Czwartek, 21 Listopad
Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka -

Reklama


Reklama

Cztery projekty rywalizują o środki budżetu obywatelskiego


Do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszono cztery pomysły. Dotyczą modernizacji czytelni w bibliotece miejskiej, rewitalizacji parku przy u;. Skłodowskiej-Curie, budowy chodnika przy ulicach Partyzantów i Leśnej oraz utworzenia „Zielonej wyspy” na tzw. osiedlu królewskim. Do 11 sierpnia projekty mają przejść weryfikacje formalną. Potem miejski ratusz ogłosi, na które z pomysłów mieszkańcy Szczytna będą mogli głosować.



Do środy, 19 lipca wpłynął tylko jeden projekt w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego i rodziły się obawy, że nie będzie z czego wybierać. Trzy kolejne pojawiły się jednak w ostatnim dniu, bo pomysły można było zgłaszać tylko do piątku, 21 lipca.

 

- Zawszy było tak, że pomysły, projekty były zgłaszane ostatniego dnia – mówi Katarzyna Radziwińska, naczelnik wydziału promocji, odpowiedzialna za to przedsięwzięcie.

 

Przybliżamy trzy z pomysłów. Z autorką czwartego, dotyczącego osiedla królewskiego, czyli Moniką Zera, nie udało nam się skontaktować. Postaramy się to nadrobić.

 

Oranżeria „Literacka sjesta”

Zgodnie z pomysłem Katarzyny Ciak-Górskiej czytelnia w bibliotece ma stać się oranżerią o nazwie „Literacka sjesta”. Oto dlaczego:

- Któregoś dnia, z małą córką w wózku, chciałam spędzić chwilę w czytelni, ale trzeba pokonać schody, co z wózkiem łatwe nie jest. Czytelnia wygląda właściwie jak klasa w szkole i nie zachęca do dłuższego pobytu. I tak zrodził się mój pomysł, by zupełnie zmienić oblicze tego miejsca. Wykorzystać zamknięte dla czytelników zaplecze, a to całkiem spore dodatkowe pomieszczenie, zagospodarować w kawiarnianym stylu kawałek podwórka z tyłu, za budynkiem biblioteki i tam zrobić też wejście, z którego mogłyby korzystać osoby niepełnosprawne. Zamiast obecnych „szkolnych” ławek jakieś sofy, fotele... i mnóstwo, mnóstwo roślin tak, żeby nie tylko chciało się do czytelni przyjść, ale i nie chciało się z niej wychodzić. Zależy mi na tym, żeby to była naprawdę dla wszystkich, nowoczesna czytelnia ze świetnym klimatem, miejsce, do którego chętnie każdy wejdzie, posiedzi. Taka enklawa ciszy i spokoju. A wszystko powinno też służyć rozwojowi czytelnictwa, zainteresowania książką, prasą, konieczne jest więc także dobre wi-fi, żeby to było miejsce do pracy, nauki, z niezbędną literaturą pod ręką.


Reklama

 

Rewaloryzacja parku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie

O przywróceniu dawnej świetności parkowi mówi się „od zawsze”, choć bez skutku. Te oczekiwania w obywatelską inwestycję postanowiła zamienić Wiesława Zalewska:

- Przechodzę obok codziennie w drodze do pracy i żal, gdy na to patrzę: ogrodzenie zniszczone, resztki fontanny służą okolicznej młodzieży za „pijalnię”, wszystko zaniedbane... Zresztą o czym tu mówić, każdy wie przecież, jak ten park wygląda. A gdy idę do pracy, ulicą mijają mnie dość liczni biegacze, którzy zmierzają zapewne aż w kierunku Leśnego Dworu i lasu. Czy więc nie mogliby uprawiać joggingu w parku? A na ławeczkach przy alejkach siedziałyby sobie młode mamy z dziećmi, które też miałyby się gdzie bawić. Mamy piękny teren i czas najwyższy, by zaczął on służyć mieszkańcom. Pewnie za 250 tysięcy złotych nie da się wszystkiego zrobić, ale najwyższy czas, by zacząć, bo inaczej o parku będzie się ciągle jedynie gadało. Jeśli zaczniemy teraz, to w kolejnym roku można kontynuować dalszym projektem obywatelskim.

 

Budowa chodnika przy ulicach Partyzantów i Leśnej

Bezpieczeństwo dzieci i innych użytkowników wspomnianych ulic ma na uwadze Kamila Samsel: - Projekt zakłada budowę chodnika wzdłuż ulicy Partyzantów i odcinka ulicy Leśnej (od skrzyżowania z ul. Mławską do skrzyżowania z ul. Lwowską). Głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego poruszającym się pieszo - głównie dzieciom czy spacerującym młodym mamom z wózkami i towarzyszącym rodzeństwem. Ulice są licznie uczęszczane nie tylko przez mieszkańców osiedla, ale również innych mieszkańców korzystających z uroków pobliskiego lasu, co widać szczególnie w weekendy. Z chodników zadowolone powinny być również osoby uprawiające np. nordic walking.

Reklama

 



Komentarze do artykułu

Mariusz

Te wszystkie pomysły są dobre i powinny być wykonane w ramach zwykłej działalności urzędów, nie \"specjalnych projektów\", zwłaszcza chodnik i wjazd do czytelni dla inwalidów/wózków dziecięcych. Park tak samo, zrobić trzeba wszystko po kolei po prostu.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama