Piątek, 29 Marca
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona -

Reklama


Reklama

Dary od szczytnian dojechały na Ukrainę


Pierwszy transport z naszego powiatu z pomocą dla obywateli Ukrainy dotarł do potrzebujących. Trzema busami na granicę polsko-ukraińską, a dokładnie do Dołhobyczowa zawieźli go: Karol Furczak, Błażej Archacki, Grzegorz Achremczyk, Paweł Malec, Paweł Setecki, Arkadiusz Łukasiak i Anastazja Dahajewa. O sytuacji na granicy i podróży rozmawiamy z Karolem Furczakiem, koordynatorem zbiórki w Szczytnie.


  • Data:

Karol Furczak.

 

Kiedy i o której godzinie wyjechaliście ze Szczytna?

 

Dokładnie o północy z wtorku na środę. Na przejściu granicznym w Dołhobyczynie byliśmy już o 7 rano. Tam zostaliśmy odprawieni i sprawdzeni przez polską straż graniczną. Nie było żadnych problemów. Szybka odprawa. Sprawdzono, czy my to my i co przewozimy. I tyle. Oczywiście nasz transport był wcześniej zgłoszony. Nasze trzy busy z darami przejechały do strefy pomiędzy polską, a ukraińską granicą. Tam bezpiecznie czekaliśmy na naszych przyjaciół ze Lwowa, dla których cały nasz transport był przeznaczony. Odebrali go i pojechali. My z kolei z granicy wzięliśmy jeszcze 7 osób z Ukrainy, dwie matki i pięcioro dzieci oraz kota. Pomogliśmy im dotrzeć do ich przyjaciół w Warszawie.

 

Jak wygląda teren przygraniczny, przejście graniczne, co się tam dzieje?


Reklama

 

Po polskiej stronie granicy jest spokojnie. Nie ma tłoku. Z kolei po stronie ukraińskiej jest sznur samochodów, co chwila podjeżdżają autobusy, przywożą kobiety, dzieci, ludzi starszych, a nawet zwierzęta. Dosłownie co 10 minut do Polski wpuszczane są grupy około 50-osobowe. Z kolei na Ukrainę co jakiś czas przechodzą młodzi mężczyźni w wieku 20, 30, 40 lat z plecakami. Z kilkoma z nich udało nam się porozmawiać. To Ukraińcy, którzy wracają do kraju, aby walczyć. Z autobusów wysiadają kobiety i dzieci, a oni do nich wsiadają i jadą w głąb Ukrainy.

 

Co wieźliście w pierwszym transporcie ze Szczytna?

 

To, co jest tam w tej chwili najpotrzebniejsze. Artykuły medyczne i żywność. Staramy się mieć stały kontakt z Ukraińcami i pytamy, czego potrzebują. I to zbieramy. Raz jeszcze dziękuję wszystkim darczyńcom, mieszkańcom naszego powiatu oraz tym, którzy pomagają przy wciąż trwającej zbiórce.

 

 

Reklama

Paweł Setecki

podpowiada co zbierać, czego potrzebują Ukraińcy

Po wizycie na granicy i rozmowach z Ukraińcami musimy nieco zweryfikować zbiórki, które organizowane są na terenie naszego powiatu. Ta informacja pomoże zbierać rzeczy naprawdę potrzebne, a nie takie, z których nikt nie skorzysta i ich nie weźmie. W tej chwili najbardziej potrzebne są tam rzeczy medyczne, do szpitali. W drugiej kolejności te, które mogą trafić do żołnierzy na front: nakolanniki, rękawice, mundury, karimaty, koce, śpiwory, nagrzewnice, agregaty prądotwórcze, stacje walkie-talkie, noktowizory, lornetki, gps, baterie, latarki, power banki, płyny dezynfekujące... Warto byłoby też skoordynować wszystkie zbiórki, aby trafiały do garażu firmy Novum przy ulicy Chrobrego, bo nasze transporty są zgłoszone, mają konkretnych odbiorców, mamy przetarty i pewny szlak.



Komentarze do artykułu

Taki sobie czytelnik

Też mnie denerwuje, że jak ktoś nie posiada twardych kompetencji, to jak trafi się okazja - podstawi łapę, jak żaba, kiedy konie kują. Ale lansik możesz uciąć nie głosując w przyszłości na tych, co się tak promują. Tylko nie skarż się na podatki wysokie - bo te podatki zafundował nam rząd, który zachowuje się podobnie jak radny Karol Furczak.

Kamil

W Szczytnie bieda wszystkie ceny i opłaty rosną a tu lansik na koszt mieszkańców.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama