Niedziela, 25 Maj
Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny -

Reklama


Reklama

ANIMA W RADIOWEJ TRÓJCE


„Trójka pod księżycem” to radiowy program, w którym na żywo mogliśmy posłuchać o działaniach teatralnych i artystycznych w Stodole Chochół.
Warto było siąść przy odbiorniku w nocy z czwartku na piątek w godzinach: 0.05 – 2.00. Anima opowiedziała tam bowiem o swoim nowym prapremierowym spektaklu p.t. „MAJNEGÓRY ”.


  • Data:

Spektakl opowiada historie niezwykłe, dla których źródłem inspiracji są na pozór niewiarygodne fakty. Są to zdarzenia z lat 1921-22, związane z ludowym przekazem o skarbach w Złotych Górach /opodal miejscowości Muszaki k/Nidzicy/ oraz z lat 1940-42, mające miejsce w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

 

Ze skarbami w Złotych Górach wiąże się wiele starych legend i podań. W 1921 r. pewien. robotnik leśny ze wsi Jablonki nadał tym przekazom nowe znaczenie. Ogłosił bowiem, że co noc z tajemniczymi zjawami udaje się w głąb Złotych Gór do ukrytych tam skarbów. Duchy nakazały mu, by wezwał Mazurów do wydobycia modlitwą „zaklętych bogactw”. Drwal podjął się misji „trybuna ludowego”. Mazurzy tłumnie przybyli do Złotych Gór. Koczowali na wzgórzach przez wiele miesięcy modląc się i śpiewając pieśni z Kancjonałów – a wszystko po to, by wydobyć z podziemi ukryte i strzeżone przez demona skarby.

 

Drugim źródłem inspiracji fabuły spektaklu jest sylwetka niemieckiego naukowca ornitologa, który pełniąc ochotniczo służbę wartowniczą w esesmańskiej załodze KL Auschwitz, jednocześnie (za zgodą władz III Rzeszy i komendanta obozu) zajmował się badaniami naukowymi z zakresu ornitologii i przyrody w obozie i w jego okolicy.


Reklama

 

Spektakl mierzy się z zagadnieniem ponadczasowości funkcjonowania tzw. realizmu magicznego - tendencji estetycznej, w której elementy magiczne stanowią naturalny element rzeczywistości. Charakteryzuje się ona nawiązywaniem do mitów, legend i przekazów ludowych. Ten kierunek, powstały w latach 20 w Niemczech, obecny był w sztuce i literaturze, a także w życiu publicznym - jako element ideologiczny systemów totalitarnych.

Czy wciąż jest obecny w naszej rzeczywistości? O to pytają się autorzy spektaklu p.t. „MAJNEGÓRY”.

 

__________________________________________

 

Scenariusz: Robert Wasilewski

Reżyseria i adaptacja: Romuald Wicza–Pokojski

 

W rolach głównych:

Katarzyna Siergiej

Reklama

Marta Bocianiak

Andrzej Żak

Mateusz Witczuk

 

Scenografia: Bartosz Myślak

Muzyka: Robert Wasilewski

Wykonanie: Ewa i Kaja Wasilewskie, Adam Cudak,…

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Funduszu Aktywizacji Twórczości Teatralnej w Olsztynie oraz Powiatu Szczycieńskiego.

 

Fot.

https://www.facebook.com/AnimaKultura



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama