20 – tyle przetargów ogłaszać będzie olsztyński oddział GDDKiA w 2019 roku. Oczywiście – przetargów dotyczących inwestycji na drogach krajowych. Na liście tych zamierzeń figurują dwa odcinki dróg w obrębie naszego powiatu. W II kwartale roku ma być ogłaszany przetarg na rozbudowę 2 km drogi Dębówko-Szczytno, przy czym chodzi o odcinek bardziej „szczycieński”, bo ulice Śląską i Gizewiusza.
Drugą „naszą” inwestycją ma być rozbudowa niespełna kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 53 między Korpelami a Szczytnem. Ten przetarg ma być ogłoszony dopiero w III kwartale bieżącego roku. Na razie nie są znane terminy samej realizacji, jednakże zważywszy na procedury, jakie takim przetargom towarzyszą (nawet jeśli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że są te procedury uproszczone), budowy obu dróg można się spodziewać najwcześniej w kolejnym, czyli 2020 roku.
Ten rok natomiast zaowocuje co najmniej przebudową drogi krajowej łączącej Rozogi z Dąbrowami. Przetarg bowiem został rozstrzygnięty w roku ubiegłym, a we wrześniu podpisano umowę z wyłonionym wykonawcą – Ostradą z Ostrołęki. W ramach tej inwestycji wykonana zostanie nowa konstrukcja nawierzchni drogi, dostosowana do obciążenia 115kN/oś. Jezdnia zostanie poszerzona do szerokości 8 m w Rozogach, na pozostałym odcinku do 7 m.
Przewidziana jest korekta łuków poziomych i pionowych. Przebudowane zostaną skrzyżowania, chodniki, zjazdy i odwodnienie drogi. Powstaną zatoki autobusowe. Wykonane będzie oznakowanie poziome i pionowe. Zostanie wybudowany również kanał technologiczny. Koszt tego zadania jest niebagatelny, bo sięga aż 26,8 mln zł. Inwestycja będzie realizowana w systemie „zaprojektuj i buduj”, a na jej wykonanie Ostrada ma 15 miesięcy.
Nieznane są natomiast jeszcze ostateczne losy dotyczące drogi Szczytno – Olszyny, a przede wszystkim budowy ścieżki rowerowej. Przypomnijmy, iż o tę inwestycję zabiegają głównie mieszkańcy Olszyn pod wodzą sołtysa Zygmunta Rząpa. Podpisana przez ponad tysiąc osób petycja złożona została we właściwym ministerstwie i – jak informowaliśmy parę miesięcy temu – miała być wzięta pod uwagę. Chyba jednak nie od razu, skoro nie ma jej w tegorocznym planie przetargowym, a więc i w przyszłorocznym – budowlanym.
Fot.. Paweł Adamski
Uważam, że to zły pomysł z kilku powodów. Turbiny wiatrowe mogą zaszkodzić lokalnym zwierzętom, szczególnie ptakom. Hałas z turbin może również zakłócać życie dzikich zwierząt i wpływać na zdrowie mieszkańców. Koszt budowy farmy wiatrowej jest ogromny, a nie jest jasne, kto pokryje te wydatki. Miasto może otrzymywać pieniądze z farmy, ale koszty inwestycji i utrzymania mogą przewyższać korzyści finansowe. Żywotność turbin wynosi około 20-25 lat, a łopaty wirników, które są trudne do przetworzenia, muszą być wymieniane co 10-15 lat, co generuje dodatkowe koszty. Budowa farmy wiatrowej wiąże się z dużą ingerencją w naturalne środowisko, w tym wycinką drzew i zmianą krajobrazu. Proces produkcji i instalacji turbin wiatrowych generuje również emisje CO2, co może negatywnie wpływać na środowisko. Energia wiatrowa jest jedną z najdroższych form energii odnawialnej, a koszt budowy instalacji wiatrowych w Polsce wynosi od 5 do 7 milionów złotych za 1 MW. Po 30 latach, kiedy turbina już nie nadaje się do użytku, właściciel gruntu zostaje z problemem sam. Jak można zauważyć u naszych sąsiadów, firmy odpowiedzialne za farmy wiatrowe często przestają istnieć po 30 latach, pozostawiając właścicieli gruntów z problemem utylizacji turbin. A jak ktoś nie daje wiary w to, co mówię, to proszę kliknąć w link poniżej. Jest tam wykład profesora Bartoszewicza, proszę obejrzeć do końca i samemu wyciągnąć wnioski. I teraz proszę się zastanowić, co po 30 latach zostawiamy dla swoich dzieci... https://www.facebook.com/wolna.brama.morawska/videos/941672928092394/ Jak link nie diala, to prosze skopiowac i wkleic w Goole.
Mariusz
2025-05-09 09:37:38
Odciąć prąd, niech przy lampach naftowych siedzą, wtedy będzie ekologicznie!!!!!!!
Jan
2025-05-08 11:31:47
Szkoda że wójt nie był taki bystry w działalności stowarzyszenia \"Helper\".
kozaostra
2025-05-08 06:28:24
W dziesiątkę Kozaostra, świetnie to napisałeś. W całym tym gronie, tzw. polskich kandydatów, jest tylko jeden Polak, i na niego właśnie zagłosuję. Zapewne wówczas \"rządzący wspólnie z miłościwie nam panująca UE, zorganizuje nam wariant Rumuński, ale już będzie po ptakach, jak w Rumunii. Szczęść Boże.
Polak
2025-05-07 21:18:42
a może wybieg dla kotów ?
goofi
2025-05-07 20:52:39
musze kupic bilety na koncerty na plazy czy na wejscie w ktorakolwiek ze stref?
MatiS
2025-05-07 20:42:53
a może na łące przy drodze wylotowej na Rozogi więcej miejsca i za miastem hałas
zdysk
2025-05-07 08:34:48
Prawdziwy kandydat na prezydenta będzie straszony sądami i więzieniem. Bo tak będą się bali rządzący tego zwycięstwa jego. Tu jest Polska!
kozaostra
2025-05-07 07:46:28
Wybór na kryterium najniższej ceny? To jak ten amfiteatr wykonają?...
Jan
2025-05-07 04:58:06
Mam nadzieję że nie znajdą chętnego. Chcą nam zniszczyć taki fajny park. W sezonie ludzie robią sobie tam pikniki, ćwiczą no i co najważniejsze zabetonują kolejny teren zielony.
Stop amfiteatrowi
2025-05-06 21:31:01