Poniedziałek, 16 Wrzesień
Imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza -

Reklama


Reklama

Budżet Obywatelski pod lupą mieszkańców. Kontrowersje budzi zaangażowanie samorządowców


Kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego w Szczytnie i kolejne zamieszanie. Tym razem aż w dwóch projektach współautorami są samorządowcy - radni oraz wicestarosta. Między innymi z tego powodu z komisji oceniającej zgłoszone projekty zrezygnowała radna Danuta Kijewska. To mama Karola Furczaka, wicestarosty, który złożył projekt budżetu wspólnie z miejskim radnym Adamem Przychodko.



- Szkoda, że tak fajna inicjatywa od lat zawłaszczana jest przez samorządowców - mówi jeden z czytelników, który zwrócił na to uwagę. - Mają oni przecież inne narzędzia, by rozwijać nasze miasto. Mogą na sesjach zgłaszać wnioski, interpelacje, czy nawet całe uchwały. Budżet Obywatelski z założenia miał być zostawiony dla „zwykłych” mieszkańców. Nie oszukujmy się, trudno jest rywalizować z samorządowcami. Rzuca to też niepotrzebnie różne podejrzenia o machlojki, nieuczciwość. Naprawdę szkoda.

 

Przypomnijmy, do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego wpłynęły cztery projekty:

  • Zielona Wyspa - Karol Furczak, Adam Przychodko;

  • Fontanna Multimedialna - Ewa Posman, Ewa Rostkowska;

  • Miejsce Szczęśliwe - Daniel Bryk, Monika Bryk, Arkadiusz Leska;

  • Szczycieński Park Trampolin - Tomasz Urbaniak, Agnieszka Urbaniak, Robert Brzeziński.


    Reklama

 

Do 16 sierpnia potrwa ich weryfikacja pod kątem formalnym. Początkowo w skład komisji weryfikacyjnej wchodzili między innymi naczelnicy ratusza oraz dwójka miejskich radnych Tomasz Łachacz i Danuta Kijewska.

 

- Pani Danuta zrezygnowała jednak z tej funkcji i zastąpił ją Klaudiusz Woźniak – mówi Stefan Ochman, burmistrz Szczytna.

 

Rezygnacja miała związek ze złożeniem projektu przez Karola Furczaka, wicestarostę szczycieńskiego, który prywatnie jest synem pani Danuty.

 

- Kiedyś nowoczesne miasta kojarzyły się z rozbudowaną betonową zabudową – tak swój projekt zachwala na profilu Facebook wicestarosta Karol Furczak. - Dziś charakteryzują je liczne parki i skwery, istotne z punktu widzenia ekologii, estetyki i potrzeb mieszkańców. Wspólnie z Adamem Przychodko złożyliśmy projekt do Budżetu Obywatelskiego. Chcemy zazielenić osiedle przy ul. Królowej Jadwigi i wybudować tam park - Zieloną Wyspę.

Reklama

 

Stefan Ochman, burmistrz Szczytna, nie widzi nic złego w tym, że w projekty Budżetu Obywatelskiego angażują się samorządowcy. W tym przypadku mowa o Karolu Furczaku, Adamie Przychodce i Arkadiuszu Lesce (radny powiatowy).

 

- Ich funkcje nie powinny ich dyskredytować, bo przecież są też mieszkańcami naszego miasta – mówi Ochman. - Co więcej, ludzie ich wybrali, więc mają społeczne poparcie i wiedzą, czego ich wyborcy oczekują. Naprawdę nie widzę tu nic złego. Poza tym do urzędu wpłynęły tylko pomysły. My wykonujemy działkę techniczną, sprawdzając, czy są one zgodne z regulaminem i założeniami. Reszta zależy wyłącznie od mieszkańców. To od ich poparcia, głosów będzie zależało, który pomysł wygra. Pomysłodawcy dają jedynie pewną ideę – uspokaja burmistrz.



Komentarze do artykułu

Mieszkanic

P. Ochman, przecież Furczak to pana przełożony, jego siostra też, kim pan tam jest? Jak wygra projekt Kurczaka to pozamiatene w naszym mieście.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama