Za oknem piękna, zimowa aura. Uczniowie warmińsko-mazurskich szkół 27 stycznia zaczną ferie zimowe. W związku z tym policjanci już rozpoczęli akcję Bezpieczne Ferie 2014”. Celem działań, jak co roku, jest zapewni...
Za oknem piękna, zimowa aura. Uczniowie warmińsko-mazurskich szkół 27 stycznia zaczną ferie zimowe. W związku z tym policjanci już rozpoczęli akcję Bezpieczne Ferie 2014”. Celem działań, jak co roku, jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku najmłodszych. Na drogi powiatu szczycieńskiego wyjedzie w tym czasie więcej patroli, które szczególną uwagę zwrócą na niebezpieczne miejsca, w których odbywa się „zimowe szaleństwo”, m. in. przy akwenach wodnych czy okolicach dróg. Nadzorem objęte zostaną także autokary, którymi na zorganizowany wypoczynek będą podróżować nasze pociechy. Apelujemy do dzieci i ich rodziców, by wspólnie porozmawiali o ich bezpieczeństwie. Poniżej kilka ważnych informacji.
W tym roku ferie zimowe rozpoczynają się 27 stycznia, ale policjanci do nich przygotowują się już od dłuższego czasu. Szczycieńscy policjanci odwiedzają szkoły, przedszkola. Podczas tych spotkań omawiają kwestie bezpiecznego wypoczynku dzieci. Policjanci uświadamiają najmłodszych z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas zabawy na śniegu, przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz numerach alarmowych. Instruują również, jak należy zachować się w różnych sytuacjach.
W trakcie ferii policjanci będą odwiedzać te miejsca, w których odbywa się „zimowe szaleństwo”. Szczególnym nadzorem zostaną objęte miejsca, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, m.in. w okolicach akwenów wodnych, w obszarze torów kolejowych, dróg. Funkcjonariusze będą odwiedzać również miejsca zbiorowego wypoczynku dzieci, gdzie swą uwagę skupią na opiekunach, którzy opiekują się naszymi dziećmi.
Czas wolny od szkoły sprawia, że dzieciom przychodzą różne pomysły do głowy. Zdarza się tak, że z czystej ciekawości nasze pociechy sięgają po alkohol, papierosy. Patrole policji oraz innych służb zwrócą uwagę na punkty, w których sprzedawany jest alkohol, czy nie jest on sprzedawany niepełnoletnim. Każde naruszenie przepisów będzie surowo egzekwowane.
W trakcie ferii policjanci będą odwiedzać te miejsca, w których odbywa się „zimowe szaleństwo”. Szczególnym nadzorem zostaną objęte miejsca, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, m.in. w okolicach akwenów wodnych, w obszarze torów kolejowych, dróg. Funkcjonariusze będą odwiedzać również miejsca zbiorowego wypoczynku dzieci, gdzie swą uwagę skupią na opiekunach, którzy mają pod opieką nasze dzieci.
Zima to znakomita pora na organizowanie wyśmienitych zabaw. W związku z porą zimową, a przede wszystkim z feriami zimowymi Policja apeluje do dzieci, rodziców, opiekunów i wszystkich osób dorosłych.
1. Jeżeli zabawy muszą odbyć się na lodzie, korzystaj tylko z zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk. Nie wolno urządzać ślizgawek i lodowisk na jeziorach, rzekach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych wcześniej nie sprawdzonych.
2. Niedopuszczalne są zabawy na pływających krach.
3. Pamiętaj! Cienki i kruchy lód może się załamać pod ciężarem człowieka – to jest główna przyczyna wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym.
4. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, kanałów, ujścia cieków, ujęcia wody, mostów, śluz, wszelkich pomostów, miejsc na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami.
5. Do zjeżdżania na sankach, nartach lub urządzenia ślizgawki wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego, rzek, stawów i innych zbiorników wodnych.
6. W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój i próbuj wzywać pomocy, połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc na lodzie.
Zimą podczas załamania się tafli lodu największe zagrożenie stanowi bardzo niska temperatura wody i otoczenia, zimowy strój oraz trudności z wydostaniem się napowierzchnie tafli lodu.
Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód :
· w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomoc;
· rozejrzyj się wokół, czy nie ma w pobliżu dorosłej osoby, jeśli jest poproś o pomoc;
· nie wchodź na lód– lód w tym miejscu może być słaby i może zarwać się również pod tobą;
· wezwij pomoc z telefonu komórkowego – numer 112;
· dzwoniąc na 112 przedstaw się, powiedz spokojnie co się stało, podaj miejsce w którym jesteś, jeśli nie wiesz, gdzie się znajdujesz, podaj jak najwięcej szczegółów, charakterystycznych cech, np. budynki w pobliżu, droga, czekaj na przybycie pomocy, nie rozłączaj się, zostań w stałym kontakcie telefonicznym z numer alarmowym;
· staraj się podać lub rzucić cokolwiek, za co można się trzymać np. linę, gałąź, kurtkę, długi szalik;
· jeżeli jest taka możliwość należy szybko przebrać niedoszłego topielca w suche ubranie.
Jeżeli lód się zarwie…
· nie wpadaj w panikę, zachowaj spokój;
· próbuj wzywać pomocy;
· oszczędzaj siły na wydostanie się z wody;
· wydostanie bez niczyjej pomocy o własnych siłach jest niezwykle trudne – ręce ślizgają się po mokrym lodzie – nie można znaleźć chwytu – dlatego bardzo ważne jest posiadanie kolców;
· jeśli to możliwe zdejmij buty, zrzuć kilka zbędnych kilogramów, łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni;
· najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie;
· jeśli się wydostaniesz, nie wstawaj, powoli przeczołgaj się w bezpieczne miejsce;
· jeżeli jest tak możliwość szybko przebierz się w pożyczone suche ubranie.
a na drogach…
Jak co roku na drogach województwa rusza akcja „Bezpieczne ferie”. Policjanci drogówki będą zwracali szczególną uwagę na sposób przewożenia naszych pociech. Patrole policyjne będą prowadzić wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierowców, będą egzekwować używanie pasów bezpieczeństwa. Policjanci w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych zwrócą także uwagę na przekroczenia prędkości. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków drogowych - to bardzo ważne w zimie.
Pamiętajmy też o odpowiednim zabezpieczeniu przewożonego sprzętu- bagaże w aucie powinny być dobrze rozmieszczone i zabezpieczone.
Wszyscy piesi nie mogą zapomnieć o odblaskach - powinien to być nieodłączny element każdego wyjścia po zmroku lub wieczorem.
Niektóre z dzieci skorzystają z form zorganizowanego wypoczynku - wyruszą na zimowiska czy wycieczki. By zapewnić im bezpieczną, często daleką podróż policjanci drogówki będą kontrolować autokary, ich stan techniczny, tachografy.
WAŻNE!
Potrzebę skontrolowania autobusu można zgłaszać w godzinach 8:00 – 15.00 do WPiRD Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie tel. 89-623 22 34 lub 89 623 22 00.
Potrzebę skontrolowania autobusu należy zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem i nie później niż 3 dni przed planowanym wyjazdem.
W przypadku uzasadnionego zastrzeżenia, co do stanu technicznego autokaru bądź stanu psychomotorycznego kierowcy zagrażającemu bezpieczeństwu w ruchu drogowym należy bezzwłocznie dzwonić pod numer 997 lub 112
Ludzie są wygodni i najchętniej wjechali by po schodach do sklepu czy domu... I tak będą parkować przy ratuszu. Dlatego szkoda, że ogródki działkowe zostały zlikwidowane na rzecz betonu...
Abw
2025-05-12 18:34:41
Apeluje do burmistrza Pasymia aby zamknąć Plac zabaw dla dzieci w miejscowości Jurgi. Dziękujemy za takie \" zadbane miejsce\" sołtysowi i radnej z tego okręgu wyborczego (Jurgi, Dźwiersztyny, Narajty). Zabrać te fundusze sołeckie!
Wylęgarnia kleszczy w tej wysokiej trawie.
2025-05-12 10:24:55
80% chcących pogadać stała w korkach bo wracali z pracy w tym czasie.
Tymek
2025-05-12 09:41:14
to jaka kasa za pracę bo nie widzę? na poziomie płacy w ciepłowni Veolia we Francji? 4000 euro?
Tymek
2025-05-12 09:39:55
O rety, nie...
Jacek
2025-05-12 03:13:59
Takiego sobie wybrali, to mają
Gabi
2025-05-10 17:17:13
Dobry kolega, ma zacięcie spoetowe
Nik
2025-05-10 13:25:38
Lekarz który mówi, że nie był fanem nauki, mnie to nie przekonuje. Trzymałbym sie z daleka
Mariusz Dulak
2025-05-09 21:51:44
W artykule jest napisane 90 procent mieszkańców jest przeciwko wiatrakom a mają 600 podpisów.Nikt mnie nie pytał czy jestem za czy przeciw .Dlaczego osoby krzyczące mają decydować czy mają być czy nie.Powinni wypowiadać się w tym temacie młodzi bo to powinno być ich przyszłość ale w naszym społeczeństwie jest dużo krzykaczy którzy nic nie robią tylko narzucają swoje zdanie . Proszę poczytać o wiatrakach a nie słuchać że ten ma takie zdanie .Panie Burmistrzu dużo pan obiecał ale nie jest to wykonywane.Dilerow narkotykowych przybywa młodzieży uzależnionej też u nic nie jest robione w tym kierunku.Szaniwny panie Burmistrzu i Rado Gminy nic nie robicie też pozamiatane pod dywan.Troche zaczęto zajmować się schroniskiem dla piesków ale jakieś zgrzyty są w tym temacie.Moze czas się wziąć za robotę za to dostajecie kasę my was wybraliśmy od nas dostajecie kasę.Wszystkim nie dochodzicie ale czas mniej mówić a więcej robić Czasami oglądam radę jak obraduje to słabo to wszystko wygląda.
Julka
2025-05-09 19:46:58
Wybór lokalizacji fatalny. Jak można wpaść na taki pomysł, aby zniszczyć park???
Ania
2025-05-09 16:04:44