W niedzielę, 15 października 2023 zagłosujemy w wyborach parlamentarnych do Sejmu i Senatu. Mieszkańcy powiatu szczycieńskiego będą mogli oddać swoje głosy w aż 84 lokalach wyborczych. Najwięcej, bo po 20 znajduje się w samym mieście Szczytno i Gminie Wiejskiej Szczytno. Podpowiadamy też: ile jest kart i jak wypełnić kartę do głosowania, by głos był ważny? Co należy wziąć ze sobą do lokalu wyborczego w dniu wyborów?
Idąc do lokalu wyborczego należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem. Najlepszym wyborem będzie dowód osobisty. Można skorzystać też z paszportu. Karta do głosowania zostanie wydana wyłącznie po okazaniu dokumentu tożsamości. Nowością jest możliwość skorzystania z dowodu osobistego w aplikacji mObywatel.
W przypadku, gdy głosuje się poza miejscem swojego zamieszkania, należy złożyć odpowiedni wniosek o wydanie zaświadczenia. Taki zaświadczenie można uzyskać w swoim urzędzie. Wniosek o zmianę miejsca głosowania oraz o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów można złożyć do 12 października.
Istnieje również opcja złożenia wniosku o dopisanie do konkretnego spisu wyborców. W takim przypadku można wybrać komisję, w której chce się oddać głos. Taki wniosek można złożyć zarówno osobiście (w urzędzie), jak i za pośrednictwem strony ePUAP. Ostatni termin na dopisanie się do listy wyborców to 12 października.
Jeśli okaże się, że jesteśmy dopisani do listy wyborców, dostaniemy karty do głosowania opatrzone pieczęcią. Będą to dwie jednostronicowe karty do głosowania: jedną w wyborach do Sejmu, drugą do Senatu. Komisja wyborcza wyda także jedną kartę referendalną. Można odmówić przyjęcia tej ostatniej. Powinno to zostać odnotowane i poświadczone podpisem wyborcy.
Jak zagłosować? W wyborach można głosować tylko na jedną listę kandydatów. Na liście na karcie głosowania do Sejm należy znaleźć kandydata, na którego chce się zagłosować i postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko tego kandydata. Za znak X rozumie się "co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. Głos będzie nieważny, jeśli wyborca postawi znak X przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo jeśli nie postawi się go wcale.
Kiedy głos jest nieważny?
Nieważność głosu to:
Oddanie głosu na więcej niż jedną listę, co oznacza postawienie znaku „x” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście.
Nieoddanie głosu na żadną z list, czyli niepostawienie znaku „x” w żadnej kratce.
Umieszczenie znaku innego niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki."
W przypadku referendum głos jest ważny, gdy wyborca postawi znak X przy odpowiedzi na dane pytanie w jednej z kratek. Odpowiedź tak lub nie.
Głos zostanie uznany za nieważny, jeśli znak X nie zostanie postawiony w żadnej z kratek lub będzie postawiony w obu kratkach przy jednym pytaniu.
Należy pamiętać, że instrukcje, jak oddać głos zamieszczone będą na kartach do głosowania.
Gdzie wrzucić karty wyborcze?
Wybory i referendum odbędą się za pomocą jednej urny wyborczej w lokalu wyborczym. Do tej samej urny wyborcy z w poszczególnych okręgach wrzucają zarówno karty do głosowania w wyborach parlamentarnych do Sejmu i Senatu, jak i karty do głosowania w referendum.
Miasto Szczytno:
20 lokali wyborczych. Warsztaty szkolne przy Zespole Szkół nr 1 w Szczytnie, Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, Zespół Szkół nr 1, Urząd Miejski, Sala gimnastyczna należąca do Szkoły Podstawowej nr 3, ale ta która znajduje się przy ulicy Barczewskiego 2a (nowy lokal), Szkoła Podstawowa nr 6, Hala Widowiskowa przy ulicy Lanca, Sportowa Szkoła Podsadkowa nr 4, Zespół szkół nr 3, Miejskie Przedszkole Bajka przy ul. Pasymskiej, Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjne przy ul. Pasymskiej, Miejskie Przedszkole nr 3 Promyczek ul. Pasymska, Szkoła Podstawowa nr3, Powiatowy Urząd Pracy, Miejski Dom Kultury, Miejskie Przedszkole Fantazja, Przedszkole Niepubliczne Jaś i Małgosia przy ul. Władysława IV, Szpital, DPS i Areszt.
Gmina Szczytno:
20 lokali wyborczych. Świetlica Wiejska Lemany, Centrum Kulturalne wsi Płozy, Świetlica Wiejska Leśny Dwór, Świetlica Wiejska w Kamionku wejście A, Gminne Przedszkole Szczytno ulica Łomżyńska 3, Świetlica Wiejska Lipowiec, Szkoła Podstawowa w Szymanach, Szkoła Podstawowa w Olszynach, Świetlica Wiejska w Kamionku wejście B, Szkoła Podstawowa w Rudce, Niepubliczny Zespół Szklono-Przedszkolny w Romanach, Świetlica Wiejska w Lipowej Górze Wschodniej, Świetlica Wiejska w Wawrochach, Świetlica Wiejska w Nowym Gizewie, Świetlica Wiejska w Dębówku, Świetlica Wiejskac w Korpelach, Świetlica Wiejska w Gawrzyjałkach, Świetlica Wiejska w Nowinach, Świetlica Wiejska w Wałach, Świetlica Weiejska w Trelkowie.
Miasto i Gmina Wielbark:
6 lokali wyborczych. Szkołą Podstawowa w Wielbarku dwa lokale, GOK, Urząd Miasta, Łatana Wielka i Zabiele.
Miasto i Gmina Pasym:
9 lokali wyborczych. Trzy lokale wyborcze w Szkole Podstawowej w Pasymiu, Remiza Strażacka w Pasymiu, MOK Pasym, Szkoła Podstawowa w Tylkowie, Świetlica Wiejska w Grzegrzółkach, Świetlica Wiejska w Dybowie (nowy lokal), Szkoła Podstawowa w Gromie.
Gmina Rozogi:
lokali wyborczych. Sala sportowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dąbrowach, GOK Rozogi, sala sportowa przy SP w Rozogach, sala sportowa przy SP Klon, Świetlica Wiejska w Księżym Lasku, Świetlica Wiejska w Farynach, Świetlica Wiejska w Spalinach Wielkich
Gmina Świętajno:
9 lokali wyborczych. GOK Świętajno. Szkła Świętajno, Szkoła Spychowo., Szkoła Jeruty, była szkoła w Koloni, ŚDŚ po szkole w Piasutnie, Świetlica wiejska Jerutki (nowy lokal), Świetlica Wiejska Długi Borek (nowy lokal), DPS Spychowo.
Gmina Dźwierzuty:
7 lokali wyborczych. GOK Dźwierzuty, Urząd Gminy, szkoła w Kałęczynie, Świetlica Wiejska w Jabłonce, Szkoła w Orzynach, Szkoła w Rumach (nowy lokal), strażnica OSP w Targowie (nowy lokal).
Jedwabno:
6 lokali wyborczych. Hala sportowa w Jedwabnie, GOK Jedwabno, Burdąg, Nowy Dwór, Szuć, Witowo.
Jak zagłosować, krok po kroku:
źródło grafiki: https://prawo.gazetaprawna.pl/
Wydaję mi się, że,,ślizganie,, będzie frajdą dla dzieciaków w tak nie zapomnianej do końca ich życia atmosferze świąt.Oczywiście miasto musi odpowiednio lodowisko udekorować.
Warchol
2024-11-20 13:46:48
Ciekawe , co powiecie , gdy za kilka lat subwencje ekologiczne traktowane obecnie jako \"marchewka\" zostaną obcięte ,lub wycofane z uwagi na biedę budżetową.?
Andrzej
2024-11-20 10:35:58
Mam pewną wątpliwość. Otóż jak dotrzymują słowa politycy wszystkich opcji już wiemy. Czy ktoś bierze pod uwagę fakt ,że przy obecnej mizerii Budżetu, a przyszłość może być jeszcze czarniejsza , subwencja ekologiczna zostanie okrojona lub zlikwidowana.? A Park zostanie ,ze wszystkimi tego konsekwencjami. Następni politycy powiedzą: Sorry- to nie ja obiecywałem. Sam jestem leśnikiem i leży mi na sercu ochrona przyrody, ale jestem przeciwny , aby ludzie z Warszawy z 7-go piętra w bloku \"urządzali\" życie tubylcom -czasem wbrew ich woli. Podejście obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu nie wskazuje na analizę przyszłych skutków swoich planów. Przepraszam za porównanie ,ale najbardziej mi się to kojarzy z \"Rewolucją kulturalną \"w Chinach. Co z tego wyszło ,ludzie interesujący się historią i polityką wiedzą. Pozdrawiam.
Andrzej
2024-11-20 10:26:15
Widać że ojciec z matką sami jeszcze nie dorośli,kto takiemu żółtodziubowi takie auto daje,może auto tatusia,ale widać że tatka jak na coś takiego pozwala to też nie powinien takim jeżdzic bo jeszcze mleka z pod nosa nie wytarł,chyba że szczeniak sam powinął tatusiowi furę bez jego wiedzy
Kubek73
2024-11-20 10:22:41
Mniej szczęścia miał młody kierowca osobówki pod Ostródą.
Niki.
2024-11-20 09:39:22
A widziano ławki w okolicach szkoły z oddziałami integracyjnymi
Tytus
2024-11-20 09:12:23
Podziwiam aktualnego Wójta za cierpliwość. Darmowa pasza i lewe interesy skończyły się.... wścieklizny dostali. Znam takiego letnika (bogacza), który wcześniej reprezentował prawo i sprzedał się za dwa zestawy obiadowe, szkolne z dostawą do domu - od wczesnej wiosny do późnej jesieni, pięć dni w tygodniu. Proceder trwał minimum 2-lata. Bogate szkolnictwo można doić.
Wiesława Kowalewska
2024-11-19 21:35:13
Ale o co chodzi z tym ułatwieniem dostępu? To wygląda na to, że np ludzie pracujący w MOS mają utrudniony dostęp do pracy że względu na fatalna lokalizację???
Tytus
2024-11-19 20:13:39
A dokąd w końcu poszły ławki z tej strefy? Bo były różne pomysły.
Tutejsza
2024-11-19 16:59:29
Wójt \"wszystko mogę \" już oszczędza na remizę, lekarzy i inne puste obietnice. Zaczął od gaszenia oświetlenia a gdzie bezpieczeństwo mieszkańców (priorytet w kampanii) !!!!
Wyborca
2024-11-19 16:24:48