Sobota, 27 Kwiecień
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty -

Reklama


Reklama

Czekoladowy smak PRL-u - słodkie chwile z Michałem


Historia bloku czekoladowego, który dziś proponuję, sięga ostatniego dziesięciolecia istnienia PRL-u. Kiedy kupno prawdziwej czekolady stało się nie lada wyzwaniem, zaczęto produkować „czekoladę domową” na bazie mleka w proszku i kakao z dodatkiem bakalii. Było to powiązane z wprowadzonym w tym czasie systemem kartkowym, obejmującym wiele różnych produktów, w tym na czekoladę oraz papierosy.


  • Data:

Jeżeli w rodzinie byli palacze, a w większości rodzin tak właśnie było, kartki przeznaczane były częściej na papierosy niż czekoladę. Taki stan rzeczy wymógł na gospodyniach domowych wykazanie się pomysłowością w zapewnieniu najmłodszym dostępu do słodkości, więc zaczęto w wielu domach przygotowywać samodzielnie bloki czekoladowe. Co prawda z prawdziwą czekoladą równać się nie mogły, ale stanowiły jej doskonały substytut w czasach, gdy jej dostępność była ograniczona. Dziś z łezką w oku wspominamy te czasy i smak domowych słodyczy przygotowywanych przez nasze mamy i babcie. Teraz, korzystając z mojego przepisu, można na chwilę powrócić do słodkich smaków dzieciństwa. Smacznego.

Michał Denesiuk

 

 

Blok czekoladowy

Składniki:


Reklama

kostka masła - 200 g

3 szklanki mleka w proszku - 400 g

4 łyżki kakao lub czekolady w proszku

pół szklanki cukru

pół szklanki mleka

dodatki: 10 herbatników, 100 g rodzynek (lub mieszanki: rodzynki, żurawina, miechunka), można też dać orzechy laskowe, nerkowca albo pekan

 

Sposób wykonania:

 

Masło umieścić w sporym rondelku. Ustawić minimalną moc palnika. Gdy masło się upłynni dodać do niego pół szklanki cukru, pół szklanki mleka oraz cztery łyżki kakao. Całość mieszać dokładnie, aż do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Odmierzyć 3 szklanki mleka w proszku - 400 gramów. Łyżka po łyżce dodawać do czekoladowego płynu w rondelku. Cały czas mieszać i rozcierać masę. Można do tego użyć trzepaczki. Pod koniec dodawania mleka w proszku masa będzie już bardzo gęsta i będzie ją można mieszać wyłącznie łyżką. Gdy masa jest jednolita dodać do niej herbatniki i bakalie, wymieszać.

Reklama

 

Wymieszaną masę przełożyć do wybranego naczynia, lub zawinąć w folię. Masę czekoladową można umieścić w małej keksówce lub innym naczyniu wyłożonym folią. Idealna będzie również forma silikonowa. Masa jest plastyczna, więc można ją również obsypać kakao i uformować w "salami" a następnie zawinąć w folię lub papier do pieczenia. Końce zakręcić i związać. Wygodne są również gotowe tuby z folii plastikowej. Blok czekoladowy odłożyć do schłodzenia, do lodówki na minimum sześć godzin. Najlepiej jest chłodzić blok czekoladowy przez całą noc.

 

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama