Poniedziałek, 8 Sierpień
Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana -

Reklama


Reklama

Fartuszek ekskluzywny, czyli porcelana oraz wyjątkowe kawy i herbaty


PROMOCJA. Nazwa sklepu może mylić, bo próżno w nim szukać typowych akcesoriów kuchennych czy też odzieży. Niemniej do nowego obiektu handlowego przy ul. Odrodzenia warto wejść. Przyciąga nie tylko sympatyczne wnętrze, ale także towarowa oferta, atrakcyjna i ekskluzywna, w cenach przystępnych dla każdego. Można tam, na przykład kupić herbatę, którą uwielbia sama Elżbieta II. Najciekawiej jednak jawi się historia właścicieli – Halszki i Marka Sadlików. O tej historii i sklepie rozmawiam z panem Markiem.Już wiem, że mieszkacie państwo w Szczytnie zaledwie od czterech miesięcy, a opuściliście dla nas Warszawę...

 

Mazury znamy od lat, spędzaliśmy tu wszystkie urlopy i wakacje. Kiedy zdecydowaliśmy się na przeprowadzkę, analizowaliśmy różne lokalizacje. „Sprawdzaliśmy” też Olsztyn, ale choć mniejszy od stolicy, to jednak ma już charakter wielkomiejski, a nam zależało na czymś mniejszym, spokojniejszym. Szczytno było blisko Olsztyna i dokładnie spełniło nasze oczekiwania.

 

Fartuszek 

ul. Odrodzenia 33

czynna:

pn.- pt. w godz. 10.00-18.00

sb: 10.00-14.00

tel. 795-192-446

www.fartuszek.com.pl

email: biuro@fartuszek.com.pl

 

W tym także warunki prowadzenia działalności?

 

Szczerze mówiąc początkowo w ogóle nie planowaliśmy otworzenia sklepu. Nasza główna działalność ma charakter, nazwijmy to – elektroniczny. Sklep internetowy, o nazwie fartuszek.com.pl, uruchomiliśmy sporo lat temu. I na nim mieliśmy się skoncentrować. Ale gdy już w Szczytnie, krótko po przyjeździe, zobaczyliśmy, że przy ul. Odrodzenia, w centrum miasta, jest lokal do wynajęcia, zdecydowaliśmy się otworzyć tu także sklep stacjonarny. To była taka spontaniczna decyzja. Przyznam też, że koszty najmu i w ogóle koszty codziennego życia w Szczytnie i w Warszawie są nieporównywalne. Przed przeprowadzką planowaliśmy się osiedlić w terenie podmiejskim, szukaliśmy siedliska. Z czasem pewnie takie kupimy tym bardziej, że w okolicy Szczytna ssiedliska kosztuja tyle, ile kawalerka w Warszawie.

 

Jakiś czas temu rozmawiałam z pana żoną. Stwierdziła, że po Warszawie czuje się w Szczytnie jakby od kilku miesięcy była na urlopie...

 

Podbnie jest ze mną. Jakbym był na wczasach. Wszędzie w zasadzie można dojść pieszo, jest czym oddychać, bo jakość powietrza jest nieporównywalna, cisza, spokój... Pojechaliśmy ostatnio, 1 listopada, do stolicy. Uchyliłem okno w samochodzie i natychmiast je zamknąłem. Po prostu stężenie spalin i – nazywając rzecz po imieniu – smród był nie do wytrzymania. Albo inny przykład. Otwarcie sklepu w Szczytnie nieco się przesunęło w związku z tym, że chorowałem. Miałem problem z kolanem, nie mogłem chodzić. W Warszawie mieszkaliśmy w bloku na 4. piętrze. Zamówiłem więc wizytę domową z prywatnej przychodni, bo o takiej wizycie w ramach NFZ nie ma co w ogóle marzyć. Lekarz przyszedł około 21. Popatrzył na kolano, skasował 400 zł i nakazał dnia następnego pojawić się w przychodni. Diagnoza została postawiona, jak się okazało – błędna, a leczenie nieskuteczne. I pewnie wiele osób w Szczytnie zaskoczę, ale to właśnie tu zostałem w końcu prawidłowo zdiagnozowany, skierowany do specjalistów i wyleczony. Dziś poruszam się samodzielnie, swobodnie i bez bólu. Zatem i pod tym względem nie jest tak, że w stolicy to najlepsze, a na prowincji już nie.


Reklama

 

Fartuszek 

ul. Odrodzenia 33

czynna:

pn.- pt. w godz. 10.00-18.00

sb: 10.00-14.00

tel. 795-192-446

www.fartuszek.com.pl

email: biuro@fartuszek.com.pl

 

Długo byliście państwo związani z Warszawą?

 

Każde z nas urodziło się gdzie indziej. Ja blisko Warszawy, żona w Kielcach, ale praktycznie w stolicy się wychowywaliśmy od dziecka. I wiele nas w stolicy trzymało. Między innymi tata Halszki, który wymagał wsparcia i opieki. Po jego śmierci w ubiegłym roku doszliśmy do wniosku, że nic już nas nie krępuje. Trudno powiedzieć... może zamiar takiej zmiany tkwił w każdym z nas od dawna, zanim się poznaliśmy, a teraz się spełnił.

 

Zanim się poznaliście?

 

Bo choć włos już na skroniach lekko posiwiały, to jesteśmy ze sobą dopiero od 10 lat. Dodatkowo pochwalę się, że wraz ze zmianą zamieszkania zmieniliśmy też stan cywilny. Już w Szczytnie niespełna dwa miesiące temu, wzięliśmy ślub.

 

Mieliśmy mówić o sklepie i jego intrygującej nazwie...

 

Fartuszek dlatego – że ta nazwa brzmi ciepło, sympatycznie. Poza tym dotyczyła sklepu internetowego, w którym początkowo oferowaliśmy drobny sprzęt kuchenny i wiele różnych przydatnych w kuchniach przedmiotów, w tym te tytułowe fartuszki. To było dziewięć lat temu. Przez ten czas powoli zmienialiśmy asortyment, a z doszliśmy do dzisiejszej specjalizacji. Porcelana – to jakby rodzinne hobby, zarówno moich przodków, jak i Halszki. W swoich prywatnych zbiorach mamy np. serwis obiadowy, pochodzący z transatlantyku „Kampania”, który w międzywojniu kursował pomiędzy Manchesterem a Nowym Jorkiem. Zbudowany zresztą w tej samej stoczni co „Titanic”. „Kampanią” pływał Piłsudski, więc można za pewnik przyjąć, że z tej porcelany, którą my teraz posiadamy, jadał. Halszki tata był historykiem i fanem Piłsudskiego, i ten serwis nabył na jakiejś aukcji w USA.

Fartuszek 

ul. Odrodzenia 33

czynna:

pn.- pt. w godz. 10.00-18.00

sb: 10.00-14.00

tel. 795-192-446

www.fartuszek.com.pl

email: biuro@fartuszek.com.pl

 

Reklama

Czyli kierunek porcelana, a kawy i herbaty jako niezbędne jej dodatki: zarówno pod kątem estetyki, jak i smaku, bo podobno porcelana go wzmaga...

 

To udowodnione! W końcu nie bez powodu porcelanowe zastawy od wieków były i są niezwykle pożądane, a Chińczycy tak długo i zazdrośnie strzegli tajników jej receptury. Produkcją porcelany zajmują się na świecie nieliczne firmy, te, które swoją działalność rozpoczęły już kilka wieków wstecz. Każda z nich ma własną historię i renomę. A w naszej ofercie jest wyłącznie porcelana pochodząca z tych firm. Mamy, między innymi, wyroby z firmy „Łomonosow”. Być może już wiosną będziemy też mieli w sprzedaży naszą polską porcelanę z Ćmielowa, bardzo cenioną na świecie.

 

Jak można wyczytać w literaturze (i nie tylko) porcelana ozdabiała tylko wielkopańskie stoły. Jej posiadanie nobilitowało... Dziś też?

 

Mamy kolekcjonerów, ale oczywiście nie tylko. Myślę, że to nawet nie jest kwestia snobizmu, ale po prostu miło jest być właścicielem czegoś wyjątkowego i naprawdę ładnego. Czego dowodem może być to, że choć taka „rasowa” porcelana nie jest tania, to i w Szczytnie są jej amatorzy. Niemniej to kawy i herbaty są naszym głównym towarem.

 

Sklepik z takim asortymentem już w Szczytnie jest. Nie obawiali się państwo konkurencji?

 

I w Szczytnie zdarzyło się coś, co w Warszawie byłoby chyba nierealne. Przed otwarciem naszego sklepu rozmawialiśmy z panią, która tę istniejącą herbiarnię prowadzi. Nie okazała żadnych obaw, zachęciła przyznając, że w Szczytnie mogą spokojnie działać dwa takie sklepiki. Poza tym mamy asortyment podobny, ale nie taki sam. Nawet to w jej sklepiku zaopatrujemy się w kawę (do prywatnego spożycia), której my nie posiadamy. Powiedziałbym, że nie konkurujemy, ale się uzupełniamy. Z innych źródeł się zaopatrujemy, inne mamy propozycje, inne gatunki, mieszanki, smaki, aromaty... I z pewnością warto je poznać. Toteż zapraszam. Niebawem będzie to możliwe także na miejscu, bo w sklepie uruchomimy kącik kawiarniany. Bo kto by nie chciał chociaż przez chwilę poczuć się jak brytyjska monarchini, a my mamy w ofercie również taką herbatę, którą uwielbia Elżbieta II.

 

 

 

Fartuszek 

ul. Odrodzenia 33

czynna:

pn.- pt. w godz. 10.00-18.00

sb: 10.00-14.00

tel. 795-192-446

www.fartuszek.com.pl

email: biuro@fartuszek.com.pl

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Jakby Letkiewicz przebrał się za inkwizytora albo krzyżaka miało by to większy sens. Wierzący SS-man. Oni chodzili do kościoła, żeby je grabić.

  Taki Tam


  2022-08-05 12:21:08
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Nazistowskimi symbolami wytatuowani są bojownicy Azow, może ten \"człon\" z zespołu Hunter w ten sposób okazał swoją solidarność z ukraińskimi nazi-banderowcami?. Nie życzę sobie by ten squrwiel pokazywał się w Szczytnie....WON NA UKRAINU! Przypomnę ci pajacu z zespołu, że tu, w Polsce, w takich strojach nazistowscy Niemcy, mordowali moich rodaków, świnio.


  2022-08-05 12:10:16
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Torze, wstyd to obrażać innych. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Słabo to wyglądało, a Szczytno nie pierwsze zwróciło na to uwagę. Letkiewicz niech nie ściemnia.

  Olek


  2022-08-05 11:43:57
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  szkoda, że Hans Kloss już nie żyje. Należało go niezwłocznie aresztować za noszenie hitlerowskiego munduru. W Szczytnie nie ominęła by ta przyjemność

  Jamka Lech


  2022-08-05 11:42:34
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Panie Letkiewicz dobrze pan wie, że nie pierwszy raz są pretensje o ten mundur. Dobrze wiecie, że niektórym środowiskom to nie pasuje, a wy gracie to samo. Jak się mówi A trzeba powiedzieć też B, a nie miotać się w tłumaczeniach. Niemcy mieli na klamrach historyczny napis, który nic dla nich nie znaczył, a wy ukazujecie ich jako gorliwych katolików, którzy walczą w imię Boga i porównujecie to z Radiem Maryja. Dla mnie słabo to wyglądało. A i jeszcze, może Pan Pardo powie o atmosferze w Kantata w związku ze śpiewanymi tekstami Huntera,


  2022-08-05 11:05:06
 • Czy narkotyki zalewają Wielbark?
  Głupie usmieszki jak się porusza temat narkotyków w mopsie w Wielbarku

  Ewa


  2022-08-05 10:51:05
 • 11 mln zł – tyle może kosztować nowa remiza
  Jasne, stać na to gminę. Nie zapomnijcie o sali na bankiety dla lokalnej elyty, jakie urządza się np. w czasie dożynek. No i przewodniczacy RG też strażak. Tylko słyszę, że nie będzie czym polewać: z ujęciu wody w Orżynach w kilku wsiach co kilka dni puste krany!!!

  sąsiad


  2022-08-05 10:50:41
 • Tężnia powstaje kosztem amfiteatru, Nauczycielskiej i Królowej Jadwigi
  Kiersikowski czy ty masz choć elementarną wiedzę o finansach miejskich czy tylko wiedzę poglądowa z Gawrzyjałki? Zgłaszane przez ciebie wnioski to wstyd ,,zgłaszam ale wycofuję\"

  Brak kompetencji radnego


  2022-08-05 09:19:22
 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  Uważam ze incjatywa jest wspaniała Jeżdżę na te jeziora od conajmniej 30 lat i co rok jest gorzej .Świadomość wędkarza to jest podstawa ale i świadomość rybaków to tez bardzo ważna spraw Sam byłem świadkiem jak rybacy zabierali z jeziora z odłowu na zyzdroju dużym niewymiarowe szczupaki nie wspomnę o linach pełnych ikry i mlecza !!!! Wiec jak ma ta ryba się rozmnażać .Gdy zwróciłem uwagę odpowiedz była taka proszę do szefostwa a nie do nas. A przepraszam byłem świadkiem zarybiania jedna bańka od mleka szczupakami tak maleńkie ze okoń odrazu cześć wyciol Jeżeli ma być lepiej to niezbędne są częste kontrole wędkarzy ale i rybaków

  Zygmunt Zalewski


  2022-08-05 08:53:24
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Szczytno nie ma większych problemów? Wstyd na całą Polskę. A gdyby tak prześwietlić przeszłość członków rady miasta. Działalność w PZPR, ZNP( oczywiście okresu komuny), ZHP i ewentualnie służbę w Milicji. Coś by może się wyjaśniło ............ Są w Szczytnie zacne osoby, które sporo pamiętają.

  Tor


  2022-08-05 08:23:46

Reklama