To właśnie one mogą bowiem pomóc Ci zorientować się w realiach panujących w danym przedsiębiorstwie. Traktować ich możesz jako swego rodzaju mentorów, z których wiedzy warto skorzystać. Niezależnie od rodzaju pracy, jaką wykonujesz, nigdy nie powinieneś zakładać, że z racji na znajomość branżowych nowinek czy też świeżo pozyskaną wiedzę, nadajesz się do wykonywania ich pracy lepiej niż oni. Zbyt wielka pewność siebie nie jest bowiem żadnym atutem.

Założenie, iż praca zawsze ma być przyjemnością

Być może zakończyłeś właśnie naukę na wymarzonym kierunku studiów, a następnie udało Ci się znaleźć pracę w firmie, która zawsze stanowiła dla Ciebie autorytet. Nawet, jeśli tak jest, nie oczekuj, że praca taka od razu stanie się od razu łatwa, lekka i przyjemna - nawet, jeśli posiadasz wszelkie atuty, aby tak właśnie było. Po pierwsze, realia akademickie bardzo często różnią się od prawdziwych, zawodowych sytuacji. Po drugie, zanim dojść będziesz mógł to tego upragnionego etapu, najpierw będziesz musiał odpowiednio się wykazać. Twój pracodawca, musi wiedzieć, że zyskał pracownika kompetentnego, któremu zależy na samorozwoju oraz dobru całej firmy. Dopiero wówczas nagrodzi Cię on premią, czy też awansem i zespołem podległych ludzi, którym będziesz mógł zlecić część zadań.

Częsta zmiana pracy

Zdarzyć się też może, że wykonywana praca nie przyniesie Ci takiej satysfakcji, jak sądziłeś - to oczywiście w takiej sytuacji masz pełne prawo ją zmienić. W Szczytnie i okolicach zawsze czeka na Ciebie wiele interesujących ofert pracy. Pamiętaj jednak, że zbyt częste zmiany miejsca zatrudnienia, delikatnie mówiąc, nie będą korzystnie wyglądać w Twoim CV. Zamiast więc zmieniać pracę co rok, dokładnie zastanów się, jakie są Twoje umiejętności i jakimi warunkami pracy jesteś rzeczywiście zainteresowany. Pozwoli Ci to uniknąć sytuacji, gdy pojawisz się w firmie jako nowy pracownik - i de facto jako wciąż nowy pracownik z niej odejdziesz po przepracowaniu kilku miesięcy. 

Jeśli więc zostałeś przyjęty do danej pracy - nie odchodź z niej zbyt szybko, jeśli rzecz jasna nie jest To w Twoim odczuciu absolutnie niezbędne. Posiadając sześć-siedem miejsc pracy wpisanych w CV jako 25-latek na pewno nie zrobisz na przyszłych pracodawcach wrażenia osoby lojalnej wobec firmy i godnej zaufania.

Oczekiwanie na troskę zwierzchnika

Pamiętaj, że niezależnie od rodzaju podjętej pracy, po krótkim okresie wprowadzenia samodzielnie będziesz musiał zatroszczyć się o spełnienie wymaganych od Ciebie norm i założeń. Nie możesz więc oczekiwać, że przełożeni każdego dnia nadzorować będą Twoją pracę do momentu, aż ostatecznie ją opanujesz. Brutalna prawda jest taka, że jeśli szybko nie opanujesz wymaganych od Ciebie umiejętności, prawdopodobnie zostaniesz zastąpiony kimś innym. Jako nowy pracownik musisz więc szczególną uwagę poświęcić temu, by szybko zaspokoić oczekiwania szefostwa. Właśnie dlatego wcześniej wspominaliśmy o konieczności zachowania dobrych relacji ze starszymi stażem pracownikami - znajomości te będą stanowić nieoceniony know-how dotyczący funkcjonowania firmy.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama