Środa, 21 Luty
Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta -

Reklama


Reklama

Florencki starodruk – ekspaty Muzeum Mazurskiego w Szczytnie (zdjęcia)


W dniu dzisiejszym prezentujemy ze zbiorów Muzeum Mazurskiego w Szczytnie unikatowy stary druk stanowiący zbiór jedenastu oper, ballad, pieśni i komedii napisanych we Florencji, w językach włoskim i łacińskim.


  • Data:

Dziesięć utworów powstało w latach 1600-1601 z okazji ślubu Marii Medycejskiej z królem Francji Henrykiem IV Burbonem. Ciekawą pozycją w zbiorze jest opis królewskiego bankietu weselnego sporządzony przez Michała Anioła Buonarrotiego (Młodszego) włoskiego poetę, bratanka słynnego rzeźbiarza.

 

Inny z utworów - z 1589 r. - ma również weselny charakter i jest scenariuszem do komedii autorstwa Bastiano de' Rossiego, florenckiego literata. Scenariusz powstał na cześć zaślubin Ferdynanda I Medyceusza z księżniczką Krystyną Lotaryńską.


Reklama

 

W zbiorze są również takie dzieła jak Dafne i Euridice - pierwsze opery w historii światowej muzyki autorstwa Ottavio Rinucciniego, florenckiego poety i librecisty, członka Cameraty Florenckiej. Obydwa utwory o tematyce mitologicznej oparte są na fragmentach Metamorfozy (łac. Metamorphoseon, Libri Quindecim), poematu epickiego, napisanego przez rzymskiego poetę Owidiusza.

 

Zbiór zawiera też pieśni i ballady skomponowane przez Riccardo Riccardiego, dramat muzyczny „Porwanie Cefalosa” Gabriello Chiabrery czy dyskurs wygłoszony na cześć Marii Medycejskiej autorstwa Giovanniego Cervoni.

Reklama

Mariusz Nowak, Muzeum Mazurskie w SzczytnieKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama