Piątek, 10 Maj
Imieniny: Antoniny, Izydory, Jana -

Reklama


Reklama

Energetyczna rewolucja w Świętajnie. Bloki z panelami fotowoltaicznymi uciekają od drogiego podgrzewania wody


Jeden z bloków w Świętajnie „ozdobił” się właśnie w panelami fotowoltaiczynmi. Mieszkańcy wspólnoty chcą w ten sposób uciec od ogromnych kosztów za podgrzanie ciepłej wody. Metr sześcienny jej podgrzania to ponad 100 zł! - To chyba najdroższa woda na świecie – żalą się. Ale od miejscowej kotłowni odłączyć chce się też ośrodek zdrowia, czy szkoła. Każdy próbuje uciec przynajmniej od podgrzewania wody.



- Mimo że kotłownia należy do nas, zarządza nią Zakład Gospodarki Komunalnej, to już od dawna namawialiśmy mieszkańców na ten ruch – szczerze przyznaje wójt Alicja Kołkowska. - Nasza kotłownia jest ekologiczna, ale przy ostatnich cenach zrębków (wzrosły o 300 procent), którymi jest opalana, koszty jej funkcjonowania poszybowały. Utrzymanie ciepła okrągły rok, tylko do podgrzania wody nie jest opłacalne. Stąd te wysokie stawki dla mieszkańców – dodaje.

 

Zarządca kotłowni, ale i gminni urzędnicy namawiali mieszkańców bloków podłączonych do sieci, aby szukali alternatywnych źródeł energii.

 

- I powoli zaczyna to się dziać – mówi Przemek Golon, odpowiedzialny w gminie za kotłownie w Spychowie i Świętajnie. - W Spychowie już parę lat nie podgrzewamy wody, a dostarczamy tylko ciepło. I teraz w tym kierunku idziemy w Świętajnie.


Reklama

 

W Spychowie kotłownia obsługuje 6 wspólnot, nadleśnictwo, szkołę oraz kilka domów prywatnych.

 

Do sieci w Świętajnie wpiętych jest sześć wspólnot, szkoła, budynek gminy, dwa lokale użytkowe i siedziba spółki ZGK.

 

Wspólnoty ruszyły z alternatywnym źródłem podgrzewania wody. Na jednym z bloków cała boczna ściana pokryta została panelami. To efekt wizyt w wspólnocie Śląska 12 w Szczytnie.

 

Z kolei gmina przy ośrodku zdrowia już buduje pompę ciepła.

 

- Na razie będzie ona wykorzystywana jedynie do podgrzewania wody, ale z możliwością rozbudowy do potrzeb centralnego ogrzewania – mówi Maciej Templin z Urzędu Gminy w Świętajnie. - Koszt inwestycji z solarami to ponad 79 tys. zł. Montaż instalacji ma zakończyć się za 30 dni. Potem podobna inwestycja ma być realizowana na pozostałych budynkach gminnych, w tym szkołach – dodaje.

Reklama

 

Co stanie się z kotłownią w Świętajnie, gdy budki zyskają niezależność energetyczną?

 

- Będzie funkcjonowała tak, jak ta w Spychowie – wyjaśnia wójt Kołkowska. - Oddamy ją w dzierżawę i będzie działała tylko w sezonie grzewczym dostarczając ciepło. Tak to widzimy. I w tym kierunku idziemy – dodaje. - Bo myślę, że wszystkim będzie się to opłacało.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama