Adam Gełdon, leśnik i przyrodnik z Nadleśnictwa Spychowo, zaprasza na drugą edycję Wędrówek Traperskich – cyklu wypraw terenowych organizowanych w lasach wokół Szczytna. Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 15 czerwca 2025 roku o godz. 9:00. Miejsce zbiórki: parking leśny w Janowie (GPS: 53.569780, 20.899715).
Wędrówki mają charakter otwarty i odbywają się raz w miesiącu. Każda z nich to kilka godzin wędrówki z plecakiem po okolicznych lasach, głównie Puszczy Piskiej i Lasach Napiwodzko-Ramuckich. Celem jest poznanie technik biwakowych, orientacji terenowej i bezpiecznego przebywania w naturalnym środowisku.
Podczas zajęć uczestnicy uczą się m.in. jak:
rozpalać ogień różnymi metodami,
korzystać z kompasu, busoli i mapy,
rozstawiać tarpy i hamaki,
pracować z leśnymi narzędziami,
wdrażać zasady „Leave No Trace”.
Adam Gełdon, znany m.in. z programu edukacyjnego „Oblicza Lasów” na kanale YouTube Echa Leśne, jest również certyfikowanym trenerem etyki outdoorowej oraz propagatorem akcji „Zanocuj w lesie” realizowanej przez Lasy Państwowe. Jako pasjonat przyrody i tropiciel wilków, zapewnia wysoki poziom merytoryczny i praktyczny prowadzonych wypraw.
Koszt uczestnictwa to 30 zł od osoby, a liczba miejsc jest ograniczona. Minimalna liczba uczestników, by wyprawa się odbyła, to trzy osoby. Czas trwania wyprawy to ok. 3–4 godziny.
Zapisy trwają do 13 czerwca 2025 roku. Kontakt do prowadzącego:
mail: adam.niyaha@gmail.com
telefon: 692 431 909
Organizator zapewnia podstawowy sprzęt do zajęć (hamaki, siekiery, tarpy, krzesiwa), ale mile widziane są też własne przybory terenowe.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął „Tygodnik Szczytno”.
WĘDRÓWKI TRAPERSKIE
15.06.2025 godz. 9:00
Janowo - parking
GPS: 53.569780, 20.899715
https://maps.app.goo.gl/fNEtjAfWx9ALKxJdA
...to cykl comiesięcznych, kilkugodzinnych, leśnych wypraw w okolice Szczytna na Mazurach, na obszarze Puszczy Piskiej i Lasów Napiwodzko-Ramuckich. Jest to doskonała okazja do spędzenia czasu na łonie natury, zrobienia kilku (a może i więcej) kilometrów pieszo z plecakiem i dodatkowo nauczenia się wielu przydatnych umiejętności z zakresu leśnego biwakowania oraz komfortowego i bezpiecznego przebywania w lesie.
Wyprawy odbywają się cyklicznie, raz w miesiącu, w wybraną niedzielę i za każdym razem w innym miejscu, aby poznać jak najwięcej ciekawych miejsc w okolicy Szczytna, choć nigdy nie wiadomo, dokąd nogi nas zaprowadzą...
Pogoda nam nie straszna i wędrujemy w każdych warunkach (poza skrajnymi, niebezpiecznymi), nawet jak jest zimno, śnieżnie, deszczowo, mgliście, gorąco... bo nie ma złej pogody, tylko jest nieodpowiednie ubranie.
Co będziemy robić podczas tych wypraw:
Eksplorować i poznawać lasy i okolice miejscowości Szczytno. Nieraz trzeba będzie podjechać kilka–kilkanaście kilometrów do miejsca zbiórki.
Trekking z plecakiem od kilku do kilkunastu km leśnymi drogami, szlakami, ścieżkami, ale także przez las.
Odpoczywać w lesie, bez pośpiechu i ciśnienia, aby każdy mógł się skupić na tym, co jest mu bliskie (np. obserwacje natury, robienie zdjęć przyrodniczych, trekking, aktywności bushcraftowe).
Leżeć, siedzieć i bujać się w hamakach, poznając zasady korzystania z tego wynalazku.
Rozkładać płachty biwakowe (tarpy) na różne sposoby, aby poznać ich możliwości ochrony od deszczy, wiatru, słońca w leśnym biwakowaniu.
Pracować leśnymi narzędziami (nóż, piła, siekiera), aby było efektywnie i bezpiecznie, przy okazji tworząc z drewna coś praktycznego.
Orientować się w terenie na podstawie tradycyjnych (kompas, busola, mapa) i współczesnych narzędzi (urządzenia GPS, aplikacje na telefon).
Rozpalać ogień z użyciem różnych metod (tradycyjne krzesiwa kowalskie, krzesiwa syntetyczne) i różnych rozpałek naturalnych, poznając zasady korzystania z ognia w lesie.
Obserwować przyrodę i poznawać rozmaite ciekawostki.
Wdrażać w praktyce zasady etycznego turysty zgodnie z międzynarodowymi zasadami Leave No Trace.
Co warto zabrać ze sobą:
odpowiedni ubiór i sprawdzone buty
wygodny plecak
woda i jedzenie (najlepiej w opakowaniach wielokrotnego użytku), termos z kawą/herbatą
worek na śmieci
kurtka przeciwdeszczowa lub poncho przeciwdeszczowe
coś do siedzenia np. karimata
lornetka
naładowany telefon
mała apteczka
nóż
kompas
mapa
kilka metrów cienkiej linki
inne "przydasie" turystyczne wg własnego uznania i doświadczenia
Sprzęt potrzebny do konkretnych tematów zajęć zapewnia prowadzący (np. hamaki, tarpy, krzesiwa, siekiery, piły, noże itp), ale również mile widziany własny sprzęt, jeśli ktoś taki posiada.
Prowadzący:
Adam Gełdon – leśnik i przyrodnik, pracownik Nadleśnictwa Spychowo, tropiciel i pasjonat wilków, edukator leśny, kaletnik, prowadzący program edukacyjny „Oblicza Lasów” na kanale YT Echa Leśne, certyfikowany trener etyki outdoorowej zgodnie z międzynarodowymi zasadami Leave No Trace, propagator leśnego obozowania i programu Lasów Państwowych pn. "Zanocuj w lesie".
Zapisy do 13.06.2025 i więcej info u prowadzącego:
mail: adam.niyaha@gmail.com
tel. 692-431-909
Koszt: 30 zł/osoby
Minimalna liczba osób, aby wydarzenie się odbyło: 3
Liczba miejsc ograniczona
Czas trwania jednej wyprawy: 3–4 godz.
Patronat medialny: Tygodnik Szczytno
SZYKUJCIE SIĘ I RUSZAMY!
Po co jej prawo jazdy, skoro nie zna przepisów.
Gabi
2025-06-18 16:25:24
Bo taki Wielbark jest tylko jeden !!!!
xx
2025-06-18 13:21:28
Co nie otwirze Tygodnika to widzę twarz Stefana...
Bartek
2025-06-18 04:55:05
Sami kierownicy budowy
Chory
2025-06-17 20:02:28
Ludzie wpieprzyli się wilkom do lasu. Wilk głupi nie jest i jak mu się krową albo owce pod pysk podstawia to za szybką sarną nie będzie gonił. Wystarczy po prostu ofladrować pastwisko i żaden wilk nie podejdzie. Tylko to cholera tyle roboty i durna Unia za to nie płaci. Pozostaje płakać w mediach.
Lesio K.
2025-06-17 19:34:41
Zadłuzyciel miasta się uśmiecha a radni mu wtórują. Super
Rafi
2025-06-17 18:24:57
Przecież Szczytno jest takie, ze och, nie narzekajcie wiec mieszkańcy...
Tytus
2025-06-17 17:14:06
Panowie Orzoł, Salamucha i Myślak może warto by było się skupić jakie tematy poruszają inni radni, a nie macie nosy w komórkach. WSTYT.
Obserwator
2025-06-17 10:52:25
Logiczne, uczciwe i napisane prostym językiem wyjaśnienie całej sytuacji. Bardzo smutne i niesprawiedliwe są te internetowe manipulacje i kłamstwa. Niestety na ludzką zawiść i nienawiść nie ma lekarstwa. Nawet najbardziej oczywista prawda nie dotrze do człowieka, który nie jest gotów jej przyjąć — szczególnie jeśli jego pogląd został ukształtowany przez manipulację. W takim przypadku dowody nie przekonują, bo nie chodzi o brak wiedzy, lecz o opór przed jej przyjęciem / brak odwagi do przyznania się do błędu, no bo jak można przyznać rację przeciwnikowi politycznemu....
Mieszkanka
2025-06-17 09:45:37
Każdemu wszystko za darmochę i wtedy będzie dobrze! Co za darmo tego się nie ceni. Ten wkład własny jest naprawdę niewielki, wystarczy policzyć.
Mrozik
2025-06-17 08:33:01