Adam Gełdon, leśnik i przyrodnik z Nadleśnictwa Spychowo, zaprasza na drugą edycję Wędrówek Traperskich – cyklu wypraw terenowych organizowanych w lasach wokół Szczytna. Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 15 czerwca 2025 roku o godz. 9:00. Miejsce zbiórki: parking leśny w Janowie (GPS: 53.569780, 20.899715).
Wędrówki mają charakter otwarty i odbywają się raz w miesiącu. Każda z nich to kilka godzin wędrówki z plecakiem po okolicznych lasach, głównie Puszczy Piskiej i Lasach Napiwodzko-Ramuckich. Celem jest poznanie technik biwakowych, orientacji terenowej i bezpiecznego przebywania w naturalnym środowisku.
Podczas zajęć uczestnicy uczą się m.in. jak:
rozpalać ogień różnymi metodami,
korzystać z kompasu, busoli i mapy,
rozstawiać tarpy i hamaki,
pracować z leśnymi narzędziami,
wdrażać zasady „Leave No Trace”.
Adam Gełdon, znany m.in. z programu edukacyjnego „Oblicza Lasów” na kanale YouTube Echa Leśne, jest również certyfikowanym trenerem etyki outdoorowej oraz propagatorem akcji „Zanocuj w lesie” realizowanej przez Lasy Państwowe. Jako pasjonat przyrody i tropiciel wilków, zapewnia wysoki poziom merytoryczny i praktyczny prowadzonych wypraw.
Koszt uczestnictwa to 30 zł od osoby, a liczba miejsc jest ograniczona. Minimalna liczba uczestników, by wyprawa się odbyła, to trzy osoby. Czas trwania wyprawy to ok. 3–4 godziny.
Zapisy trwają do 13 czerwca 2025 roku. Kontakt do prowadzącego:
mail: adam.niyaha@gmail.com
telefon: 692 431 909
Organizator zapewnia podstawowy sprzęt do zajęć (hamaki, siekiery, tarpy, krzesiwa), ale mile widziane są też własne przybory terenowe.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął „Tygodnik Szczytno”.
WĘDRÓWKI TRAPERSKIE
15.06.2025 godz. 9:00
Janowo - parking
GPS: 53.569780, 20.899715
https://maps.app.goo.gl/fNEtjAfWx9ALKxJdA
...to cykl comiesięcznych, kilkugodzinnych, leśnych wypraw w okolice Szczytna na Mazurach, na obszarze Puszczy Piskiej i Lasów Napiwodzko-Ramuckich. Jest to doskonała okazja do spędzenia czasu na łonie natury, zrobienia kilku (a może i więcej) kilometrów pieszo z plecakiem i dodatkowo nauczenia się wielu przydatnych umiejętności z zakresu leśnego biwakowania oraz komfortowego i bezpiecznego przebywania w lesie.
Wyprawy odbywają się cyklicznie, raz w miesiącu, w wybraną niedzielę i za każdym razem w innym miejscu, aby poznać jak najwięcej ciekawych miejsc w okolicy Szczytna, choć nigdy nie wiadomo, dokąd nogi nas zaprowadzą...
Pogoda nam nie straszna i wędrujemy w każdych warunkach (poza skrajnymi, niebezpiecznymi), nawet jak jest zimno, śnieżnie, deszczowo, mgliście, gorąco... bo nie ma złej pogody, tylko jest nieodpowiednie ubranie.
Co będziemy robić podczas tych wypraw:
Eksplorować i poznawać lasy i okolice miejscowości Szczytno. Nieraz trzeba będzie podjechać kilka–kilkanaście kilometrów do miejsca zbiórki.
Trekking z plecakiem od kilku do kilkunastu km leśnymi drogami, szlakami, ścieżkami, ale także przez las.
Odpoczywać w lesie, bez pośpiechu i ciśnienia, aby każdy mógł się skupić na tym, co jest mu bliskie (np. obserwacje natury, robienie zdjęć przyrodniczych, trekking, aktywności bushcraftowe).
Leżeć, siedzieć i bujać się w hamakach, poznając zasady korzystania z tego wynalazku.
Rozkładać płachty biwakowe (tarpy) na różne sposoby, aby poznać ich możliwości ochrony od deszczy, wiatru, słońca w leśnym biwakowaniu.
Pracować leśnymi narzędziami (nóż, piła, siekiera), aby było efektywnie i bezpiecznie, przy okazji tworząc z drewna coś praktycznego.
Orientować się w terenie na podstawie tradycyjnych (kompas, busola, mapa) i współczesnych narzędzi (urządzenia GPS, aplikacje na telefon).
Rozpalać ogień z użyciem różnych metod (tradycyjne krzesiwa kowalskie, krzesiwa syntetyczne) i różnych rozpałek naturalnych, poznając zasady korzystania z ognia w lesie.
Obserwować przyrodę i poznawać rozmaite ciekawostki.
Wdrażać w praktyce zasady etycznego turysty zgodnie z międzynarodowymi zasadami Leave No Trace.
Co warto zabrać ze sobą:
odpowiedni ubiór i sprawdzone buty
wygodny plecak
woda i jedzenie (najlepiej w opakowaniach wielokrotnego użytku), termos z kawą/herbatą
worek na śmieci
kurtka przeciwdeszczowa lub poncho przeciwdeszczowe
coś do siedzenia np. karimata
lornetka
naładowany telefon
mała apteczka
nóż
kompas
mapa
kilka metrów cienkiej linki
inne "przydasie" turystyczne wg własnego uznania i doświadczenia
Sprzęt potrzebny do konkretnych tematów zajęć zapewnia prowadzący (np. hamaki, tarpy, krzesiwa, siekiery, piły, noże itp), ale również mile widziany własny sprzęt, jeśli ktoś taki posiada.
Prowadzący:
Adam Gełdon – leśnik i przyrodnik, pracownik Nadleśnictwa Spychowo, tropiciel i pasjonat wilków, edukator leśny, kaletnik, prowadzący program edukacyjny „Oblicza Lasów” na kanale YT Echa Leśne, certyfikowany trener etyki outdoorowej zgodnie z międzynarodowymi zasadami Leave No Trace, propagator leśnego obozowania i programu Lasów Państwowych pn. "Zanocuj w lesie".
Zapisy do 13.06.2025 i więcej info u prowadzącego:
mail: adam.niyaha@gmail.com
tel. 692-431-909
Koszt: 30 zł/osoby
Minimalna liczba osób, aby wydarzenie się odbyło: 3
Liczba miejsc ograniczona
Czas trwania jednej wyprawy: 3–4 godz.
Patronat medialny: Tygodnik Szczytno
SZYKUJCIE SIĘ I RUSZAMY!
Widziałem rozwieszone plakaty na których była zaznaczona wysokość wiatraka 300 m. Sprawdzałem w internecie i nie znalazłem tak wysokich. Może faktycznie przydał by się taki wyjazd na farmę dla zainteresowanych.
Taki Tam
2025-07-22 10:12:53
W sumie to co Ci radni mogą na tej farmie zobaczyć czego w zasadzie nie wiedzą już z internetu? Zobaczą wiatraki i tyle a inwestor będzie tylko mocniej naciskał bo wiadomo, że chce zarobić...to tak jak gdyby pojechać i zobaczyć na własne oczy czy na pewno w Warszawie w tym miejscu co zawsze stoi pałac kultury i nauki...
Kamil
2025-07-22 05:02:20
Ta pani z Łatanej to zdrajca ludzi bo chcą taniej prąd , a ona im to zabrania. Od zamieszkania na wsi robi wszystkim pod górkę ,Mądrzejsza od radia i robi ludziom wodę z mózgu
zdysk
2025-07-21 17:37:17
21 wiek, a do głosu dochodzi średniowieczna ciemnota. Wiatraki szkodliwe społecznie? Bo kury się nie będą zniosły? Zdjęcia porobić tym \"społecznikom\" i na Wiki wrzucić, jako przykład polskiej ciemnoty i zacofania.
Georg
2025-07-21 17:28:29
Odważne plany,ale czy się uda.Oto jest pytanie. Zatrudnic ludzi,zakupić sprzęt, pozyskać miejsce na składowanie itd,itp.....Czy może być taniej i terminowo?
Plik
2025-07-21 16:19:24
Ludzi było tyle co zawsze. Czyli nędza. Jeszcze Panasewicz który już dawno ze sceny powinien zejść. Chłop wczoraj tak źle śpiewał że tego słuchać się nie dało. Druga sprawa że \"wspaniały\" burmistrz będzie mówić że wszystko było super. Otóż nie! Baba z dziadem ta impreza
Mieszkanie
2025-07-20 14:39:38
O to mogło by miasto zadbac. Co wiecej lepiej oznaczyć wjazd np pod Restauracje Kropelka w Tylkowie.
2025-07-19 01:12:27
W skrócie SMRÓD, BRÓD i UBÓSTWO...???? Pierwszy dzień dla plebsu za darmo koncerty same brudasy... Kolejne dni płatne impreza dla starych dziadów... Te dni i noce to jakaś tragedia ... Nie śmieszny żart... To ta \"elyta\" Tuska u i prezydenta miasta z PO się bawi ? ????
Avio
2025-07-18 19:12:29
Ja mam prośbę do funkcjonariuszy o zainstalowanie fotoradarów akustycznych, chociaż przy głównej ulicy. Od początku wakacji jeżdżą po Szczytnie grupki debili na motocyklach, w których celowo uszkodzone są tłumiki, ten hałas jest naprawdę uciążliwy. Może jak te dzbany w kaskach, dostaną zasłużone mandaty, to coś, do ich zakutych łbów dotrze.
Nikoś
2025-07-18 08:53:32
Pasym chyba powinno być walczy z turystami bo co tam robić . Centrum to beton plac po prostu straszne a zjeść czy znaleźć kafejkę by posiedzieć to nie ma gdzie. To straszne miasteczko!!!
Ali
2025-07-18 05:56:59